Ya Musa, Ya Firavun


18 Mart 2014 Salı 07:50
“Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun” (Tahrim–6) suresini okuduğumda iliklerime kadar ürpermiştim. Cehennemin o korkunç sönmeyen ateşi aslında her günahkârın azığıyla tutuşacaktı. Sadece nefsimizi değil ailemizi de o hesaba hazırlamak gerekti. Bu hazırlık makam-mevki-şan-şöhret veya servet ile değildi. Elbette ilahi emir ve yasaklara uygun bir hayatı yaşam sahamız yapmakla olacaktı. Ailede yakın olarak evladımızdan sorumluyduk. Resulüekrem ana babanın verdiği eğitimin, çocuğun kimlik bulmasındaki özelliğini şöyle dikkat çekmişti “Her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar ve sonra onu ana babası Yahudi, Hristiyan veya müşrik kılarlar” (Tirmizi).
    Hz. Ali “Çocuklarınızı bulunduğunuz zamana göre değil, gelecek zamana göre terbiye ediniz. Zira onlar sizin zamanlarınızdan başka bir zaman için yaratılmışlardır. O zamana uygun tarzda onları güzelce terbiye etmekte kusur etmeyiniz.”Derken sadece günümüz ölçülerine göre değil geleceğin şartlarına göre eğitmeyi önemsemiştir. Çocuğun tabiatında hem MUSA’YA hem de firavuna benzeme özelliği vardır. İslami eğitimle MUSALAŞAN çocuk batıl eğitimle firavunlaşır. MEVLANA da aynen söylemiş ki “Ey yolcu MUSA ve firavun senin varlığında mevcuttur. Bu iki hasmı kendinde aramak gerek”
        Çocuk eğitiminin daha anne karnında iken başladığını şu ayetlerde okuyalım ve hepimiz hep bir ağızdan evladımızın hayırlı olması için hep birlikte dua edelim.
      “AND OLSUN BİZE KUSURSUZ BİR ÇOCUK VERİRSEN MUHAKKAK ŞÜKREDENLERDEN OLACAĞIZ” (ARAF–189)                               
       “EY RABBİMİZ BENİ VE SOYUMDAN GELECEKLERİ, NAMAZI DEVAMLI KILANLARDAN EYLE” (İBRAHİM–40)                                    
         “RABBİMİZ BİZE GÖZÜMÜZÜ AYDINLATACAK EŞLER VE ZÜRRİYETLER BAĞIŞLA VE BİZİ TAKVA SAHİPLERİNE ÖNDER KIL” (FURKAN–74)           
          Unutmayalım ki MUSA ya da firavun ahlakını vermek bizlerin ellerinde!

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık