Mehmet Ali KEMAL

Kurban Rahmettir


Mehmet Ali KEMAL
25 Mart 2016 Cuma 10:33
İnsan zamanla gaflete düşüp, ona verilen malın, mülkün ve servetin bir lütuf ve imtihan olduğunu unutabilir.
Tıpkı Karun gibi her şeyi kendi uğraşı ile sahip olduğunu söyleyerek, kendisinde bir kuvvet ve güç görmeye, kibirlenip her şeyi kendinden bilmeye başlar. Gururlanıp, haddini aşar. İşte kurban emri, ona, sahip olduğu mal, mülk ve servetin Allah`ın bir ihsanı ve lûtfu olduğunu ve asıl
mal sahibinin Allah bulunduğunu hatırlatır.
O’nun lütfü ve merhameti olmadan hiçbir şeye sahip
olunamayacağını bildirir. O da gururu bırakıp haddini bilir ve tevazua
girer. Gerçekte yapması gereken kulluk vazifesini yapar, Bu durum ise, onun Allah’a yaklaşmasına ve rıza-i ilahiyi kazanmasına vesile olur.
Efendimiz (s.a.s.) buyurdular ki:
“Hiçbir kul, kurban günü Allah indinde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş yapamaz. Zira kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, kıllarıyla, tırnaklarıyla gelecektir. Hayvanın kanı yere düşmezden önce, Allah indinde yüce bir makama ulaşır. Öyle ise, onu gönül hoşnutluğu ile ifa edin.” Kurban kesmek, hem kesilen hayvan için rahmettir, hem de insanlar için rahmettir.
“Kurbanlarınızı neşeli ve kuvvetli hayvanlardan kesin. Çünkü onlar sırat köprüsünde sizin binitleriniz olacaktır.” hadisi de buna işaret etmektedir. Bu olay kurbanlık hayvanlar
için bir rahmet, sahibi içinde bir şereftir. Bu şerefle yükümlülüğü olan kimse, mümkünse onu bizzat kendisi kesmeli ya da yanında bulunmalıdır.
Peygamberimiz
(s.a.v.) kızı Hz. Fatma’ya şöyle buyurmuştur : “ Kalk, kurbanının yanında hazır bulun. Çünkü onun dökülecek ilk damla kanı ile birlikte işlemiş olduğun bütün günahların bağışlanacaktır.”
Ayrıca kişi, vekil tayin ederek de kurban
kestirebilir. Nitekim Resulullah (s.a.v.) kurbanlarından bir kısmını Hz. Ali (r.a.) ye kestirmiş, bizzat kendisi de Hz. Ayşe namına kurban bayramında bir sığır kesmiştir.
Kurbanımızı anlamlandıran ibadetlerden biride teşrik
tekbirleri getirerek (ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER LA İLAHE İLLALLAHU VALLAHU EKBER ALLAHU EKBER VELİLLAHİ'L HAMD)minnet ve şükranlarını Rablerine sunmasıdır.
Bu tekbire "teşrik tekbiri" denilir ve vaciptir. Tekbirler bayramların vazgeçilmez unsurlarıdır. Özellikle kurban bayramlarında söylenen teşrik tekbirleri o günlerde Allah’ı yüceltmenin ve zikretmenin en güzel yoludur. Dinimizde iki bayramdan birisi de Zilhicce ayının on, on bir, on iki ve on üçüncü günlerinde kutlanan kurban bayramıdır.
Peygamberimiz bayramları, Müslümanlar için ibadet, yardımlaşma, dayanışma ve sevinç günleri ilan etmiştir.
Hadis-i şeriflerde : “ Kurban gününü bayram olarak kutlamakla emrolundum. Allah o günü bu ümmet için bayram kılmıştır.” ve “ Allah katında günlerin en büyüğü kurban bayramının birinci ve ikinci günüdür.” buyrulmaktadır.
Bayram Gecesi ve Günlerinde Yapılması Müstehap Olan Şeyler; Bayram gecelerini dua ve ibadetle ihya etmek, kaza namazı kılmak, Kuran okumak ve Allah Teâlâ'dan af ve mağfiret dilemek. Çünkü duaların makbul olduğu gecelerden birisi de bayram geceleridir. Nitekim
Peygamberimiz s.a.v. şöyle buyurmuştur: "Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçirenkimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez.
Bayram
sabahı erken kalkarak yıkanıp temizlendikten sonra namaza gitmek. Güzel koku sürünmek. Temiz ve yeni elbise giyinmek. Gücü yetiyorsa namaza yürüyerek gitmek.
Güler yüzlü ve sevinçli görünmek. Yoksullara sadaka vermek. Bayram namazına giderken yolda tekbir getirmek. Kurban kesecekse etinden yiyinceye kadar oruç tutuyormuş gibi bir şey yiyip içmemek. Kurban etinden iftar etmek. Çünkü peygamberimiz kurban bayramı sabahında bayram namazından dönmedikçe bir şey yemezdi.
Ev halkına bolluk göstermek. Bütün bunlar bayramda yapılması müstehap olan işlerdir.
Rabbi Teâlâ yaptığımız ibadetleri ve keseceğimiz kurbanları rızasına layık eylesin ve bizi kendisine hakkıyla ibadet edenlerden kılsın.

*  Gerçek MEDYA Gazetesi 336.sayımızda yayınlanmıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık