BÜYÜKLERE MASALLAR - 2


28 Mart 2011 Pazartesi 19:43
Geçen yazımızda “Süryani Soykırım”ını konu etmiştik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Bu da nereden çıktı diyecek olursak burada Prof. Dr. Mehmet Çelik Beyefendinin 2006 da ki bir konferansına kulak verelim. Konferansın özetini aşağıya alıyorum.
“Ermeniler soykırım iddialarında bazı sorulara cevap vermekte zorluk çekmekteydiler. Onlara şu soru sorulduğunda (sizler yaklaşık 800 sene bir arada gayet huzurlu ve rahat yaşamışken bu zaman zarfında tek bir Ermeni’nin burnu bile kanamamışken birden bire ne oldu da böyle bir soykırıma maruz kaldınız?) onlar da (Türkler son Yüzyılda pek çok yenilgi tattılar bu da genelde Hıristiyanlara karşı oldu bizlerde Hıristiyan olmamız neticesinde milli ve dini öfkelerini bize yönelttiler.) demekte o zaman da şu soruyla karşılaşmaktadırlar. (tamam, mazeretlerinizi kabul edelim fakat bu defada sizler ‘Hıristiyan olduğunuzdan bu muameleyi gördük demektesiniz’ iyi de Süryaniler de Hıristiyan fakat onların burnu dahi kanamadı.) işte her şey burada düğümleniyor. Ermeniler kendi tezlerini haklı çıkarmak için bir de ‘Süryani soykırımı’ çıkarmışlardır. Ama bu öyle kolay olacak bir şey değildir. Bu soykırım masalını Süryanilere de söyletmek gerekmektedir. İşte o vakit; Süryanileri ikna etmeleri gerekmekte idi). Burada bir bilgi vermeli
Süryaniler bir ırk olmayıp bir mezheptir. Aramiler’den bir gurubun Hıristiyan olmalarından sonra kendilerini putperestlerden ayırmak için “Süryoye” demişler. Tarihte açıklaması böyledir. Yine hocamıza dönelim. (dünyada en çok dini katliamlara maruz kalanlar Doğu Hıristiyanlarıdır. Tabi bunların başında da Süryaniler vardır. Süryanilar en rahat günlerini Hz. Ömer’in buraları Fethi ile sonra da Osmanlı zamanında ancak rahat edebilmişler Şayet Türkler olmasaydı bu gün Ermeni ve Süryaniler ancak tarihin sayfalarında görebilirdik Batılı emperyalistlerin kışkırttığı Ermeniler Türklere ihanet etmişlerdir. Süryaniler bu oyuna gelmemişlerdir. Lozan’a bütün azınlıklar temsilci gönderdikleri halde Süryaniler hallerinden memnun oldukları beyan etmişlerdir. O vakit bu günkü durumun sebebi nedir? Bu günlerde başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkelere işçi göçleri ile gidenler daha sonraları işçi alımı durdurulunca en kolay yolun Türkler bize baskı yapıyor bahanesiyle iltica etmekten geçiyor du bu da Batılıların ve Ermenilerin eline bir koz verdi.
Avrupa’da yetişen diğer kuşakları kışkırtan Ermeniler onlara Türkleri tarihte nasıl soykırım uyguladıklarını konferans ve kitap gibi çeşitli yollarla aşıladılar. Kendilerini Asurlulardan geldikler ima edilerek Süryaniler arasında olmadığı halde suni bir etnik köken oluşturulmuştur. Buna inananların pek çoğu da “tehcir” zamanında Süryaniler arasına bu zorla yaptırılan göçten kurtulmak isteyen Ermenilerdir. İşte bunlar Asuri kökenli olduklarını hemen canı gönül den kabul ederek propaganda da yerlerini almışlardır.  Bu günkü durum kısaca budur.  İstanbul’da 27-29 Mayıs’2005 te Bilgi Üniversitesinin düzenlediği Süryani Sempozyumu düzenlenmiş 15 bin civarında kişinin yaşadığı İstanbul’dan da kimse katılmadığı gibi İsveç ten gelen bir avuç Süryani ile o zamanki HADEP’ten 2 vekil katılmış en kalabalık zamanında bile katılanlar 42 kişiyi geçmemiştir. Bunlardan 26’sı zaten bildiri sahibi katılımcılardı.  Ayrıca Türk tabiiyetindeki Süryanilerden ne bir telgraf, ne de bir tek çiçek gönderilmemiştir. 
Bu konuda daha pek çok bilgiler vermektedir ki en ilginç olanı ise İsveç pasaportlu olan bu bildiri sahipleri bu konulara vakıf olmayan cahil fakat İsveç hükümeti tarafından beslenen köşe başlarına yüksek maaşlarla sırf bu işleri kotarsınlar diye tutulmaktadır. Da diye bilgi vermektedir.
Devam etmek üzere esenlikler dilerim.      

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık