Kısıklı trafiği nasıl çözümlenebilir?


22 Eylül 2013 Pazar 07:04
Kısıklı trafiğinin çözümlenmesi için  yıllardır  yapılan yazışmalardan bir türlü sonuç alınamamaktadır.26119 sayılı yönetmelikle il trafik komisyonlarına ait yetkiler İBB bünyesinde toplanmış olmasına rağmen bu yetkiyi yerli yerince kullanabilecek bir yetkiliye ulaşılamamaktadır. Ulaşılsa da sonuç alınamamaktadır. İETT kurumu yöneticileri eski tramvay yolu olması nedeniyle bu güzergahı kullandırma konusunda  bir kanıksama  söz konusudur. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü ise özel araçlara odaklandığından Tünel çıkışındaki kavşak kolonuna bir şerit daha eklemek için istimlâk çalışmalarının bitmesini beklemektedir. Üsküdar ve Ümraniye Belediye yetkilileri ise Ümraniye Metrosu  tamamlandığında trafik   sorunun çözebileceğini düşünmektedirler. Oysa Kadıköy Metrosu entegrasyon sorunları giderilmediği için % 10 kapasite ile çalışmaktadır. Yani D–100 karayolu üzerinde trafik sorunları devam etmektedir. Dolayısıyla Ümraniye Metrosu bitse bile Kısıklı trafiğine etkisi beklenildiği kadar etkili olamayacaktır.
Bu güzergâhın farklı bir  özelliği  Sayın Başbakanımızın protokol yolu üzerinde kalmasıdır. Dolayısıyla trafik bürokrasisinin inisiyatifine bırakılacak kadar basit bir trafik problemi değildir.
Bu güzergâhın diğer bir özelliği Üsküdar ve Ümraniye dışında Sultanbeyli, Çekmeköy ve Sancaktepe İlçelerinden gelen İETT yolcularını da kapsamaktadır. Dolayısıyla en az 5 ilçenin ortak sorunudur.
Kısıklı Caddesinde ki trafiği çözmek için önerimi şu şekilde açıklanabilir.  Sabah trafiği açısından  uzun mesafede yolcu taşıyan toplu taşıma araçlarının güzergâhı Kavak Bayırı durağından itibaren KISIKLI TÜNELİNDEN sağlanabilir. Metrobüs aktarması, ise Millet Bahçesi yerine Altunizade durağından sağlanabilir. Aksi istikamette de aynı güzergâh kullanılabilir. Tünel üzerindeki yolcu taşıma potansiyeli ise kısa mesafeli yolcu taşıyan bir kaç İETT hattı ile  sağlanabilir. Kısıklı  durağındaki  aktarma işlemi  ise güzergâh düzenlemesi ile bir önceki sapaktan  sağlanabilir. Öneri üzerine yapılabilecek her eleştiriye karşı bir çözüm önerisi bulunmaktadır.
      Kamu yönetiminde (trafik bürokrasisi dahil) yetki devri her problemin çözümünde etkili bir yöntem değildir. Bu nedenle konu ile ilgisi bulunan her  kademedeki yetkilinin konuya müdahil olması elzem bir ihtiyaçtır. Yetkililerin dikkatine sunulur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık