İsa DOGAN

SİYASETE BİR BAKIŞ


İsa DOGAN
23 Şubat 2012 Perşembe 08:34
Bugün muhalefet partilerine baktığınızda gördüğümüz en büyük eksiklik kaliteli lider eksikliği ve buna bağlı olan siyaset üretememe sorunu. Bir genel başkan düşünün, önüne gelen bir bilgi notunu hiç sorgulamadan beyan etsin. Allah böylelerini bırakın memleket yönetmeyi, dernek yönetmeyi dahi nasip etmesin.
Geçmiş yılarda asker siyaseti, siyaset ekonomiyi belirlerdi.
Bugün ekonomi siyaseti belirliyor.
Ama dünyanın gündeminin değişmesine rağmen bizim gündemimiz hala rejim tartışmaları..vs gibi ülkenin enerjisini tüketmekten ibaret.
İktidarı hedeflemeyen bir muhalefet tehlikelidir. Çünkü kısa yollar arayışına, tembelliğe, statüsünü korumaya meyillidir.
Ey muhalefet, halkı tek partinin rahatlığına alıştırdığınızın farkında mısınız?
Sadece seçim meydanları için üretilen laf kalabalıklarından bugün konuşan var mı?
Muhalefet partilerinin adı değişip seçim partileri olacak nerdeyse!
Yargı üzerindeki eleştirilerde CHP'nin korkularını anlıyorum: CHP geçmişte yargı üzerinden yaptığı operasyonları düşünerek şimdi bu gücün AK Partinin eline geçtiğini ve de geçmişte kendisi gibi AK Partinin de yargıyı kullanmasından korkuyor.
Bu bir katilin elindeki silahın düşmanının eline geçmesi gibi bir şey.Katil,o silahın neler yapabileceğini iyi bildiğinden silahın kendisine karşı kullanılmasından korkar.
Günümüz siyasal anlayışında sol ve sağ arasındaki farklılıklar yok denecek kadar az.Geçmişin kampçı zihniyetleri bugün bu durumdan rahatsızlık duyuyorlar.Çünkü sağ'ın rakibi sadece sağ değil artık sol da.Aynı şey sol için de geçerli.
Hatırlayın geçmişte ANAP, DYP, RP birbirlerinin rakibi iken sol'da DSP, CHP birbirlerinin rakibiydi. Sağ soldan, Sol sağdan oy alamayacağını bilirdi. Bugün bu durum değişti.
İşte muhalefetin iktidar hedefinden çok elindekini koruma savaşının nedeni de bu bence. Yani CHP ve MHP sadık seçmeninin saf değiştirmesinden korkuyorlar. Çünkü kendilerinin farklılıkları yok denecek kadar siyasi arenada düzleşti, düzleşiyor.
 
İktidarın bu kadar alternatifsiz olması sağlıklı bir demokratik sitemin yürümesini sakat bırakır. Muhalefetin algılamakta zorluk çektiği nokta geçmişteki gibi Asker ve yargının siyasal arenadan çekilmesinin verdiği boşluğun kapatılamaması. Yani Asker ve yargı desteği olmadan siyaset yapamamanın verdiği şaşkınlık.
Türkiye, etrafında dönen bölgesel ve uluslararası problemlerden kendini arındıramaz. Bu nedenle iç siyasal çekişmelerin minimize edilerek büyük resmi görmek zorundayız. Bölgede bir değişim yaşanıyorsa bu değişimden kaçamayız. Geçmişte kapalı kapılar ardında dünyadan ve de tarihsel bağlamda çok ilişkili olduğumuz bölgeden uzak politikalar güdüldü. Nihayetinde görüldü ki  "sırtını dönsen de, kulağını tıkasan da, gözlerini kapasan da tarihin seni bırakmaz".
Büyük devlet , toprakların büyüklüğü,Asker sayısı,teknolojik ilerleme, nüfus yoğunluğu..vs ile değil tarihsel bir birikimle oluşan evrensel vizyon ile oluşur.
Güçlü bir devlet olabilirsin ama büyük devlet olamayabilirsin.
Türkiye tarihten gelen ve bölgesel gelişmelerin de getirdiği kaçınılmaz baskıyla vizyonunu evrenselleştirmek zorunda.70 yıldır hiç bu kadar bölge ile yüzleşmek zorunda kalınmamıştı. Sen ne kadar kendi tarihini 90 yıl ile sınırlasan da bölgede senin tarihin 2000 yıl ile hesap edilir ve sana da öyle bakılır.
Soğuk savaşın bitişinde yaşanan gelişmelerden kendimizi kaçırdık ve bunun faturasını ağır ödedik, ödemeye de devam ediyoruz. Ama bu kez bölgede yaşanan gelişmelerden kaçınırsak bir daha kendimizi toparlama şansımız olamayabilir. Bu,  kukla devletten tekrar büyük devlet olma yolundaki önemli bir şans. Bu şansı kaçıramayız.
Türkiye siyasetini gelişen ve değişen koşullara göre dizayn etmek zorundaysa muhalefetiyle, iktidarıyla, diğer erkleriyle bu vizyonu yakalayabilmeli. Etrafınızda yangın varken iç hesaplarla boğuşmak bir medeniyet devletinde değil, muz cumhuriyetinde olacak şeylerdir.
 
 
GÜNDEM DIŞI YORUMLARIM
 Zorlama sevgi tarih boyunca hep ters tepmiştir.Sevginin de fikir ve düşünce gibi özgür bir alanı var.Hatta sınırsız özgürlük alanı var.İster kahraman,ister kutsal,ister ideolojik veya siyasi lider ,ister devrimci ..vs olsun sizin sevdiklerinizi bir başkası sevmek zorunda değil ama saygı duymak başka ..  Çünkü saygıdır bizi bir arada tutan sevgiden önce. Zorunlu sevgi ile oluşturulmaya çalışılan tarihsel olgular, kahramanlar sistemin yarattığı bu zorunlu sosyolojik, içine kapalı, sual sormayan toplumsal hezeyanlara yol açabiliyor.  Birini zorla sevmeyi değil insanın önce kendisini sevmesini öğrenmesidir önemli olan.
----------------------
ABD'nin felaketi neler olabilir? Dolar'a rakip çıkar ve petrol, dolar harici paralar ile fiyatlanırsa o zaman ABD imparatorluğunun işlerliği sarsılır. Petrol fiyatları artığında bizler üzülürüz. Sevinenler ise Petrol üretenler ve ABD’dir. Özellikle ABD büyük haz duyar bundan. 1 varil petrol 70 Dolarken, bugün 112 Dolar ise bunun anlamı: sizin daha fazla Dolar'a ihtiyacınız olacak demektir. Dün 70 dolardan 100 varil için 7000 Dolar'a ihtiyacınız var iken, bugün 11200 Dolar'a ihtiyacınız olacak. Yani yine daha fazla dolar için daha fazla üretecek ve de daha fazla borçlanacaksınız. Sizin bu gereksinimiz ABD'ye daha fazla Dolar basma imkânı verecek. Ne kadar Dolar o kadar güçlü bir ABD. Dolar ve Petrol ilişkisi gücün anahtarıdır.
----------------------------
Bazı yazarçizer takımı sırf yazmak için mi, yoksa talimat gereği mi oldukça zorlama yazılar yazıyorlar.
Mit kanununda zaten var olan bir maddeyi gelişen duruma göre yasal bir çelişkinin ortadan kaldırılması için yeniden düzenlenmesini vatan, millet Sakarya’vari eleştiriyorlar.
Savcılar da insandır, hata yaparlar!
Bir hatanın tüm ülke gündemini, siyasetini bu kadar meşgul etmesi kişilerin sorumluluklarının ne kadar önemli olduğunu gösterdi.
 
---------------------
Sahip olamadıklarına krediyle sahip olduğunda,ödeme gücünün yetmediğini anladığında, borcunu borçla ödemeye başladığında yakındır çöküşün o zaman.İşte IMF böyle zamanlarda kurtarıcı olarak gelip bağımsızlığını elinden aldığında o zaman anlarsın Bülent Ecevit'in 2001 krizindeki el pençe divan durmasını..
Borç alacaksan borcunu ödemek için değil, varlığını büyütmek için al!!
Anlayanlara...
-----------------
Seçilmişlerin atanmışlara kul edilmemesi demokrasin asli unsurudur. Ama hapsedilmişleri de seçilme yoluyla kurtarma operasyonuna ne diyeceğiz?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık