Kaya KILIÇ

Hangisi doğru, ona sahibi karar verecek


Kaya KILIÇ
20 Ocak 2012 Cuma 07:33
Hikâye bu ya, iki komşu bir tarlaya talip olmuşlar. Olmuşlar olmasına da bundan tarlanın sahibinin haberi bile yokmuş. Bu iki komşunun bu büyüklükte tarlaları da hiç olmamış hayatlarında. Bu tarlanın en büyük özelliği adıdır “bol veren” cazibenin başı da budur aslında. Köy içerisindeki efsaneye göre bu tarlanın sahibi oldun mu? Dünyada sana darlık uğrayamazmış. Efsane olan her şeye karşıda acayip bir merakımız var. Anlatılan efsanelerden biriside (bunu ben uydurdum) bu tarlada bir yatır var ve adın hiç eksiltmez babaymış. Adı hiç eksiltmez olanın; ne malı nede başka varlıkları eksilmez çoğaldıkça çoğalırmış. Bu hikâyeleri mal sahibinin bilmediğini sanıyorlar gariplerim. Hâlbuki bu efsanelerden dolayı tarlası onunda gözünde efsanedir ve hakiki efsaneyi de bir tek o biliyor. Birileri ona duyurtmak için konuştuklarında ise o alttan, alttan onlara gülüyor ve “iyi ki varsınız, sizin gibiler olmasa bizler nasıl köşeyi döneriz” diye de kendi, kendine nazireler yapıyor. Dünyamız da böyle değil mi? diye de sormadan edemiyor insan kendine. Yerelde ve genelde nice hiç olmayanları bizler efsane yapıyor; sonradan da elime veya dilime ne olsaydı da ona böyle, böyle yapıp falanca makama gelmesini sağlamasaydım. Kavgalarımıza konular olarak, bir birimizi yememize, yok etmeye çalışmamıza sebep olan insanlara zamanın gelince hiç değmeyecek insanlar olduğunu görüyor ve hayıflanıyorsunuz. Aslında tek başıma kaldığımda kendimi tartıyorum ve senin ne dahlin olabilir ki? Diye soruyorum. Olabiliyor, kimin nerede nasıl etkili ve kimi etkileyeceği belli olmuyor. Basitçe gördüğümüz nice hadiseler bizleri huzuru mahşerde cehenneme sürüklüyor; bizlerse bu dünya da bunlarla övünüyor/böbürleniyoruz. Konumuza dönersek; hikâyemizin iki komşusu ne o tarlayı alabilmiş nede fiyatını sorabilmişler. Öyle birisi talip oluyor ki o tarlaya, tabiri caizse “tepeden inme şeklinde iniyor” bizimkilerin takatini kesiyor.
Aynı bizim dünyamızda olduğu gibi. Aynı bizim siyasi hayatımız gibi. Aynı bizim çalıştığımız iş yeri gibi/lafta herkes emaneti ehline teslim eder de; iş başa düştü mü ey iyi kendileri hak ediyorlardır. Olsun deyip geçiyoruz ve bu işe sebep olmaya çalışan, bu işin ucundan kıyısından müsebbip olan herkesi ilgilendiriyor. Allah Kura’nı Kerimde Nisa suresi 85 ayetinde hepimizi uyarıyor ve ayağımızı ona göre uzatmamızı bizlere hatırlatıyor. Beraberce okuyalım mealini “Kim haklı bir dava uğrunda üstün çaba gösterirse, onun kazandıracağı nimetlerden bir pay alacaktır ve kim de haksız bir dava için koşturursa, sorumluluğunun hesabını verecektir: Çünkü Allah, her şeyi gözetleyicidir”. (Nisa suresi 85 ayet/ tefsir Muhammed ESED) artık bundan sonra daha dikkatli oluruz diye düşünüyorum.
Hala tarlanın efsanesine kapılan iki komşu; gel bu sevdadan vaz gecelim, bu tarlayı nede gizemini konuşmayalım. Bizler konuştukça, zengin-züğürt hikâyesinden başkası değil, bu malın hesabını sahibi bizden daha fazla düşünmüştür. Bizler, daha gerçekçi ve daha gücümüzün yettiği işlerle uğraşarak ne kendimizi nede etrafımızdakilere zarar vermeyelim derler ve ayrılırlar. Bende hay ağzınıza sağlık diyorum ve bu şekilde yolun başında dönenler olalım derim. Bu dilek ve temennilerle kalın huzur ve sağlıcakla.
Not: Çok sevgili arkadaşım KARA, kitabınızın içerisinde kayboldum bir ara, ERGEN RUHLAR İLMİHALİ ile kendimin de ergen yıllarına şöyle bir uzandım. Bütün kasım, kasım kasınmaların, kasılmaların ve bütünüyle bedenin/ruhun bizce beğenilmediği o dönemlerde; doğal gelişmelerinse bizleri rahatsız ettiğinde. İnsan olabilirken geçilen ruhsal durumların en önemli merhalesinin yaşanan halini ne güzelde anlattın. Yirmi dokuzuncu sayfa benim düşünüp te kaleme alamadığımı yazdığın için minnettarım. İyi ki varsın, kitaplarının devamını temenni ediyorum, başarılar.
*Kitabı edinmek isteyenlere “Ergen Ruhlar İlmihali” Barbar kitap veya Anda yayıncılık 0216.419 44 04

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık