KABAHAT KİMDE?..


11 Mayıs 2012 Cuma 11:12
Bakın kabahati orada burada aramaya gerek yok. Sebebi gayet basit <yapanın yanına kâr kalması> daha önce de yazmıştım. Hoca merhum bir gün sokakta bir fare kovalarken görüp soranlara “ne olacağı var mı? Yol olur diye korkarım” diye cevaplamış. Şimdi bütün bu olanlara bakarak “otoban” olduğu gayet açıktır. Aşağıya daha önce yazdığım yazıdan bir bölüm aktarıyorum. Bunu “duble yol” başlangıcı kabul edebilirsiniz.
Hani, bir de İsviçre ile yaptığımız olaylı maç var, hani bilmem kaç maç ceza almıştık ya, ha işte o maçtan bahsediyorum. Sayın Terim ilk maçta İsviçre de bize reva görülen muameleye dayanamayıp tepkisini şöyle dile getirmiş idi: “Bu maçın bir de Türkiye ayağı var ve bu maç, ta hava alanında başlar.”  Ve sonuç malum. Futbol hayatı boyunca en centilmen seçilmiş olan ‘Şifo’nun üzerine yıkıldı. Diğerleri hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmekteler. 
Geldik bu günlere ama nasıl geldik kısaca bir bakalım. Bir Sayın Bakanımız çıkmış “biz Trabzon’un şampiyonluk kupasına ulaşmasını (ilmik, ilmik) işlemekteyiz. Bunu duyan yine Trabzon kökenli bir politikacı daha da ileri giderek herkesçe malûm söylemlerde bulundu.” Burada hemen bir soru soralım “hani spor özerkti” tamam, bir politikacı ilinin takımına sahip çıkmalıdır. Ama dedektiflik yapması gerekmezdi suç duyurusunda bulunur varsa delilleri gereken yerlere verir sonucu bekler. Savcıları veya Tahkim Kurulunu yönlendirmez. Hele bir Sayın Bakan“gergef işlemez” bütün bu olanlardan sonra bu durundan kendine pay çıkaranların, bunlardan cesaret alanların çıkması gayet tabiidir.
Geçen hafta başta Sayın Sadri Şener ve Sayın Şenol Güneş “bu maç Güneydoğudan daha beter olur.” mealindeki sözleri bir mesaj olarak algılanmış. Sayın Şener de aynı hatayı daha da ileri götürerek “rakip Avni Aker’den galip çıkarsa… yıkım olur dünyanın sonu olur” diye başlayan demeci yerine taraftarlarını sakinleştirici demeçler ile taraftarlarına “bu alt tarafı bir spor müsabakası bu her zaman ve yerde üç neticelidir.  Bu müsabaka bu üç neticeden her hangi biri ile neticeleneceği gayet açıktır. Yeneriz yeniliriz ama bu bir müsabaka olduğunu sakın unutmamalıyız” gibi taraftarını yatıştıracaklarına Sayın Güneş’in hatasını tekrarlamıştır. 
Maç akşamı yani dün akşam, çeşitli kanallardan takip ediyorum. Saat 22.30 Beyaz TV bu konu hakkında yorumlar. Görüntüde Sayın Sadri Şener birileri tarafından zapt edilmeye çalışılmakta belli ki biri veya birilerine hücum edecek bu durum normal olmasa gerek sayın Başkan bunu yaparsa normal seyirci ne yapmaz? Haydi diyelim ki rakip takımın oyuncuları tahrik ettiler. Maçın devre arası rakip takımın soyunma odasının orada Sayın Başkanın işi ne?
Her şey tamam da onlar mı öyle? Hayır, maç oynanmakta ama maç değil sanki “savaş” adam direk sakatlamak veya “hadım” etmek üzere hakemden hiçbir hareket yok kornerde Emre’ye ne varsa atılmakta söylenildiğine göre Sayın Hakem “sen değil de başkası atsın” demekte bu kadarına da “pes” denir herhalde. Bakın Memleketimizde yabancıları kim olursa olsun “hor göme”  Batıdaki manada sınıflandırma kesinlikle olmaz ve olmamıştır da ama Emre yurt dışından bazı huylar kapıp da o oyuncuya hakaret babında bir şey söylemiş midir onu d bilemem şayet böyle bir şey yapmışsa kesinlikle tasvip etmiyorum. Diyelim ki denileni yaptı. Bunun cezasını Federasyon vermeli değil mi? Diyelim ki vermedi ise hıncını veya intikamını alma hakkını Zokora denilen bu oyuncuya kim veriyor. Bunlar Batıda kendilerine devamlı hakaret edilmeleri sebebiyle hakarete alışık olmaları neticesi “kaşlarını çatarak” söylenen her sözü “hakaret” saymaktalar anlaşılan. Aşağıdaki parantez içindeki bölümü Trabzonspor’un basın bildirisinden aldım.
(Trabzonspor Kulübü ve yönetim kurulu olarak maçta yaşanması muhtemel gerginliğe yönelik tüm uyarıları hafta boyunca yapmamıza rağmen üzülerek kabul ediyoruz ki süreç beklediğimiz gibi gelişmemiş, toplumsal reaksiyonların önünde durulamamıştır.)
Peki maç sonu misafir takımın “mahsur” kalmasına ne denir? Bunu bu duruma getirenler şapkalarını önlerine koyarak enine boyuna düşünmelerini tavsiye etmekten başka bir temennimiz olabilir mi?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık