OLMAYACAK DUAYA AMİN!


11 Mart 2011 Cuma 07:04Son günlerde araba pazarından bazı kitap ve dergiler almış boş zamanlarımda okurum diye düşünmüştüm. Dergileri karıştırırken “Gagavuz” Uz veya Gökoğuz Türkleri hakkında bir yazı dikkatimi çekti. Bildiğiniz gibi Gagavuzlar “Ortodoks olmaları hasebiyle Yunanlılar bu kardeşlerimizi sahiplenmeye kalkmışlar. Onlara “sizler aslında Helen’siniz Osmanlı sizleri asimile ederek lisanınızı unutturdu.” Yahu bu Yunanlı komşumuz herkesi akılsız idrakten mahrum mu sanıyor? Adama sorarlar. Osmanlı Bütün milletleri asimile edilmiş de sizleri neden asimile etmemişler?

Bunu soracak olanlar elbette bizim politikacılarımız ve diplomatlarımızdır. Ne yazıktır ki bu dergi de derginin adı “Yeni Batı Trakya” sayın M. Karabulut Beye istinaden yazıldığına göre mübadelede Anadolu’dan sırf Ortodoks olmaları sebebiyle 1.6 milyon kişi daha sonra da 15-20 bin kişi Yunanistan yollanmıştır. Yazara göre bunların pek çoğu Yunan işgalinde Yunanlılara karşı savaşmışlardır. Asıl Rum olanlar sayısı gayet az oldukları yazılıdır.


Daha önceki yazılarımda da temas ettiğimi hatırlıyorum. Bu toplum orada da “Türk tohumu” denilerek horlanmaktadır. Pek çokları Yunanistan’ı terk ederek başta ABD ve AB ülkelerine dağılmışlardır. Kalanlar ise horlanmaktadırlar.


Gagavuz’lara gelecek olursak; Bu Ortodoks Türk topluluğu bu günkü Romanya sınırları içerisin de özerk bir bölgede iç işlerinde bağımsız yaşamaktadırlar. Nüfusları 300 bini aşmaktadır. Fakat yukarıda da temas ettiğimiz gibi Yunanlılar bunlara siz ‘Helensiniz’ diyerek kanca atmaktan geri durmadığı gibi yine kendi topraklarında yani Yunanistan’da Selanik dolaylarında yine Gagavuz Türklerinden 160 bin kadar bir topluluk 30 cıvanında köyde yaşamakta olup onlara etmediğini bırakmamakta onlara “ çok ileri giderseniz sizleri Türk olarak görür Batı Trakya Müslüman Yunanlılar kategorisine sokarım” Yani bizde Pontus’lu, diye Karadeniz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımıza kanca attıkları gibi. Tabi Yunanlının hayali geniş bununla da yetinmeyip Makedonları zaten öyle bir millet yok farz edip Helen olduklarını ispatlamaya gayret göstermekte, onlara Slavca konuşan Helenler, Arnavutlar için Arnavutça konuşan Yunanlılar, tıpkı Batı Trakya’daki Türkler için Müslüman Yunanlılar demeleri gibi. Peki, adama sorarlar “madem onlar senin milletindense neden ikinci sınıf insan muamelesine tabi tutuyorsun? Evlerini ibadet hanelerini yapmalarına veya tamir etmelerine müsaade etmiyorsun?” Tamam da; ama kim soracak derseniz? Sayanı hayret olan bir şeyden söz etmeden geçmem mümkün değil. Aynı dergide bir Gagavuz Kongresinden bahsedilmektedir. Yunanlılar bu kongreye müdahil olup broşürler dağıtmışlardır. Burada (Gagavuz’ların etnik köken olarak Yunan oldukları ve Türk propagandası altında ezildikleri ifade edilmekte imiş) iddia bu kadarla da kalmayıp AB gündemine de taşıma niyetinde oldukları aynı haber kaynağında ileri sürülmekte (Türkiye’nin Özerk Gagavuz bölgesine etnik baskı yapmaktalar diye şikâyet ettiği ileri sürülmektedir.) ayrıca (Gagavuzların Helen kökenli oldukları fakat Osmanlının baskısı ile Türkçe konuşmaya zorlandıkları ileri sürülmekte, isterlerse Gagavuzlara ücretsiz Yunanca kursları tertipleyecekleri, şayet Yunan tebaasına geçerlerse AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkına da sahip olacakları) propagandası da yap maktalarmış. İşin garibi kendi ülkelerinde yani Yunanistan’da yaşamakta olan Gagavuzlara bu kongreye katılmalarına müsaade etmedikleri de beyan edilmektedir.


Bu küstah Yunanlı daha dün misafir olarak Ülkemize Erzurum’a gelen papağandır o yediği herzelere Başbakanımızdan gereken cevabın verilmesini herkes gibi ben de beklerdim doğrusu. YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık