Zenzibar


14 Nisan 2013 Pazar 05:12
Tanzanya’nın 80 km açığında yer alan ve Afrika sahillerinin keşfedilmemiş mücevherlerinden biri olan Zanzibar adası beyaz kumsalları turkuaz rengi denizi egzotik baharatları ile tropik bir tatil cenneti olmasının yanı sıra korunmuş tarihi mimarisi tarih boyu farklı medeniyetlerden etkilenen zengin kültürel yapısı yerel sokak arası pazarları ile her zevke hitap eden bir tatil yeridir. Zenzibar, kumsallar ve mercan kayalıkları ile çevrilidir. Karaya 40 km mesafededir. Kıbrıs'ın yaklaşık dörtte biri kadardır. Coğrafi olarak oldukça alçak seviyede bir ada olan Zenzibar'ın en yüksek noktası 120 metre'dir. 945,087 km² yüzölçümüne sahip olan ada, 1,424 km sahil şeridine sahip.
Biraz da bu güzel adanın tarihinden bahsedelim
Zangibar, Şiraz'dan gelen İranlı göçmenler tarafından kurulmuştur. Adı "zencilerin sahili" anlamındaki Farsça "zangi bar"'dan gelir. 
Bulunan kalıntılar adada 50.000 yıllık yerleşim olduğunu gösteriyor. Milattan sonra 1. - 3. yüzyıllar arasında yazılmış bir Roma metninde de bu adaların bahsi geçiyor. Ancak adanın tarih sahnesine çıkışı, büyük ölçüde Perslerin yani İran’lıların adayı keşfi ve ticaret üssü olarak kullanımıyla başlıyor.
1503 - 1698 yılları arasında Portekiz hakimiyetinde kalan ada, 1698 yılında  Umman Sultanlığı denetimine geçmiştir. 1861'de sultanlık, Zangibar ve Umman olarak ikiye bölünmüştür.
Ada sultanlığı, 1890 - 1963 yılları arasında Birleşik Krallık tarafından atanan vezirler ve valiler tarafından yönetilerek yarı sömürgeleşmiştir. 1896’da İngiltere’nin onaylamadığı bir sultanın başa geçmesi sonucu İngiltere ile Zenzibar arasında savaş çıkıyor.
Bu savaş tarihi bir savaş, çünkü İngiliz donanmasının birkaç topla sarayı yıkmasının ardından ateşkes yapılıyor ve bu sadece 38 dakika sürüyor. Yani Zenzibar, dünyanın en kısa savaşına ev sahipliği yapmış oluyor.
Zenzibar’ın 1963’te İngiltere himayesinden çıkmasının ardından monarşi ilan ediliyor. Bir ay sonra ise kanlı bir ihtilal yaşanıyor. Binlerce kişinin soykırım seviyesinde öldürüldüğü ve binlercesinin de tehcir edildiği ihtilal, Zenzibar ve Pemba Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sona eriyor. Daha sonra Tanzanya ile birleşiyorlar ve Zenzibar, yarı-otonom olarak varlığını sürdürüyor.
19 Aralık 1963 tarihinde bağımsızlık verilen ada, sultan yönetiminde anayasal krallık haline gelmiştir. Kısa süren bu dönemden sonra 12 Ocak 1964'de yönetim devrilmiş, 26 Nisan 1964 tarihinde ise bugün özerk bölge olarak bir parçası olduğu Tanzanya'ya bağlanmıştır. Zanzibar bir zamanlar dünyanın en büyük karanfil üreticisiydi. Baharat, karanfil ihracatı, balıkçılık ve turizm Zanzibar ekonomisinin bel kemikleridir.
Zenzibar, baharat ve fildişi üretimiyle ünlü olmasının yanı sıra köle ticaretiyle de ün salmış. 1800’lerin ortasına kadar Zenzibar’daki pazarlarda 50.000’den fazla köle geçtiği düşünülüyor. Köle ticareti, hakimiyet İngiltere’nin eline geçene kadar sürüyor.
Artık daha güzel ayrıntılara geçme zamanı
Zenzibar’ın en ünlü turistik bölgesi “Stone Town” denilen tarihi şehir. Burası Zenzibar’ın kültürel merkezi olan tarihi bir bölge. 200 yıldır pek az değişen bu bölge bir müze değil, yaşanan bir merkez olmasıyla dikkat çekiyor. Bölgenin mimarisi dikkat çekici; Arap, İngiliz, Portekiz geleneklerinin harmanından oluşuyor. Evler mercan kayalarından yapılmış, bu nedenle ne kadar güzel olsa da çabuk aşınıyor ve evlerin bir kısmı yıkıntı olarak duruyor. Ancak UNESCO Dünya Mirası listesine alınan bölge, gittikçe daha iyi şekilde restore ediliyor. Yapıların kapıları özellikle dikkat çekiyor. Zenzibar geleneğinde kapılar, sahibinin zenginliğini yansıttığı için ince işçilikle oyuluyor ve yapının dikilen ilk parçası oluyor.
Başkent:  Stonetown, Nüfusu:  1.070.000, Yüzölçümü: 2643 km2,  Dil: Swahili, Din:  Müslüman %97, İklim: Zanzibar adası yılın her mevsiminde tatil yapmak isteyenler için ideal bir iklime sahiptir. Zanzibar ekvator yakınlarında bulunduğu için yılın her mevsimi sıcaktır fakat yaz için en yüksek sezon Aralık, kışın ise Haziran'dır. Günde 7-8 saat güneş alır. Nisan - Mayıs arası yağmurlu sezon olarak geçer fakat tüm egzotik adalarda olduğu gibi, bu yağışlar kısadır. Para Birimi: Tanzanya Shillingi (TZS) Bir Amerikan Doları yaklaşık 1600 Tsh. 1 TL yaklaşık 1200 Tsh, Saat Farkı: Yılın yarısında Türkiye’den 1 saat ileride (2013 - 30 Mart’a kadar), diğer yarısında aynı  (2013 - 31 Mart’tan sonra), Telefon Kodu: 255 Trafik yapısı: Zanzibar’da trafik bizdekinin tam tersi soldan akmaktadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık