Kaya KILIÇ

Merak etmesek olmaz mı?


Kaya KILIÇ
16 Mart 2013 Cumartesi 14:54
Hep merak etmişimdir, başkaları ne düşünmüştür benim farklı düşündüklerime! Elbette merakla çıkmıştır bir sürü icat, iyi işler ve kötülükler. Bugün hayatımız kolaylaştıran birçok icat, hayatımızda her gizlimizi de açığa vuran şeyler. Acaba bunlar iyimi oldu yoksa kötümü? Bu soruları sormakla bitiremeyiz. Ardı arkası gelmez iyi ve kötü cevaplar alır; iyi ki olmuş da dediğimiz olduğu gibi, keşke hiç olmasaydı da dediklerimiz olmuştur/oluyordur. Hayatımızın birçok yerinde meraklarımız vardır. Çocukluğumuzdan başlar, ölünceye kadar da devam eder. Merakımız yüzünden başımızın belaya girdiği olduğu gibi; hayatımızın güzel yönde akışını sağlayan durumlarda olmuştur/oluyordur. Aklınızdan bu yazıyı okurken ne merak ettikleriniz ve gülüp/üzüldüğünüz halleriniz geçmiştir. Ben bu konuyu neden yazdığımı da belki merak ediyorsunuzdur. Yaklaşık on aydır araştırmasını yaptığım bir konunun son hallerine geldim. Konusunun tamamını ve son halini özetleyemediğimden; sizlerin de zihinlerinizde bulantıya sebebiyet vermeme adına, konuyu söylemiyorum. Şunu söyleyebilirim ki, TV programında iki düşünürün aynı konuyu farklı, farklı hallerde anlatmaları ve izah etmelerinden merakla böyle bir araştırmaya başladım. Sonunda muvaffak olabilecek miyim bilemiyorum ama benim düşüncelerimde epey bir gelişme sağladığını biliyorum.
“İnsan bilmediğinin düşmanıdır” diye bir atasözü duymuştum. Hayatınızda/hayatımızda çokça karşılaştığımız ve vay be dediğimiz nice haller vardır değil mi? Küçük oğlum Hüseyin ile bir yemek için epey bir mücadelemiz oldu. Baba ben bunu yemem, onun tadı hiç hoş değil derken; bir kere dene bak oğlum dedim, şimdi annesinden hep o yemekten yapmasını istiyor. Hüseyin artık bir şey söyledik mi eskisi kadar direnmiyor; büyüklerim tavsiye ediyorsa denemekte bir fayda vardır diye düşünüyor. İyi anlatılırsa, iyi sunulursa, iyi yaşanırsa çok yapmak, çok satmak, çok anlatmak yerine az fakat öz bir şekille daha iyi duruma getirilebilir diye düşünüyorum. Yeri geldiğinde taviz gibi görünen işlerin aslında işi çözdüğünü, olumsuz gibi görünen durumları gayet iyi hallere çevirdiğini müşahede etmişsinizdir/etmişimdir. Kabaca, argo davranışların işleri düzeltmek yerine daha da keşmekeşe sürüklediğini hayatımda çok yaşadım belki sizlerde yaşıyorsunuzdur. Ahir zaman olarak söylenen bu günlerde, asrımızda, bilgi ve teknolojinin zirve yaptığı, her şeyin daha da açığa çıktığı bu günlerde daha dikkatli olmalı/ davranmalıyız. Söylenen sözlerin, söylenen konuların araştırmasını daha kolay yapıyor; eğer dikkatli davranırsak, doğrusunu öğrenmiş oluyoruz. Kırmadan, yaralamadan, insanca davranıp, doğru olanı ve doğruyu bulabiliriz diye düşünüyorum.
Hep iyilerle birlikte olmalıyız demiştim birkaç yazı önce. Sultanbeyli’de yaşayan dostlarım, okurlarım için Salı akşamlarını daha verimli geçirecekleri güzel bir mekân açıldığını haber vermek ve oradaki sohbetlere icabet etmelerini tavsiye ediyorum. İdris Kazan kardeşimin başkanlığını yaptığı ve Yusuf İslam sokaktaki Seyda Muhammed Konyevi dergâhında, güzel organizasyonların olduğunu hatırlatıyorum. Bu duygularla, merak ettiklerimizin bize hayırlar getirmesini ve hayatımızda kolaylıklarla sonuçlanmasını temenni ederim.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık