Kaya KILIÇ

Affetmek mi, özür mü?


Kaya KILIÇ
11 Kasım 2013 Pazartesi 12:08
Hep merak etmişimdir, özür dilemek mi zor, affetmek mi? Şimdi diyeceksiniz ki siz hiç özür dilemediniz mi veya affetmediniz mi? Tabi ki yaşadım ama küçük meseleler olduğu için pek dikkate değer konular değildi. Allah kimseye büyük kabahat işlemeyi nasip etmesin ve bu manada özür dilemek zorunda da kaldırmasın. Bu günlerde bu konuyla alakalı bir olayın tam ortasında buldum kendimi. İnsan ister istemez arada olunca bilmemesi gereken, duymak istemediği şeyleri duyuyor; hayatında istemeden değişiklikler yapmak zorunda kalıyor. Olaylar o kadar sizi içine çekiyor ki; sonunda benimle ne alakası vardı ki ben bu kadar olayın içerisinde oldum diyesi geliyor. İki tarafı dinliyorsunuz, ayrı ayrı dinlediğinizde herkes kendini haklı gösteriyor veya göstermeye çalışıyor. İki tarafı bir araya getiremiyorsunuz, getirince kavga çıkıyor yine olayı anlayamıyor, orta yolu bulamıyorsunuz. Fedakârlık yapmaya, gerçeği anlatmaya veya özür dilemeye kimse yanaşmıyor. Doğrusunu “arada aracı dayağı yer” atasözü doğru çıkıyor; hiç olmadığı kadar yıpranıyor, neredeyse kendi, kendinize söz verip, böyle olaylarda arada bile bulunmamayı yeğliyorsunuz.
Mahkeme değil, sizde hâkim değilsiniz ama bir arada bulunmalı. İşi size yıkanları hayal kırıklığına uğratmak istemediğiniz hallerde, bazı hallerde nerdeyse bana ne diyesiniz ve tamamen uzaklaşanız istiyorsunuz. Olmuyor, ayrılamıyor, bir türlü olayı da düzeltemiyorsunuz ve kendinize, çevrenize zarar veriyorsunuz. Hepsini bir kenara bırakıp; muhataplarınızdan bir söz alıp, olayı iki taraf varken dinliyorsunuz ve öğreniyorsunuz ki; herkes sucunu biliyor ama ne itiraf edebiliyor nede kimsenin onun haksız olduğunu bilmesini istiyor. Sen haksızsın demek zorundasınız, sende büyüklük yap affet ve bu olayı kapatın demek zorundasınız, aksi halde daha farklı haksızlıklara ve kapatılamaz yaralara sebep olursunuz, hiçbir sucunuz yokken.
İyi dinlemeli, iyi anlamalı ve hatalıysan hatanı kapatmak yerine, hata yaptım anladım suçluyum ama bir daha yapmamaya söz veriyorum deyip özrünü dilemelisin. Özür dilemek zor ama affetmek daha da zor bunu anladım. Bir kez daha dua ediyorum ve Allah bizleri yanlış yapanlardan eylemesin. Anlayışınıza sığınarak: “hata insan için ama affetmek büyük insanlara layık”, insanın olduğu yerde hata olacak, kasti ve bilerek değilse kolay affedilmeli diyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; Allah’ın affettiklerinden olursunuz/oluruz dua ve niyazıyla kalın huzurla, sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık