Kaya KILIÇ

Birkaç soru ve onların cevapları


Kaya KILIÇ
24 Haziran 2013 Pazartesi 11:26
Elektronik posta yoluyla birçok soru soruluyor bizlere neredeyse her yazımdan sonra. Elimden geldiği kadarıyla doğru bildiklerim veya bana göre doğru olanları yazmaya/cevaplamaya çalışıyorum. Genellikle samimi takipçilerim, okuyucularım soruyorlar soruyu. Sırf cevap vermeyeyim, zorda kalayım ve en azından kendi ortamında dalga geçsin diye de olanlar var ama bana genelde samimi olanlar soru soruyor diye samimi bir biçimde cevap veriyorum. Büyük oğlum gelen sorulardan birisine bakıp; baba sen bu sorulara cevap yazıyor musun gerçekten diye sorunca, ben hepsine elimden geldiği kadarıyla cevap veriyorum ve hepsini dikkate alıyorum dedim. Eğer yazımı okuyorsa, bana değer veriyordur demektir, iyi kötü yorum yapıyorsa da bu böyledir diye düşünüyorum. Ben kimsenin kalbinden geceni bilmediğim gibi; ne maksatla sorduğunu da bilemem, ben ne anladıysan ona cevap veririm, onun tatmin olup olmaması da benden ne anladığı kadardır diye düşünüyorum. Kişisel konularımla alakalı olan ve hiç kimseyi töhmet altında bırakmayacaksam (ki çoğunlukla maksadını aşan sorularla da karşılaşıyorum) onlara bile kendi çapımda samimice cevap vermeye gayret gösteriyorum. Birilerinin yazdıklarını eleştirdiğim gibi, benim yazılarımı da eleştirebilirler, fikirlerimi beğenmeyebilirler. Ben gezi olaylarının ilk günlerde hak veriyordum ama arkasından yapılanları öğrenince, bir vatansever olarak onlarla aynı karede bulunamayacağım gibi birilerinin oyuncağı olamayacağımı da açıkça belli ettim. Bu birilerinin tarafı değil; tarafımı belli etmek olduğunun açıkça altını çiziyorum ve birinci sorunun cevabı diyorum.
Kimsenin etkisinde kalmıyorum demiyorum. Herkesin birilerinin etkisinde kaldığı gibi benimde etkilendiğimi açıkça söylüyorum ama birilerinin postacılığını veya haberciliğini de yapmadığımı açıkça belli ediyorum. Bir kesimin kölesi, diğerlerinin de düşmanı değilim. Edebimden dolayı sorduklarınıza cevap veriyorum, edepsizce soruları da sadece okuyor; kötü söz sahibinindir mukabilinden gale bile almıyorum. “Herkes fikrini hürce söyleme hakkına sahiptir” lakin başkalarını özgürlüğüne, başkalarının hayatlarına kast etmeye veya başkalarının huzurunu kaçırmaya da hakkı yoktur. Özgürlük sadece bana hizmet ediyorsa o özgürlükte bana göre özgürlük değildir. Kırıp dökerek, yakıp yıkarak, birilerinin sözcülüğünü yaparak, şunu istemem, bu olmasın diyerek değil, insani değerler çerçevesinde hareket edilmelidir diye düşünüyorum. Bunları da açıkça ve yüreklilikle söylüyorum. Bu ülke sadece ‘’GEZİ’’ parkından ve oradakilerden ibaret değil. Evet, çoğunluğun her dediği de olacaktır demiyorum ama onunda bir söyleme, bir anlatma şekli mutlaka vardır, eğer bu kırıp dökmekten geçiyor diyorsanız; nerede kaldı sizin “demokrasiniz” nerde kaldı kanunlar vs. vs.
Zalimlerle, azgınlarla, hak arama adına haksızlık yapanlarla asla birlikte değilim. Haksızlığın karşısındayım gücüm nispetinde, bunun karşılığı her şeye karşı olmamı gerektirmediği gibi; her şeyi de şak, şaklamadığımın bilinmesini isterim. Doğrular benim doğrularımdır demiyorum, ama doğru gördüğümü ve geçmişi de bir kalemde sildiğimi asla söyleyemem. Dünkü halimden ders alıp, bugün o gün olan yanlışları da açıkça söylüyor/yazıyorum. Bugün yapılan yanlışları yazmaya fırsat bırakmayalar da bilsinler ki; o kadar aşırılık yapıyorsunuz ki, bunun karşısın da başkalarının yanlışlarını dahi savunmak zorunda kalıyoruz. Aklı-selimin galip gelmesini umut ediyor; yüreklice ve iyi niyetlilerin çoğalmasını temenni ediyorum. Kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık