Kaya KILIÇ

Senin ne düşündüğün umurumda değil


Kaya KILIÇ
9 Kasım 2012 Cuma 06:23
Haklı olduğumuz ve yaptığımızın doğruluğundan da eminsek; senin ne düşündüğün beni hiç ilgilendirmiyor, benim fikrimde, zikrimde budur deriz. İşin özüne baktık mı doğru görünüyor ve aslında yapılması gereken de budur gibi görünüyor. İkna etmek ve onunda senin haklılığına inanması en doğru olan, aksi halde haklı olsan da suizan yapmak zorunda kalıyor. Muhataplarımızı, konuştuğumuzu, bizden bilgi almak isteyeni ve bizden medet umanları en iyi şekilde ikna etmezsek; ne onları anlarız nede neden bunları söyledi ki diyebiliriz. ‘İnsan anladığını doğru bulur’ diye bir yazı da okumuştum. Eğer doğru anlamışsa ya da doğruyu yanlış anlamışsa onu o şekilde aktarır/anlatır. “Vebal altında kalmamak için, herkesin bilmesi gerekeni gizli yapma” derdi bir büyüğüm ve el hak çok doğru söylemiş. İnsanların senin hakkındaki hüznü zannını, fısıltılı ve esrarengiz konuşmayla suizanna çevirip; hem onları hem de kendimizi vebal altına koyuyoruz.
Düşünmek, kanaat bildirmek veya yorum yapmak; bunlar sosyal insanın en doğal hakkı. Gördüğünü yorumlayan, konuşulanlardan bir şeyler çıkartan, buda benim görüşüm demesi kadar doğal bir durum yoktur sanırım. Medeni bir şekilde konuşulursa hiç sıkıntı yok. Muallakta, belirsiz, esrarengiz konuşmalar ya da yorumlardan insanlar bir şeyler çıkarmaya çalışması, onarında konuşulması birilerinin hoşuna gidiyor olabilir. Bu türden insanların amaçları fitne çıkarmak ta olabilir, ilgi ve alakayı üzerine çekmekte. Bunları anlayabilmek için, ya o insanı iyi tanıyorsundur veya ondan anladığın senin konuşma ve yorumlarındır. Bunlar insanidir, bunlar olagelen şeylerdir, bunlar var oldukça fikirler ve düşüncelerimizi söylüyor faş ediyoruzdur. Eğer böyle olmamış olsa; birileri söyler bizler akılsız, fikirsiz, her söyleneni yapan robotlar veya türevleri olurduk. Bizler sorgulayan, irdeleyen, isyan eden, konuşan ve fikirleriyle değişim isteyenleriz. İstersek çok kimseyi peşimize takıp; bazı hallerde iyiye bazı hallerde ise kötüye sürükleyebiliyoruz. Baktığımızda dünyadaki bütün fikirler ve görüşler bir kişiyle başlayıp birçok taraftarı olmuyor mu, el hak oluyor ve hayatımızda da yaşıyor, idrak ediyoruz.
Mesele, iyiyi, hakkı ve adaletli olanların yanında olabilmekte. Mesele, kalabalıklardansa doğru olanla, doru söyleyenle, doru davrananla ve adaletlilerin safında/yanında olmakta. Mesele, samimi, insani, düşünceleri birilerini kırarak yükselen ve büyüyenlerle değil; az ama samimi olanlarla olmakta. Mesele, haklının yanında olmakta, zalimin karşısında dimdik durmakta. Mesele, birilerinin tarafı olacağım diye yanlışların yanında olmamakta. Mesele, az ama samimi olanlarla olmakta ve gerekirse onlarla birlikte ezilmek, eziyete maruz kalmakta. Şimdi burada diyeceksiniz ki sen mazoşist misin ki böyle düşünüyorsun; hayır, sadece tarafımı hem de haklı tarafımı haykırmak için yapıyorum. Haklının yanında, haksızın karşısında olmak doru olduğunu düşünerek; hep öyle olalım duygu ve düşüncesiyle. Kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık