İsa DOGAN

GÜNDEME DAİR OLAN, OLMAYAN KONULAR! ‎2014'DE CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN SİYASİ DEĞERİ NE?


İsa DOGAN
29 Aralık 2011 Perşembe 08:52
Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014'de yapılacak. İlk kez halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı makamı siyasi olarak bugünkünden daha etkin olacaktır. Çünkü Halk desteğiyle seçilmiş bir Cumhurbaşkanı halkın sorunlarıyla daha ilişkili olma ihtiyacı duyacaktır. Bu aslında "başkanlık sistemi"ne benzeyen bir model. Görünüşte aynı olan ama siyasi nüfuz alanı daha... Genişleyen bir model. Bugünkünden daha siyasi ve de girişken olacak. Aslına bakarsanız ülkenin gerçek iktidarı da Cumhurbaşkanı olacak. Ve de artık tarafsızlık gibi aslında olmayan bir kimlikten kurtularak taraflı olacak.  Bu durumda halk tarafından seçilmiş iki kurum Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento ayrı siyasi görüşlere sahip olduklarında bir krizin olacağı muhakkak. Seçilmişlerin savaşı! Ve böylesi bir krizde geçmişin koalisyon krizlerinin benzerleri de yaşanabilir. Bu nedenle sistemin işlerliği parlamento ve cumhurbaşkanlığında aynı siyasal partinin tercih edilmesiyle mümkündür. Düşünsenize; Cumhurbaşkanı CHP'den, Parlamentoda iktidar AK Parti’den. Ya da tam tersi olsun hiç fark etmez. Tam bir seçilmişler savaşı olur bence!  Ak Partinin bu sistemi benimsemesinin en büyük nedeni şunu bilmesidir: Bu ülkede CHP'ye %30'dan fazla halk desteği verilmez, verilmemiştir.  Ancak siyasetin gelecekte hangi dinamiklerle şekilleneceğini de kimse bilemez. Bir rüzgar eser her şeyi silip süpürebilir. Bu nedenle sistemin sağlıklı işlemesi için partiler arası kutuplaşmanın yakınlaşmaya dönüşmesiyle mümkün.  En iyi örnek ABD: Başkan Demokratlardan ama Kongre'de hakimiyet cumhuriyetçilerin. Sistem parti menfaatiyle değil milli menfaatler üzerinde işliyor. 
-----------------
UNUTULDU MU? 
Türkiye,on yıllarca laiklik ve başörtüsü konularında gerilimli,verimsiz,gereksiz yıllar yaşadı.Geri kalmışlığımızı bu denklem üzerine kurgulamışlardı.Hükümetler baskı altına alındı,insanlar fişlendi, postmodern darbeler yapıldı, teşebbüs edildi.... Bir rejim düşünün, kağıttan kuleymiş gibi bu iki kavram yüzünden yerle bir olacakmış!... Bir rejim düşünün, halkın refah seviyesi, ekonomik kalkınması değil kılık kıyafetiyle temellendirilmiş!  Bir karabasan gibi yıllarca üstümüze çullanan bu kavramlar, bugün ne oldu da gündemden düştü? Bugün ne oldu da geçmişin o gerilim dolu yıllarını kayıp yıllar olarak anıyoruz! Yaşadıklarımız ne kadar da saçma sapan şeylermiş değil mi? Onca verimsiz yılların bize neler kaybettirdiğini düşünmek bile istemezsiniz!  Unutmayın hatırlayın!
--------------------------------------
MİLLETVEKİLLERİNİN MAAŞI 
Vicdanım herkesin refah içinde yaşamasından yana. Lakin herkes refah içerinde olsa dahi mağduriyet bir şekilde, farklı bir boyutta kendini devam ettiriyor. Bir asgari ücretli için bir ev, bir araba hayal iken, bir üst düzey yönetici için aldığı yüksek maaş yetersiz kalabiliyor. Neden? Tatmin düzeyi görecelidir! Çünkü bulunulan pozisyona göre harcama düzeyleri farklıdır. Sizin bir maaşınızı bir sabah kahvaltısıyla harcayanların hayalleri de, tatmin düzeyleri de o derece farklı ve de size yabancıdır.  Bir milletvekilinin maaşı ne olmalı? Bunu o pozisyonda olmadan, harcama gereksinimlerinin ne olduğunu bilmeden kendimce değerlendiremem. Eğer değerlendirmek istersem. Bunu kendi maaşıma göre yapar, isyankar olma derecesinde canım sıkılabilir.  Gazete'de milletvekilinden çok daha fazla gelire sahip olanların da popülist tavır takınmadıklarını nereden bilebiliriz! Belki kendilerine hak gördüklerini milletvekillerine çok görebilirler. Zira yıllarca bu ülkede milletvekillerine militarist bir çerçevenin içerisinde bir bürokrattan daha aşağılık düzeyde bakılmadı mı?  Ben öncelikle konuya böyle bakıyorum.  Amma! Gece yarısı böyle bir düzenlemenin yapılmasına da karşıyım. Çıkın açıkça, yüreklice, gizlemeden kendi sorunlarınızı gündüz vakti konuşun ve paylaşın. Bu halk size yemez ya! CHP'nin bu konuda manevra yapmasını da açıkçası siyasi bir popülizm olarak görüyorum. Dün ne idiyseler bugün de aynı CHP’yi görmeye devam ediyoruz! Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık