Kaya KILIÇ

Bir paket daha açıldı


Kaya KILIÇ
8 Ekim 2013 Salı 13:19
Kıymetli okurlarım; bildiğiniz üzere ben pek siyasi yazılar yazmıyor, siyasi yorumlara, polemiklere pek girmiyorum. Paketin açılacağı saatlerde bir okurum beni telefonla arayarak, hocam senden iyi bir şekilde dinleyip; senin yorumlarını okumak ve daha sonra konuşmak istiyorum dedi. Benden ne duymak istiyor diye içimden geçerken; benim ona soru sormama fırsat vermeden, hocam muhalefet edebileceğin konuyu merak ediyorum doğrusu dedi. Acık bir şekilde bilmenizi isterim ve yine acık yüreklilikle beyan ederim ki! Ben kimsenin ne adamıyım, ne tarafıyım nede temsilcisiyim (politik olarak). Duygularıma hitap eden, kafamdan gecen uygulamaları hep desteklemişimdir, duygularıma ve görüşlerime ters olanları da ya yazmışımdır veya eleştirilerimi dile getirmişimdir. Yirmi sekiz şubat döneminde epey eziyet çekmiş birisi olarak; o dönemi yargılayanları, haksızlık yapanları, insanları canlarından bezdirenlerden hesap sorulmaya başladığında, adeta yerimde duramayarak uçacak gibi oldum. Bu sevincim, bu duygularım, bizlere zulmedenlere de zulüm yapılsın, kötü davranılsın anlamına gelmediğini de her seferinde dile getirmişimdir. Haksızlık yaptıklarını, insanların duygularıyla, hisleriyle, canlarıyla oynamanın ne olduğunu bir görsünler ve bir daha bunlar tekrarlanmasın la alakalı, bunu da herkes bilsin isterim. Hak en büyük değer verdiğim konuların başı, adaletsiz yapılan her işin yanlış olduğunu haykırıyorum ve bizden birisi bile yapıyorsa bile, kesinlikle yanlıştır. Kötü benim kötümdür, benimdir diye asla savunmam. Doğruyu hiç sevmediğim insanlarda yapıyorsa doğrudur, desteklerim. Desteklememde onun safına geçtiğimi, onunla hareket edeceğim anlamına gelmez.
Pakette karşı olduğum birçok konu var. Acılım denilmesine şiddetle karşıyım, haklar iade edildi denilmesine de. Ne demek acılım, başka ülke insanlarımı bizlerle ki veya bize katılan başka memleketler mi var da onlara acılım yapıyoruz. Hakkım olan şey yıllardan beri gasp ediliyor, birilerinin tekelinde tutuluyor (gerçi hala tutulacak yerler var bunları gördük) ben açılmaktan vs. vs. bahsediyorum, bunları bir gecelim derim. Her şeye evet diyen bir halim olmadığından; güzelliklerinin olduğunu da, yanlışlarının olduğunu da açık, açık söylemeyi ve dillendirmeyi düşünüyorum. Çok iyi oldu diyemiyorum, paragrafın başında olmadığını da belli ettim. Kişisel hakların tamamen verilmesinden yanayım ama konjonktür gereği veya şartların olgunlaşmasını, ona göre hareket gerektiği hallerden bahsedilmesindense; yılların epey ilerlediğini ve kime göre şartlar olgunlaşacak onu da kamuoyuna anlaşılacak şekilde bildirsinler. Zor deniliyor, kökleşmiş problemler var deniliyor; ben bunları bir bahane olarak görüyorum. Üç dönem ve hala aynı destek hem de artarak devam ediyor. Bunu böyle söylediğimizde bize siz hiç etrafınıza bakmıyorsunuz diyorlar, ben de onlara bu ülke etrafımızda gördüğümüz sınavları çoktan geçti, abayı da, sopayı da çok iyi anlıyor; ona göre de gardını ve tedbirini alıyor, gördük müşahede ettik. Yöneticiler halkların duygularını yansıtır, yansıtmayanlar ise DİKTATORYA uygular ama çok uzun dayanamazlar, o zaman kimse bu ülkenin güzel yürekli insanlarını birileriyle kıyaslamasın, benzetmesin.
İnsanca yaşamak, ahlak değerlerine saygılı, hak adalet ve kişilikleri bozmayacak düzenlemelere acil ihtiyaç var. Bunların adı ne oluşa olsun, makamı ne olursa olsun değişmeden, insana yapılacak her hizmeti ve hizmet verenleri kapsaması gerekir. Bunlar kurumlar, şahıslar vs. vs. diye ayırırsak o zaman ne adaleti nede eşitliği sağlayamayız. Başka bir yazımda hak dağıtmakla alakalı bir paragraf yazmıştım hatırlarsanız. Düşüncelerim değişmedi, hak ve adalet öyle hassas bir iştir ki; birilerini mutlu ederken diğerini haksız yere mahkûm etmemelisiniz. Mutlaka herkesi memnun edemezsiniz ama herkesin bap adalet yerini buldu dediğini işitir anlarsınız. Allah adil yöneticileri başımızdan eksik etmesin dua, dileğiyle kalın huzur, adalet ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık