İstanbul’da Minibüs taşımacılığı nasıl düzenlenebilir?


16 Mart 2013 Cumartesi 15:01
Minibüsle yolculuk  Avrupa Standartlarına göre olmaması gereken bir taşıma türüdür. Ancak İstanbul şartlarında yeri doldurulamaz bir taşıma türüdür. Yetkililer zaman zaman yaptıkları açıklamalarda minibüs hatlarını otobüs hatlarına dönüştürmeyi düşünmelerine rağmen hesap dengeleri birbirini tutmamaktadır.
Söz konusu taşıma türünü kontrol altına alabilmek için konunun çok yönlü olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu maksatla hem ücret entegrasyonu hem hat entegrasyonu sağlanabilmesi hem de gerçek usulde vergilendirilmesi için bir model kurulması gerekmektedir. Minibüs taşımacılığında  yüksek meblağda gelir elde edilmesine rağmen düşük seviyede vergilendirilmektedir.
Bu nedenle vergi boyutunun teknik boyutla birlikte ele alınmasının faydalı olabileceği düşünülmektedir. Bu maksatla D-100 hatlarından ve Alemdağ Caddesi üzerindeki  İETT hatları metrobüs hattı gibi tek hat olarak düzenlenmeli. Kalan mesafe ise  minibüs hatlarının sayısının artırılarak her mahalleye yeterli  sayıda  minibüs hattı kurulmalı. Mahalle bağlantıları   tek fiyatlı besleme hattına çevrilerek ücret ve hat entegrasyonuna tabi olması çözüm sağlayabilir. Bu konuda yetkili  kurumlarla yazışmalar yapılmış olup henüz bir sonuç alınamamıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık