CEZİRETÜL ARAB- A YOLCULUK 4


29 Nisan 2012 Pazar 09:44
    ……..Mahzumoğullarının himayesinde Yasir, hanımı Sümeyye ve iki çocukları Ammar ve Abdullah İslamla şereflenen bu aileye işkenceler süratle devam ediyor. Cehennem ateşi kesilen taşlıklarda Yasir’e eziyetler sürerken, İslamın ilk şehit mertebesine yükseliyor. Ve karısı Sümeyye ye Ebu cehil işkence ediyordu. ‘sen güzelliğine aşık olduğun için Muhammed’e iman ettin’ diyordu. Bu küstahça ithama Hz. Sümeyye bir müşrike söylenebilecek en ağır sözlerle direnince Ebu cehil hiddetle elindeki mızrağı saplayarak şehit etti. ‘ilk kadın şehit’ şerefine nail oldu.
    ……..Demir bir gömlek giydirilen Ammar’ın hali ise yürekler parçalıyordu. En sıcak anda dışarı çıkartılıp demir gömlek içinde ilikleri eritiliyordu. Ateşle dağlanan bir günde Ammar’a Rasulullah rastgeldi. Mübarek elleriyle Ammar’ın başını sıvazlayarak ‘ey ateş İbrahim aleyhisselama serin ve selametli olduğun gibi Ammar’a da öyle ol diye dua etti.ve hayatını zalim müşriklerin elinden kurtarmak için Ammar a müsaade etti. ‘ sana bir daha işkence ederlerse sen de onlara istediklerini söyle ve kurtul.’ Dedi. Ammar söyledi ve kurtuldu ama  hüzün içindeydi. Rasulullah  ‘müşriklerin dediklerini söylerken, kalbini nasıl buldun’ dediğinde Ammar:
   “kalbimi iman ferahlığı ve rahatlığında, dinime bağlılığımı da demirden daha sağlam buldum.’ Bu hadise üzerine Allah şu ayeti nazil buyurdu:  ‘KALBİ İMANLA DOLU OLDUĞU HALDE İNKARA ZORLANANLAR MÜSTESNA, KİM İMAN ETTİKTEWN SONRA TEKRAR KAFİR OLUR VE GÖNÜL RIZASIYLA KÜFRÜ KABUL EDERSE ÖYLELERİNİN ÜZERİNE ALLAHTAN BİR GAZAP VARDIR. ONLARIN HAKKI PEK BÜYÜK BİR AZAPTIR.” Bu ayetten anlaşılacak odur ki bu ruhsat kalbin iman ile mutmain olması şartıyladır.
       Bütün oğullar Sad bin Ebi Vakkas olsun bir an, bütün anneler Sümeyye, bütün eşler Yasir, bütün çocuklar Ammar, ve onlar için nazil olunan ayetleri ruhumuza nakşedelim. ‘DOĞRUSU BİZ ONLARDAN EVVELKİLERİ DE (ÇEŞİTLİ MÜSİBETLERLE) DENEDİK, ALLAH SADIK OLANLARI DA MUHAKKAH BİLECEK, YALANCI OLANLARI DA ELBETTE BİLECEK.’

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık