Kaya KILIÇ

Etiler’de, Teşvikiye’de oturuyorum ve vicdanen çok rahatım


Kaya KILIÇ
21 Ağustos 2011 Pazar 09:35
Bu satırları yazmaya başlarken, hâleti ruhiyemde fırtınalar kopuyor; küfür ve hakaret yazmamak için kendimi zor tutuyorum. Çirkinleşmeden, kimseyi aşağılamadan bu aşağılık adam bozmalarıyla nasıl konuşacağım merak ediyorum. Bütün cesaretimi toplayıp, her türlü sinirden sıyrılıp, hiçbir şey olmamış gibi; sıradan ve hiç tartışacak konu yokmuş gibi konuşmak istiyorum. Bir bardak suda fırtına koparanlara soruyorum, ne diyeceksiniz bunlara. Esed’e zalim diyenler Ramazan, Ramazan Çukurca’da yapılana nasıl yorum yapacak veya ne diyecekler. Ağzımı doldurup, Allah belanızı versin demek den başka bir şey bulamıyorum.
Her konuda olduğu gibi terör konusunda da birileri hemen yazmaya başladı. Estirilen hava veya konuşulanlar kimlerin ekmeğine yağ sürüyor inanın artık çok acık. Peki, nasıl konuşulmalı ve nasıl yazılmalı diyeceksiniz. Bunun basit bir konu olmadığını, köşe yazarları ve kendini uzman sayıp TV’lerde atıp tutanların değil; asıl bu konunun muhatapları başlarını iki elinin arasına alıp genişçe düşünüp/istişare edip öylece hareket etmeli. Bizi kendi tuzaklarına çekmeye çalışan, iç huzuru baltalayıp bundan mutlu olanları, menfaat güdenleri düşünüp öyle hareket etmeliyiz. Aklıselim ve metanetimizi elden bırakmamalıyız. Ateş düştüğü yeri yakar derler, hayır, hayır hepimizi yakıyor. Dışişleri bakanı Sayın Davutoğlu’nun tespitine katılıyorum, bizler birbirine yapışık ahşap evler gibiyiz, yangın hangimizde çıksa öbürünü de yakıyor. Bu acı ve gözyaşı hepimizin.
Etiler, Teşvikiye.
Buralar zengin veya zenginlerin oturduğu semtler. Daha nice sayılacak semtler vardır hepinizin aklından gecen. Bunlar popüler olduğu için isim onların. Bu semtlerde oturanların, İstanbul’un varoş sayılan ve fakir fukarası bol semtten hem daha şanslı hem de vicdanlılar. Neden böyle bir söz söylediniz diyecek olursanız; insan görmediğinin, duymadığının ve bilmediğinin cahilidir. Şimdi magazin bir hayat yaşayanların sanıyor musunuz ülkemizde ve dünyada olan bitenden haberleri var mıdır diye. Hayır demeyin, evet haberleri var tabi. ABD’de çöken sahneden ve kaç kişinin öldüğünden, sokak hayvanlarının korunması ve karetta, karettaların denize nasıl indiğini biliyorlardır.
Hayat yemek, içmek, eğlenmek ve uyumak tan ibaret sayanlardan ne beklenir ki dediniz değil mi? Buna da ben hayır diyorum. Çünkü insanlar bilmiyor ve onların yaşantısı gibi davranınca iyice kendini doğru yapmış sayıyor. Her insanın ve özellikle bizlerin çok çabuk empati yaparak; bir uzmandan yardım alarak, kendimize gelmeliyiz. Aklımızla hareket etmek yerine doğruları araştırıp bulmalı ve öyle davranmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle Hakka emanet olun.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık