İsa DOGAN

Ortadoğu’daki kaosa bakarken eğitim konusunu düşünmek!


İsa DOGAN
26 Temmuz 2012 Perşembe 10:06
Konuya girmeden önce öncelikle şunu altı çizili olarak ifade etmek ihtiyacı duydum. Batı için Ortadoğu bizim için doğu komşulardır. Batıya uzak olan bize de uzak olacak değil ya! Demokrasi, bir sistemden öte bir geleneğin devamıdır. Geleneği olmayana demokrasiyi sunmak sistemi daha da içinden çıkılmaz hale getirebilir. Demokrasi için orta sınıf gerekli, güç dağılımın orantısı önemli, en önemlisi ulusal birlik önemli.
Söyler misiniz bana! Suni olarak kurulan Irak ve Suriye gibi devletlerde kaç kişi ben Iraklıyım veya Suriyelim diyor? Yoksa ben Arabım, Sünniyim, Kürdüm, Aleviyim... mi diyor? Tüm bu gerçekler ortada iken Irak'ın ve Suriye'nin toprak bütünlüğü gerçekten mümkün mü? Mümkün değil! Osmanlı bu coğrafyaları yönetirken coğrafi değil, kültürel sınırlara ayırarak yönetmemiş miydi! Bu ülkeler Osmanlı sonrasında neden hala istikrar ve huzuru bulamadı? Bunu bir Türk milliyetçili altında ifade etmekten ziyade bölgenin tarihine bakarak görebilirsiniz. Tüm bu farklı mezhep ve ırktan olan halklar nasıl oldu da Osmanlının son anına kadar birlikte yaşayabildi? Batı, uzaktan film seyreder gibi bölgenin içinden çıkılmazlığını seyrediyor. Çatışma kapılarına yaklaşmadan da ses çıkarmazlar.
Peki, nedir Ortadoğu’nun sorunu? Neden kargaşa hiç bitmiyor?
Birinci dünya savaşı sonrasında İngiltere ve Fransa bu bölgeyi cetvelle değil de vicdanla, o dönemin meşhur söylemi ile en azından  "milletlerin kaderini belirleme hakkı" gözetilerek belirlenseydi belki bunca kaos yaşanmazdı. Ama sanki özellikle kaos bölgesi olarak tasarlanmış gibi duruyor Ortadoğu! Kürt Sorunu, Arap birliği sorunu, Sünni, Şii sorunu ... vs onlarca iç içe girmiş sorunlar yumağı bölgeyi baştan sona huzursuz ediyor. Ve bu sorunların çözülmesi de imkansıza yakın. Batı, İslam coğrafyasında çözülmez bir kaos yarattı. Bir anlamda orta çağ Avrupa’sının mezhep savaşlarını İslam coğrafyasına taşıdı. Ve bugün İslam coğrafyası kendi ortaçağını yaşıyor. Modern dünya'da otoriter rejimlerin yaşama şansı artık çok düşük düzeyde. Peki, bu halkların tarihleri boyunca monarşi ve batı sömürgeciliğinden başka bir şey görmediğini göz önüne alırsak yollar Demokrasiye mi çıkar Otoriter yönetime mi? Dünyanın her bölgesinde bilgi çağı yaşanmadığı gibi bugün hala bazı bölgeler ortaçağdan çıkamıyor. Herkesin önüne bilgisayar konulduğunda modern çağ yakalanamadığı gibi, Geleneği olmayan toplulukların önüne de demokrasi koyduğunuzda sorunlar çözülmüyor.
---------------------
Kişinin çevresine bakarken sosyolojik ve psikolojik tahlil yapabilmesidir aslında eğitimli insan!  Eğitim, her toplum için en önemli önceliktir. Bunu biliriz ama imkanlar dahilinde eğitim düzeyimizi maksimize etmeye çalışırız. Eğitimin neden bu kadar önemli olduğunu görmek için şu soruyu sormak gerekiyor bence: Eğitimli toplum nedir, nasıl görür dünyayı? Eğitimli insan derken önce eğitimli insandan ne anladığımızı sorgulamak lazım. Sadece Lise, Üniversite mezunu olmakla eğitimli insan olunmuyor maalesef. İşte bizim eğitimle alakalı en büyük problemimiz de burada ortaya çıkıyor. Maalesef Lise ve Üniversitelerimizden iş ve meslek yönelimli, toplumsal ve bireysel analiz yeteneği düşük mezunlar yetişiyor. Bunun sebebi sadece eğitim kurumları değil aile ve çevre faktörü en önde gelen sebeplerdir.
Kişinin çevresine bakarken sosyolojik ve psikolojik tahlil yapabilmesidir aslında eğitimli insan! Bunun yolu da televizyon ve bilgisayar başında harcanan zamanla değil çok okumakla elde edilir. Az okuyan bir toplumuz! Az okuduğumuz için gazetelerimiz gereğinden fazla renkli ve resimlidir. Az okuduğumuz için birbirimizi anlamakta güçlük çekiyoruz. İnsanın en önemli işlevi düşünmekse, düşünmek için ne kadar beynimizi zorluyoruz? Bir haber veya hadise olduğunda ne kadar sorgulayıcı bakabiliyoruz? Düşünmeden kabullendiklerinizi bir düşünün lütfen! Eğitimsiz bir birey veya toplum kolaycılığa meyillidir, tercihleri istikrarsız ve bencildir, sömürülmeye, kullanılmaya müsaittir. Eğitimli insanı kolay kolay ateşe atamazsınız, dağa çıkaramazsınız. Çünkü ateşi de bilir dağı da bilir ve seçeneklerini düşünür. Değerli Dostlar, Ekonomik durumunuz nedeniyle çocuklarınızı çok iyi okullarda okutamayabilirsiniz ama kitap okumasını teşvik edebilir, destek olabilirsiniz. Çünkü gerçek eğitimli insan kendini ve çevresini sorgulayan yani düşünen insandır. Toplumun eğitimi arttıkça toplumun tercihleri de daha sağlıklı olacaktır unutmayın.
Sağlıcakla Kalın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık