Kaya KILIÇ

Hiçbir mesele olmadan konuşamaz mıyız?


Kaya KILIÇ
12 Temmuz 2012 Perşembe 08:44
“İnsan sosyal bir varlıktır”. Bütün ilişkisini de insanlarla kurar, onlarla dost, yine insanlarla düşman olurlar. Dostluklarda konuşulur, düşmanlıklarda. Her iki durumda da; ya savunucusu veya karşısında muhalefet vardır. Hiç muhalefet yoksa şayet orada tartışma da olmaz, bir doğrudan başkası da konuşulmaz. Şimdi hemen diyeceksiniz, hoca nerede o yer bende gideyim diye. Doğrusu bende bilmiyorum. Bir yerde çok güzel bir sohbet ediyorsunuzdur, içerisinde gıybet, iftira veya başka kötü şeyler. Birisi gelip; o ne güzel, dost sohbeti diye size takılır, sizde eyvallah buyurun dersiniz, işte her şey orada başlar ve şirazeniz kayar, sohbet başka boyutlara taşınır. İşin içerisine siyaset, spor veya cemaat meselesi girdimi, İslami bir sohbet sandığınız şeyin sonunun kavga, tartışma daha da vahimi en az bir vakit namazın kaçmasına sebep oluyor. Çok hoş konular ve çok güzel sohbetlere katıldığınız (dinleyici değil katılımcı olarak) zaman ne haz duyarsınız değil mi? İnsanı alır başka bir boyuta götürür istersiniz ki hiç bitmesin. Bunun birde aksi durumu vardır; dua edersiniz ki bir an önce bitse de ayrılsam, çünkü içinizde bir daralma, ortamın sizi boğması ve genişliğine rağmen küçücük bir hücrede gibisinizdir. İnsanın rüyasında gördüğü kâbusun bir benzerini veya daha da ağırını hisseder. İnsanın şöyle dua edesi gelir; Allah’ım beni bu gibi ortamlardan uzak eyle, beni sohbet diye geldiğim bu eziyet yerinden bir an önce kurtar diye.
Havadan, sudan konuşamaz mıyız, konuşuruz tabi. İçerisine oradakilerin hoşlanacağı güzel şeyler katmak suretiyle; herkesin konuşmaya katılması ve düşüncelerini hiçbir baskı hissetmeden söylemesi ne mutlu edici değil mi? Evet, evet dediğinizi hissediyor ve yine ne güzel böyle insanlarla oturup kalkma diyorum. Hayır, iş tabi böyle olmuyor. Aile içerisinde bile çok masum bir şey konuşulurken; hiç olmadık bir konudan dolayı, herkes bir birine giriyor, sonunda kavgalar çıkıyor. Manasız dediğiniz konular, başkalarına göre çok vahim olaylar olarak karşınıza çıkıyor. Küçücük bir çocuk yüzünden, tamamen çocukça yapılan ve bir dakika sonra; hiçbir şey olmamış gibi oynayacaklar onlar ama büyüklerin nerden çatarım ı beklemelerine neden olan o haller işte. Nereden bir şey bulurum da dua ederim dense; nerden bir kıllık bulurum da kavga ederim i düşünüyoruz. Hâlbuki biz biri birimizin hatasını kapatmakta ‘’gece karanlığı’’ gibi olmalı değil miyiz, çünkü bu Efendimizin bir hadisi. Nasıl olacağız, nasıl yapacağız bilmiyorum ama böyle devam edersek, ne bir dostumuz nede bir gerçek manada akraba ve arkadaşlığımız olacak. Bir süre sonra ikiyüzlü insanlarla hayatımızı devam edecek; sonrada Allah korusun cenazemizi taşıyacak, uğurlayacak ve defnedecek insan bulacağız.
Güzel temennilerde bulunmak istiyorum. Sohbetlerimizde samimi, konuşmalarımız samimi, Müslümanın olması gerektiği gibi “elinden, dilinden ve kendinden emin olunan”  kimseler olmalıyız diyorum. Kimliğinde yazılı olan değil de, her daim üzerinde taşıyan ve gereğini de yapanlar olalım isterim. Bu dileklerimle, sohbet eden, sohbet edilebilen ve her daim hoş sohbet olunanlardan olmak dilek ve temennisiyle, kalın huzur ve mutlulukla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık