Kaya KILIÇ

Haberi nerden ve nasıl öğreniyoruz


Kaya KILIÇ
16 Aralık 2011 Cuma 08:08
Ömrümüz haber dinlemekle geçiyor artık. Son zamanlarda son dakika adı altında; taze, yeni can alıcı haberlere daha dikkatli bakar olduk. Aslında sadece bakmakla kalmıyor: bizi ilgilendiren bir konuysa onu en iyi sunacak ve istediğimizi söyleyen haber kanal/kaynaklarından dinliyor/izliyoruz. Aynı haberi iki ayrı kanal sunuyor, aynı haber farklı, farklı habermiş gibi izler, farklı anlarsınız. İnsanın tabiri caizse nevrini döndürüyorlar ve ne olduğunu anlayamıyorsunuz. Bu günlerde anlamsız, anlamsız haberleri izliyor; bu ülkede neler oluyor kardeşim, sanki 28 Şubatmış gibi davranılıyor diye kaygılanıyoruz. Yine cemaatler kaynatılıyor ve müritleri birbirlerine düşman ediliyor. Birileri okyanus vs. diyor, birileri işi başka mecralara çekiyor, elimizi başımızın arasına alıp; akıllı insanların yapması gerektiği gibi yapmalıyız. Bizler daha da farlılık gösterip, iftira ve fitneye mahal vermemeliyiz.
Çok laf yalansız olmaz, çok mal haramsız’’ diye bir atasözümüz vardı ya; insanların yaşadıkları her ortamda çok laf dolaşıp durur ve birçoğu da yarım yamalak dinlendiğinden aslından sapar. Bu tür olaylar daha çok siyasi birimlerde yaşanır. Laf taşıyıcılar, gammazlar vs. vs. bu tür işleri yapanlar işine geleni aktardıklarından dolayı da; muhatapları hep yanıltır, hep yanlış yaptırırlar. Aile ortamında bile böyle hazin sonuçlar doğuran olaylar olduğunu, ya biliyor veya haberler kaynağıyla öğreniyoruz. Bu tür olayları yapanlara yüce Allah Kur’an’ı kerimde ‘’fitne çıkarmak adam öldürmekten daha kötüdür’’ (Bakara suresi 191 ayet) diyerek ikaz etmiş ve uyarmıştır. Tabi anlayabilir, idrak edebilirsek. Bu tür davranışlardan (getiren-götüren) Allah bizleri, hepimizi muhafaza etsin. Dilek ve temennisiyle kalın Allah’ın korumasıyla……
Okul ziyaretlerim
Bu haftaki yazımızı Kaptanı Derya İlköğretim okuluna ayırdık. Okul müdürümüz Sayın Çelebi Ulutaş’la sohbetimizi sizlerle paylaşacağım. Sevgili müdürüm; dedim ve sözü sevgili müdürüme bıraktım.
Adını Osmanlı İmparatorluğu’nda Donanma Komutanlarına verilen unvandan alan Okulumuz, 1997 yılında hizmete açıldı. Kaptan-ı Derya İlköğretim Okulu’nda 1997 -1999 yılları arasında sınıf öğretmeni ve 1999-2003 yılları arsında da Müdür yardımcısı olarak görev aldım. Dolayısı ile okulu ve çevresini  çok iyi tanıyorum. Velileri ve çevreyi iyi tanıyor olmamız bize büyük avantaj sağlamaktadır. Velilerle kurmuş olduğumuz işbirliği ile öğrencilerimize çok daha sağlıklı bir eğitim öğretim ortamı sağlamış bulunmaktayız. Sevgi, saygı ve hoşgörüyü okulumuzun her köşesine hakim kıldık. Değerler eğitimi konusuna çok büyük önem veriyoruz. Çünkü biz eğitimciler çok iyi biliriz ki, evrensel ve kendi öz değerlerimizden yoksun bir nesil; en büyük felakettir. Diğer doğal afetlerden çok daha yıkıcıdır. Okul-Veli-Öğretmen işbirliği olan okulumuzda, 86 Öğretmen 5 idareci ile hizmet verilmektedir. Okul mevcudumuz, Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu hizmete açılmış olmasına rağmen 2900’dür.Sınıf mevcutlarımızın çok kalabalık olması Eğitim Öğretimi olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkiyi en aza indirgemek amacı ile çeşitli projeler geliştirdik. Etkili eğitim öğretim metotları, veli işbirliği, hafta sonu kursları, sosyal ve kültürel etkinlikler etkin katılım, okumayı sevdirme ve okuma alışkanlığı kazandırma amaçlı projeler, ödüllendirme yöntemi ve Öğretmenlerin çok özverili çabaları ile büyük mesafe kat edildi. Kalabalık bir okul olmamıza rağmen “BEYAZ BAYRAK” alan bir okuluz. Hijyen bakımından denetlendik ve başarılı bulunduğumuz için Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak projesi çerçevesinde bu bayrağı aldık. Okulumuzun girişine koydurduğumuz büyük ekran televizyonlarla velilerimize gerekli duyuruları yapmaktayız. Öğretmenlerimizden oluşan korumuz, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde yıl içinde 2 konser verdi. Bu konserlerden biri 2010 İstanbul Kültür Başkenti Projeleri çerçevesinde düzenlediğimiz etkinlikte, bir diğeri ise Öğretmenler gününde aynı mekanda gerçekleşti. Tabi ki başta Öğretmenlerime teşekkürü bir borç bilirim. Onların çabaları takdire şayan çabalardır. Okul idaresi olarak öğretmenlerimiz ile kurduğumuz, geliştirdiğimiz kurum kültürü sayesinde, huzurlu ve mutlu bir ortamda görev yapmaktayız. Bu olumlu hava ebetteki önemli avantajlar sağlamakta, en başta okuldaki kadrolu Öğretmen sayısı her geçen gün artmaktadır. Elbette ki ücretli Öğretmenlerimiz de çok başarılı çalışıyorlar, onlarında emeğine saygı duyuyoruz. İnşallah onlarda kadrolu olarak yakın zamanda atanırlar. 1999 depreminde hasar gören okulumuz, 2007 yılında yıkılıp yeniden yapıldı. Okulumuz depreme en hazırlıklı en sağlam okullardan biri. Emeği geçen bütün yetkililere şükranlarımızı sunuyorum.
     Hedeflerimizi, çıtamızı hep yüksek tutuyoruz. Öğretmenlerimizi Avrupalı öğretmenlerle tanıştırdık. Okulumuzu ziyaret eden Avrupalı eğitimcilerle eğitim öğretim konusunda bilgi alışverişinde bulundular. Biz kendi iyi örneklerimizi anlattık, onlar kendi iyi örneklerini anlattılar ve güzel bir paylaşım oldu. Kasım ayında okulumuzu ziyaret eden ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen eğitimci ve eğitim yöneticileri memnun bir şekilde ülkelerine döndüler. Yine kasım ayında Danimarka dan 40 öğrenci okulumuzu ziyaret etti. Öğrencilerimizle kaynaşan Danimarkalı öğrenciler, öğrencilerimizden aldıkları hediyelerle çok mutlu oldular. Sınıflarımızda İngilizce derslerine de giren öğrenciler 40 öğrencimizi Danimarka ya davet ettiler. İnşallah 40 öğrencimizi gerekli izinler alındıktan sonra bu ziyareti de gerçekleştireceğiz. Ulusal Ajansımızın hibe programları okulumuzca takip edilmekte ve AB Projelerimizin başvurusu  2012 Ocak ayı itibari ile yapılacaktır.    
     Sultanbeyli Kaymakamlığı 2010 Avrupa Kültür Başkenti Platformuna, okulumuzdan 30 proje teklifi yapıldı. Bu projeler çerçevesinde maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 1000 öğrencimiz İstanbul’umuzun tarihi ve kültürel mekânlarını tanıma fırsatı yakaladı. Okulumuzda bir görsel sanatlar atölyesi kuruldu. Görsel sanatlar atölyesinden yararlanan öğrencilerimiz Türkiye çapında düzenlenen yarışmalara katılıp büyük başarı elde ettiler. Mopak defter kapağı  tasarım yarışmasında öğrencimiz Türkiye 3.lüğü elde etti. Ayrıca başarılı olan resimler okulumuzun koridorlarını şu anda süslemekte, öğrencilerimizin motivasyonunu arttırmaktadır.  Desteklerinden dolayı Değerli Kaymakamımız Sayın Mehmet Ceylan’a, Kültür Merkezlerimizin kapılarını İlçemizin tüm Öğretmenlerine  ve Öğrencilerine sonuna kadar açan Değerli Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Keskin’e şükranlarımızı sunuyorum.   Eğitim öğretim adına yapılacak daha çok şeyler var, İnşallah hep beraber çok daha güzel yarınlar için çalışacağız, Saygılarımla. Dedikten sonra bizde; Sayın müdürümüze bu nazik davranışları ve bilgilerinden dolayı teşekkür edere ayrıldık.  Haftaya Atatürk İlköğretim okuluna misafir olmayı düşünüyor, okulla alakalı görüş ve düşüncelerimizi sizinle paylaşmaya çalışacağım. Bu duygu ve düşüncelerle; kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık