İsa DOGAN

SESİMİ DUYAN VAR MI?


İsa DOGAN
1 Kasım 2011 Salı 09:02
GÜNDEME DAİR KISA KISA
Bazı cümleler olağan hayatın rutin sürecinde bir anlam ifade etmezken, bugünlerde Van’daki depremde birlerinin “sesimi duyan var mı?” haykırışlarına, içimizdeki sesin “evet var! Kurtarın beni “ demesi geliyor. Sanki orada, o beton yığınlarının arasında kendimiz varmışçasına onların yerine bağırmak, haykırmak geldi içimizden.
Biri size "sesimi duyan var mı" diye seslendiğinde ,seslenen kişinin sana kim ve ne olduğuna bakmadan seslendiği gibi sen de ona öyle bak.. En büyük ortak paydamız insan olmamızdır.
Sen de benim sana ihtiyacım olduğunda benim sesimi duy , yüreğimdeki sızıyı hisset kardeşim!!!
Seslerimizin bir olduğu bir günde, bu birliktelik bozulmasın.
Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifa, kalanlara sabır diliyorum.
 
-----------------------
 
Milliyetçi olmak için eğitim ve de bilgi gereklidir. Oysa ırkçı olmak için eğitim ve de bilgiye gerek yoktur.
Bizdeki kürt ırkçılarının bu derece güneydoğu Anadolu ve doğu Anadoluda yoğunlaşmasının temel nedeni de yılların getirdiği eğitimsizliğin kolay devşirebilir ırkçılığa dönüşmesidir.
Tabii tek bu nedenle ırkçılık oluşmaz ama bu kriter özellikle gelişmemiş veya azgelişmiş ülkelerde en sık rastlanılan durumdur.
 Gelişmiş ülkelerdeki ırkçılık versiyonu, daha çok milliyetçilik üzerinden gelen ve de milliyetçiliğin aşırı derecelere dönüşümünün bir halidir. Bu, eğitimin de bir silah olabileceği gerçeğini ortaya koyuyor.
İşte PKK terör örgütünün eğitime bu kadar karşı çıkmasının nedeni de bu. Eğitim sayesinde akıl ve de mantık çaresizlikleri ortadan kayboluyor. Yani, teröre lazım olan bir sürü "koyun sürüsü" misali otlamaktan başka bir şey düşünmeyen insanlar topluluğudur.
 
----------------
 
YUNANİSTA'NIN BORÇLARININ %50'Sİ SİLİNİYOR! BU NASIL OLUYOR?
 
Acaba AB için Yunanistan neden bu kadar önemli?
Yunanistan'ın reel sektörü olmayan, üretken bir ülke olmadığı zaten bilinmiyor muydu?
Evet biliniyordu.
... Olan şey  aslında şu: Alacaklı olan ülkeler arasında ağırlıklı olanlar Fransa ve Almanya bankaları ve finans kuruluşları. Yunanistan iflas etse, mevcut iflas durumunun yanında psikolojik etkisiyle beraber bu bankaların daha da çok etkilenmesi, hatta iflasa sürüklenmeleri mümkün olabilirdi.. Yani aslında Yunanistan’ı değil kendilerini kurtardılar da diyebiliriz.
Peki, Yunanistan’ın borçlarının %50 sinin silinmesi ile kim kaybedecek, kim kazanacak?
Olaya şöyle bakarsak daha iyi anlaşılır bence:
Bu uzun vadeli bir yatırım. Eğer Yunanistan iflas etseydi. Yaklaşık 10 yıl boyunca depresyonda olacağından, kimse bir fayda göremeyecekti. Oysa şimdi bundan böyle Yunanistan eskisi gibi düşük faizli borçlanamayacak ve bu sayede geçmişte kontrol dışı Yunan halkına aktarılan paralar, artık yüksek faiz, kısıtlı bütçe giderleri  ile bu bankalara akacak. Ayrıca her ne olursa olsun bir pazar var burada ve bu pazarın tüketebilecek seviyede olmaya devam etmesi lazım.
 
AB, yapay bir örgütlenmedir. Dolayısıyla da her üye ülke önce kendi menfaatini sonra da bu menfaatin birlik üzerinden devşirilen sonuçlarının kendisi ile ilgili pozisyonunu düşünmektedir.
Bugün Yunanistan bu doğrultuda geri dönüşümü olan çöp olarak görülüyor ve kurtarılıyor. Yarın, menfaat bileşimleri oluşmadığında, o gün Yunanistan ve Yunanistan gibilerin kara günü, acı gerçeklerle karşılaşma günü olabilir.
Büyün  bu sürece "sosyal darwinizm" diyorlar. Yani ya sürece uy ya da yok ol!
 
----------------
Kaddafiye yapılan insanlık dışı muameleyi görünce şunu düşünmemek elde değil; "Her kültürün bir yönetim anlayışı varmış". Bence Kaddafi Libyalılara lider olarak fazla imiş.. Böylesi davranışların dinimizde de yeri yok, insanlığımızda da yeri olmaması lazım.. Bu konuyla alakalı o döneme ait yazımı okumanızı tavsiye ederim
-----------
 
Ne tuhaf değil mi?
Öldürülen teröristler arasında PJAK'lı teröristler de varmış. Peki, insan sormaz mı “ne işi var İranlı teröristlerin Türkiye topraklarında ?”
Bunların derdi demokrasi, özgürlük falan değil!
Onlara akıl verenlerin ne istedikleri önemli.
Tarihte Ermenileri kışkırtanların amacı ne ise, bu gün de aynı!
... Bağımlı bir Türkiye!
Ey Kürt vatandaşlarımız,bu oyunu artık görün!!
Artık başkalarının değil, kendi gözlerinizle görün!
------------
Adresimiz belli,kılığımız kıyafetimiz, aracımızın renkleri  belli, disiplin kurallarımız belli.... vs belli.. Belliyiz biz duruşumuzla, ahlakımızla.
Ama karşınızdaki düşman kalleş, hainse bunu tespit etmek çok ama çok zor..
Düşünün lütfen!
Siz belli bir mekanın çerçevesinde belli sınırları gözetlerken, sizi sinsice, köstebekçe, haince gözetleyen, size düşüncenin en adi şekilleriyle pusu kurmaya çalışıyorlar... İnsanın... sınırları da,... teknolojinin sınırları da bir yere kadar, bir noktadan sonra şeytanın aklına gelmeyenler başlıyor işlemeye..
Kolay değil!
Basit değil!
Haine karşı hainlik ve de canilik de yapamazsınız; ahlakınız, edebiniz, kurallarınız buna müsaade etmez.
Siz vurmadan önce “Dur, teslim ol” dersiniz. Onlar, sizi öldürmek için ansızın, duraksamadan, vicdanları sızlamadan fırsat kollarlar.
Canım acırken, mantığımı da çalıştırıp konuyu bir de böyle düşünmek istedim..
Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık