Kaya KILIÇ

Bir solukta geldi geçti


Kaya KILIÇ
16 Ağustos 2012 Perşembe 15:21
Ramazandan bahsediyorum. Sanki dün başladı değimi? Artık on bir ay daha beklemek zorundayız bu hazzı yaşamak için. Şimdi şöyle diyeceksiniz; orucu başka zamanda da tutarsın ve o hazzı yaşarsın diye. Hayır, o atmosferi ve o duyguları ancak ramazanda yaşarın. Örnek vermek gerekirse, en başta teravih, sonra pide kuyruğunda beklemek ve sıcak pide almak, ramazana has iftar ve sonrası çay sohbeti, ramazana has davetler ve misafirlikler. Benim aklıma gelmeyip te sizin şunlarda var dediğiniz nice şeyler daha vardır. Asıl içerisinde Kadir gecesi bulunmayan ve bin aydan hayırlı KADİR gecesi. Fitreler, zekâtlar ve infaklar; insanın en zirve yaptığı zamanlar, insanlığın da merhamette yüceldiği günler. Bunların hepsi de çabucak geçti işte. Seneye ya kısmet diyeceğiz, ömrümüz yeterse, bir daha bu atmosfere kavuşuruz, kavuşamazsak şayet kavuşanlara kıymetini bilin derim.
 
Özlersen kavuşunca mutlu olursun.
Hep türküler yazılır gurbettekilere veya çok arzuyla beklenenlere. “Gelirsen hayatım bayram olacak’’ diyor şair şiirinde. Zor bir işin sonunda başarınca da aynını söylemez miyiz? Evet söyleriz. Yaz aylarında tuttuğumuz oruçların(Allah kabul eylesin) bayramını bir başka beklemiyor muyuz? Çocukluk yıllarımda da yaza gelmişti ramazan, tarlalarda ekin biçen insanları, bağda bahçede çalışan insanları gördüğümde; çocukça aklımla bunların hepsi cennetliktir, bu kadar zor zamanda tutuyorlarsa diye. Bizlerde oruçlarımızı tutardık o zamanlar. Babaannem veya büyüklerimiz bizi sabahın erken saatinde bir yerlere veya işlere gönderir; sıcaklar çökünce de bir gölgeliğe geçmemizi isterlerdi. Köy işleri ağır olurdu (Anadolu’da hala bu işleri yapanlar devam ediyor) yine de kimse orucunu bırakmazdı. Çok zor bir işin olduğu gün (tarladan sapların harmana taşınacağı gündü; bu arada kimse yanlış anlamasın, eşekle taşınıp; öküz döveniyle de harman yapılırdı ) çocukça bir çıkışla, babaanne bugün oruç tutmasak mı ne olur ki dedim. Bana şöyle dedi; tamam oğulcuğum o zaman bayramı da kışın yaparız olur mu? Bende çocukça bir edayla, herkes bayram ederken ben onlara mı bakacağım. ‘’Zor kazanılanın kıymeti çoktur’’ dedi babaannem. Zor zamanda sen emrini yerine getir ki Allah’ta senin zor zamanında senin zor işini gidersin. Hepinizin eyvallah ne güzel demiş dediğinizi duyarak; seksenini aşmasına rağmen hiç zorlanmadan ramazan orucunu tutan babaanneme dualarımı yolluyor ellerinden öpüyorum.
Dünya üzerinde zulümler hız kesmeden devam ediyor. Sınırımızda komşumuzda savaş var. İftar saatine yakın haber seyretmiyor, bu türden konularda pek konuşmuyoruz. İftarı açmadan önce, bu türden zulme uğrayan insanlığa dua ediyoruz. Yatsı namazı ve peşinden teravihlerle Yüce yaratanımıza sığınıyoruz. Namazımızı vesile edip; Allahtan bol bol dilekte bulunalım. Tüm Müslümanları, tüm insanlığı, tüm hayvanatı ve tüm canlıları rabbimiz bizlere bağışlasın isteyelim. Cimrice düşünmeden, cömert Allahtan cömertçe isteyelim. Ver Allah’ım, yeryüzündeki tüm insanlığı ve özellikle zulüm görenleri koru diyelim. Zalimleri ıslah eyle diyelim eğer ıslahları mümkün değilse; Kahhar ismi şerifinle kahrı perişan eyle diyelim, hep beraber diyelim. Ülkemizi, güzel vatanımıza kast etmeye çalışan, onlara önayak olanları da Allah’a havale edelim, cani gönülden onlarında tiz sonu gelmesi için dua edelim. Ramazan barış getirsin, huzur getirsin ve sonundaki bayram gibi tüm ruhlara bayram olsun isteyelim. Tüm insanlığı kucaklayan; barış ve huzur dini İSLAM dinimiz, tüm dünyaya huzur ve barış getirsin. Bu duygu ve düşüncelerle; Ramazan Bayramımız mübarek olsun, Ramazan bizden bizde ramazandan razı olalım inşallah.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık