ÇANAKKALE 1915!


25 Mart 2012 Pazar 09:02
Çanakkale Savaşları, Dünya savaş tarihinde bu işin uzmanları tarafından anlatıldığına göre en çok incelenen savaş olması hasebiyle çok önemlidir. Yine uzmanlara göre bu savaştan herkes kendilerine bir pay çıkarmış, yenen de yenilen de bu savaşla övünmüştür denilmektedir.
Çanakkale Savaşı 1800’lerin başlarında da İngilizler tarafından yelkenli gemilerle bir tecrübeleri olmuş hatta Marmara Denizine bile geçmişlerse de “lodos” dindiğinde ne yapacaklarını şaşırmışlar. Hatta kendi tabirleri ile kendilerini “şişenin içine kaçan mantar” gibi hissettiklerini itiraf etmişlerdir. Bu gelişin de 1915 de ki gelişleri gibi manasız olduğunu sonradan itiraf etmişler hatta yine Marmara’ya geçtiklerinde ne yapacakları hususunda hiçbir fikirlerinin olmadığı bozgundan sonraki soruşturmalarda ortaya çıkmıştır.
1800’lerdeki hadisede Çanakkale Boğazında yelkenliler hiçbir engelle karşılaşmadan lodosun da yardımıyla Marmara’ya geçmiş olduklarından yukarıda bahsetmiştik. Fakat 1915’lerde öyle değildir buralara tahkimatlar, tabyalar gibi o günün şartlarına uygun savunma teşkilatları konmuş savaş araç gereçleri de tamamen değişmiş bunlar buharlı gemiler rüzgâra gerek duymadan buralara gelmelerini sağlamış havada tayyare her ne kadar silah kullanamıyorsa da düşmanın konumu hakkında gözlem yapmaktadır. Makineli tüfekler bu savaşta kullanılan başlıca silahlardan biridir. Önceki gelişlerin de ağızdan doldurulan toplar yerine bu defa toplarda mermiler kullanılmıştır.
Osmanlı bu Savaşta pek çok cephede savaşmakta bu savaşa da girerken de İtilaf Devletleri tarafından Almanların safına itildiği yine uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Osmanlı önce İtilaf Devletleri ile ittifak yapmak üzere girişimlerde bulundu ise de başta İngilizlerin aleyhimize olmalarından mecburen Almanlar safında savaşa girilmiştir. Çanakkale Savaşlarında 250 bin dolayların da Vatan evladı Şehit olmuşlardır. Bunların başın da o zamanların Medrese bu günün Üniversite Talebeleri bu Savaşlara gönüllü katılmışlar okumuş bir nesil böyle yok olmuştur. Askere alma yaşı 14-15’lere kadar düşmüş bu da bu başta Ülkemiz olmak üzere Dünya Savaşlarında kayıpların ne derece yüksek olduğunu meydana çıkarmaktadır.
İngiliz ve Fransızları anlarım da Anzak’ları ta Avustralya’dan, Yeni Zelanda’lıları, bazı Hintli askerleri Gelibolu veya Çanakkale bunları buraya ne çekmiştir. Bunlardan başka İskoçya, İrlanda, Kanada, Nepal, Somali, hatta Mısır, Cezayir ve Filistinden bile askerler İngilizler tarafından karşımıza dikilmişti.  Evet İngilizler onları “Gelibolu serüvenine katılın” diye aldatmışlardır.  Bu serüven onlara biraz pahalıya patladığı da ortadadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık