Kaya KILIÇ

Duyduğun her şeye inanma, ama..


Kaya KILIÇ
24 Haziran 2011 Cuma 14:11
Bizim atasözlerimizi bazen çok enteresan bulurum ve kendi kendime nereden bulurlar bu lafları diye de hayret ederim. İnsan başına bir hal geldiği veya bir konuşma esnasında bu tür sözler veya konuşmaları hemen hatırlar. Nede doğru söylemişler atalarımız veya bu söz amma doğruymuş deriz. Bazen rahmet okuduğumuz da olur, tam tersi lanet ettiğimizde. İnsanın acı tecrübeleridir bu tür söz ve davranışlar. Başımızı taşlara vurup dediğimiz haller olur hani; benim gibi birisi bu hatayı yapar mı? daha dün okuduğum falanca kitapta aynı bunu anlatan bir hikaye vardı diye. Peşinden bir atasözü ‘’ akılsız başın cezasını, ayaklar çekermiş diye’’ ve hayıflanma devam eder.
Bir alıntı olarak okuduğumuz hikâyelerde ne çok kendimizden haller buluruz. O yüzden aynı hikâyeyi veya bir filmi onlarca kez okuyup/izlediğimiz olmuştur. Haksızlığa uğrayan birisine arka çıktığımız gibi, olayın kahramanlarından birisi bile sayarız kendimizi. Annelerimiz, hanımlar çokça ağlarlar, hayıflanırlar. Erkekler daha çok gaddar yapılıları veya güçlüleri sevdiği zannedilse de hep içlerinden ağlarlar veya ah ederler. Hep kötülerin kaybetmesini istediğimiz gibi; kaybetmekten maksat iç dünyamızda aynı acıların kat ve katını da yaşasın isteriz. Merhametimiz bazen intikamı bile gerektiğini anlarız. Sanal ortamlarda kızdıklarımızın resimlerini fena halde yıpratmak/karalamak ve en sevmediğimiz hayvan figürüyle eşleştirmemizi sağlar.  Bunları yine hesap soranların en adiline havale ederek, belasını da bu dünyada gözlerimizin önünde olmasını isteriz.
Yirmi birinci yüzyılın en korkunç hallerinden birisi sanırım teknolojik yanılgıdır. Gözümüzle gördüğümüz birçok şeyin bile sanal olduğu ispatlanıyor, tabiri caizse apışıp kalıyoruz. Artık her şeye inanmıyor; şizofren tavır ve davranışlar sergiliyoruz. En çok güvendiklerimiz bir anda alaşağı oluyor, hiç sevmediklerimiz ise kahramanımız. Her duyduğumuz (bizim düşüncelerimize yakınsa) doğru, başkalarının söyledikleri ise itibarsız veya tutarsızdır. Haksız ve yanlı düşünebileceğimiz aklımıza gelmiyor. Korkularımız bazen bizi yönetiyor, etkisinde kaldıklarımız bizi belki de sonucunu kabul edemeyeceğimiz durumlarla karşı karşıya getiriyor. O bakımdan bunları bir kenara bırakıp, egolarımıza bir ayar yapıp doğru ve güzel olan ne varsa onun uğrunda mücadele etmeli … Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık