Kaya KILIÇ

Son nokta iyiyse gerisine bakmıyoruz


Kaya KILIÇ
16 Aralık 2012 Pazar 06:05
Son anlarına bakarız birçok olayın değil mi? Hep de önü neyse sonu da odur derler de ondan. Bu konuların muhatapları kendi hallerinden yola çıkarlar, bakın falancaya hayatı gibi ölümü de ne kadar iyi diye. Bu yapacağımız birçok işte karşımıza çıkar ve iyi yol da yâda başarılı/kazançlı ise; bu işin başından belliydi iyi olacağı deriz/denilir. Kötüye doğru gidiyorsa bir işimiz veya ilişkimiz; bunun sonunun böyle olacağını zaten anlamıştım derler/deriz. İnsan yapısı olarak, hep iyilerle ve iyiliklerle karşılaşmayı arzular isteriz. Bu konuya neden başladığımın bir sebebi var tabi ki. Gecen hafta çok sevdiğim bir ağabeyimi (eski abilerimizden, çilekeş insan)kaybettik. Cenaze namazında, havanın soğuğuna rağmen fevkalade kalabalık, bir o kadar da samimi insanlarla doluydu. Çok uzun zamandır görmediğim, halini hatırını soramadığım insanlarla bir araya gelmemize vesile oldu, Allah gani, gani rahmet eylesin. Büyük abilerimizden birisi şöyle dedi. Yusuf, hepimizi bir teşbih tanesi gibi bir araya getirdi, İnşallah öbür tarafta da bir arada bulunur ve yapmak isteyip de başaramadıklarımızı konuşur halleşiriz diye. Bizde hep birlikte âmin dedik ve inşallah bizleri kabul eder yanına deyip; yürekten şahitlik edip namazını eda ettik. Şahitlik güzel bir hal dedi yine arkadaşlardan birisi. Herkesin aynı şeylere şahitlik yapması ve herkesin aynı dileklerde bulunması, bizlerde hüsnü şahitlik yapanlar olur dilek ve temennisiyle deyip vedalaştık, kabir başına gitmek üzere.
Kabir, denilince bile hepimizi ürperten, nereden çıktı şimdi, nereden geldik bu konuya deriz değil mi? Korkarız, çekiniriz fakat kaçınılmaz sonlardan biriside kabir maalesef. Bundan daha kötüsü nedir ki diye hemen bir soru daha sorulur; evet, Allah hiç kimseye vermesin, cesedi bulunamayan çok kişi biliyoruz. Suda kaybolan, yangında veya bir patlama sonucu param parça olanlar. Bunlar değildi asıl konumuz tabi. Geleneklerimize göre iyi insanların yattıkları yerler cennet bahçelerinden bir bahçe, o yüzden de bizim kabirlerimiz rengârenk gül ve çiçeklerle süslüdür. İnşallah da cennet bahçelerinden bir bahçe olmasını hak edecek bir hayat yaşamış ve huzura öylece alnı ak olanlar olarak çıkarız/çıkmışızdır.
Eski dostlar, ah o eskimeyen eski dostlar. Bir araya gelmeye görelim, ne anılar ve ne günler yaşamışız, anlatmakla bitmiyor, ayrılırken ise yeni bir hüzünle ayrılıyoruz. Eğer birde kaybettiklerimizin birinin cenazesinde isek; daha da acı bir hal alıyor. Unutulmayanlar olalım diyorum, fırsat bulup dostlarımızı ziyaret edelim diyorum. Bir bahane üretip; gidip boynuna sarılalım ve gerekirse eski günleri yâd ederken hüngür, hüngür ağlaşalım. Allah dostsuz ve arkadaşsız bırakmasın. Bu duygu ve düşünceyle Yusuf VAROL (kitapçı Bekir ağabeyin kardeşi) ağabeye Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır niyaz ediyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık