Kaya KILIÇ

Güzel bir şey yazmak istiyorum


Kaya KILIÇ
26 Temmuz 2012 Perşembe 10:05
On bir ayın sultanı Ramazan, gelişi bile ta günler önceden heyecanlandırıyor. Masama olmasa da; bilgisayarla buluştuğumda bütün dünyaya hep iyi şeylerden bahsetmek istiyorum. Zamanımızın büyük icadı, ispiyoncusu, habercisi vs. vs. internete bile bakmak istemiyorum. Hangi haber partalına baksam, hangi ajansa müracaat etsem; kıyamet haberi veriyor, yeryüzünün son günlerini yaşadığını haber verecek zannediyorum. Komşumuzdaki yerel kıyamet, uzak diyarlardaki dindaşlarımızın oradaki yaşadıkları imtihanlar ve dünyadaki canilerin işbaşında görülmesi. Ooofffff, oofff demekten başka bir şey diyemiyor; daha da kızdım mı bedduayı bağıra, bağıra söylüyorum. Allah’ım yeryüzündeki zalimleri ıslah et, eğer ıslahları mümkün değil ise KAHHAR ismi şerifinle kahrı perişan eyle, mazlumların üzerlerindeki emellerini bir an önce def et, diye. Âmin, âmin, âmin.
Evet, güzelliklerden bahsetmek, ramazana has güzellikler. Birilerinin, ramazanı eğlenceye çevirip şirazesinden çıkardığı hali kast etmiyorum baştan belirteyim. İbadet ayında, Kur’an ayında bir rezalet günlerini andıran, tabiri caizse Kuruçeşme arena vs. hallerini andırı durumlarla karşı karşıyayız. Bu yerli rezaletlere de birileri Allah rızası için bir dur dese, daha fazla ibadet, daha fazla bir yakarış halini aldırsak ta; hem bizim hem de dünya insanları için yardım dilesek. Aksi durumda ne yaptığımız ibadetten haz alıyoruz nede ibadeti doğru düzgün yapıyoruz. Birilerinin yaptıklarını konuşmaktan, eleştirmekten ve birileriyle kıyaslamaktan, ibadetimizi bile yok ediyor, yetmedi birde gıybetten dolayı başkalarının günah yükünü yükleniyoruz. Allah bizi bu hallerden de muhafaza eylesin, amin. Bizim oralarda öyle derdi büyüklerimiz;’’ yaptığımız hayır, ürküttüğümüz kurbağaya değmedi’’ diye hakikaten öylede oluyor. Teraviye gidiyoruz, gelene kadar yapılan dırdır, vırvırı konuşuyor, istemeden de olsa bu işi yapanları eleştiriyoruz. Eleştirinin ucunu ister istemez kaçırıyoruz veya kaçırıyorlar; istemesek de aziz mübarek gün gıybetin daniskasını yapıyoruz. Akşama kadar aç kalmışlığımız yanımıza kar, teravihteki namazımızda üzerimize yorgunluk kalıyor. En son anlıyoruz ama güzel bitmesi gereken akşamı, kocaman bir hiçle ve bedduayla bitiriyoruz. Bizim zalimler diyor, kim sebep olduysa Allah hesabını kat, kat sorsun diyoruz. Ne gereği var demeyin, kendinizi bir hesaba çekin ve bizim örneklerimizden yola çıkarak kendinizi de bir teraziye koyun derim. Ne güzel geçiyor bizimkisi diyenlere, lütfen duanıza bizi de ortak edin diyorum.
Dünya kaynıyor, zalimler zulümlerine hızla ilerliyor ve bizler dua bile tam manasıyla edemiyoruz. İç dünyamızdaki volkanları; haber bitince soğuduğunu görüyor, duayı bile esirgiyoruz. Allah yardımcıları olsun, bir an önce o zulümden kurtulsunlar dualarımla, sizlerden de kalbi dualar bekliyorum. Bende güzel şeyler yazmak istiyorum Allah’ım diyorum ve niyazda bulunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık