HAREM OTOGARI VE BAKKALKÖY HALİ


16 Şubat 2013 Cumartesi 12:33
Harem otogarı olarak kullanılan arazi   kamuya ait, deniz doldurularak oluşturulmuş bir alan 1970 yılında mülkiyeti belediye devredilmiş. Aynı dönemde İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığının emri ve İl trafik komisyonun kararıyla Otogar Ulaşımı için yer tahsis edilmiş. Peronlar özel sektör tarafından yapılarak kiraya verilmiş ancak aradan geçen zaman içersinde  bir takım uyuşmazlıklar sonucunda Üsküdar belediyesi ile kiracılık hakları konusunda mahkemelik olmuşlar. Birçok firma da  Dudullu çevresinde kendine peron inşa ettirmiştir. İBB  hala çözüm bulacak.
Yine 1940 ve 1970 arasında  şimdiki Haldun Haldun Taner Sahnesi (iskelelerin arasındaki tarihi yapı) Hal binası olarak kullanılmış. 1970 yılında ise  Bakkalköy’deki  şimdiki yerine taşınmış. Şu anda kamyon trafiğine neden olduğu için  Tuzla İlçesine taşınması  planlanmaktadır.
İstanbul trafiğiyle ilgili yaptığım araştırmalarda Anadolu yakasının Trafik yükü Kadıköy içinde kalmaktadır. Kadıköy-Kartal Metrosu hizmete girmesine rağmen Kadıköy trafiğinde bir rahatlama söz konusu olmamıştır. Çünkü entegrasyon sorunları devam etmektedir
Bu maksatla Harem otogarı ve Bakkalköy Halinin bulunduğu  yerlerin özel konumu nedeniyle  fonksiyonlarının değiştirilerek D-100 karayolu üzerindeki  ulaşım merkezi olarak kullanılmasını önermekteyim.
Bu öneriye göre  Bakkalköy halinin bulunduğu alan Cep otogarı alarak tahsis edilirse Kozyatağı durağında  hem İETT (karayolu) hem de raylı sistem (Kartal Metrosu) entegrasyonu sağlanabilir.
Harem otogarının taşınmasıyla boşalacak alan ise D-100 karayolundan gelen İETT araçların Denizyolu entegrasyonu için uygun özellik taşımaktadır. Ancak 2006 yılından beri yaptığım yazışmalara rağmen bir türlü sonuç alamıyorum. Yalan olmazsa Ulaşım Planlama Müdürlüğünden bir söz daha aldım.
Bizde güzel bir Atasözü var. Yiğidi öldür Hakkını yeme. Söz konusu yerlerin temeli askeri dönem belediyecilik anlayışı içersinde geçici olarak bir çözüm sağlanmış ise aradan 43 sene geçmesine rağmen Belediye Bürokratlarının bir çözüm sağlaması gerekmez mi? Belediyenin görevi harç almak ve ihale vermekle mi sınırlı? Okuyucularıma saygılarımla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık