Doğduğuna inanıyorsun da, Öldüğüne mi inanmıyorsun?


23 Ocak 2013 Çarşamba 09:47
Hoca bir gün komşusundan ödünç bir kazan ister. İşini bitirdikten sonra kazanın içine bir tencere koyup komşusuna götürür. Komşu, tencereyi görünce:
- Hoca bu nedir böyle?
- Sorma komşu kazan gebeymiş. Anlayacağın senin ka­zan doğurdu.
Bu duruma sevinen adam kazanı tencereyle beraber alır.
Bir zaman sonra Hoca, aynı komşusundan kazanını ge­ne ister. Aradan epey zaman geçer; fakat bu sefer Hoca ka­zanı geri vermez. Sonunda komşusu Hoca’nın evine gidip kazanı ister. Hoca, üzgün bir şekilde:
- Aah komşum, başınız sağ olsun, kazan sizlere ömür…
- Aman Hoca’m ne diyorsun? Hiç kazan ölür mü?
- A komşucuğum, kazanın doğurduğuna inandın da öl­düğüne mi inanmıyorsun?

Nasrettin Hoca bizim toplumumuzun hem sosyoloji kuramcısı hem de uygulamacısıdır. Kendimi Hocanın manevi talebesi kabul ederek, toplumda gördüğüm aksaklıkları hocanın yöntemlerini kullanarak bertaraf etmeye çalışıyorum.
5216 sayılı Büyükşehir belediyesi kanunu ve 2006 tarih ve 29199 sayılı yönetmelik yürürlüğe girmeden önce bir sorunu tespit ettikten sonra çözüm önerisini hazırlayıp, il müdürlüklerinden onay aldıktan sonra, üst yazı ile Valilik üzerinden uygulama aşamasına geçilebiliyordu. Ancak söz konusu yasal değişikliklerden sonra bütün yetkiler İBB ‘de toplandı. İşleyiş mekanizması eskisinden geriye gitti.
Örnekler: Göztepe Köprüsü ile Çakmak Köprüsü arasında Akdeniz Caddesi üzerinden İBB ulaşım planlama Müdürlüğü’nün Havaray ve demir yolu projesi bulunmaktadır. Hadi diyorum madem buradaki yolcu potansiyelini kabul ettiniz. Buraya bir İETT hattı açın da yolcu rahat etsin.
-O zaman olmaz. Neymiş ben bilimsel çalışma yapmamışım.
Altunizade Kısıklı arasındaki yolcu trafiğini rahatlatmak için uzun mesafeli İETT araçlarının tünelden geçirilmesini önerdim. Kavşak kolu yapılınca düzelecek dediler düzelmedi. Zor zahmet lütfettiler metrobüs yaya geçidine geçici durak koydular. Metro ile yolcunun Kısıklı Caddesinin altından geçeceğine inanıyorlar. İETT aracı ile tünelden geçmesine inanamıyorlar.
Kadıköy Meydanının yayalaştırılması ve sirkülasyon düzenlemesi için bir öneri paketi hazırlayıp. 6–7 sene uğraşıp yetkili kurumlara sundum. Kabul ettirdim. Kadıköy Metrosu hizmete açılınca uygulanacağına söz verdiler. Gün gelip çattı. Uygulamadılar. Yeni bir müdürlük kurdular. Bütün çalışmayı yeniden yapmam gerekiyor.
Alemdağ Caddesi ile Tavukçu Yolu arasında bulunan Nato yolu üzerinden Dudulu Organize sanayi Bölgesine giden bir İETT hattı açılmasını önerdim. Kabul ettiler, uygulamadılar.
Mükerrer hatların hatalı sollamaya ve verim düşüklüğüne sebep olduğunu tespit ettim. Sayıştay’dan inceleme talep ettim. Sayıştay Kanunu’na tabi olmadığını öğrendim. Okuyucularıma saygılarımla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık