Ana Sayfa Gündem Yenişehir’in Detayları Belli Oldu

Yenişehir’in Detayları Belli Oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 vizyonu projeleri arasında yer alan "İstanbul'a 2 yeni şehir"den biri, Tuzla'da start alıyor. Dev projelerin ayrıntıları hakkında bilgiler veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, "Jeopolitik olarak kilit noktada yer alacak bu yeni şehrin inşası ile Tuzla, tüm ulaşım akslarının kesiştiği, uluslararası ölçekte bir yerleşim ve lojistik merkez olacak" şeklinde konuştu.

Giriş Tarihi: 30 Ocak 2013 Çarşamba 08:50
Yenişehir’in Detayları Belli Oldu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projelerinden İstanbul Anadolu ve Avrupa yakalarına "İki Şehir" projesinin ikincisi Tuzla’ya inşa edilecek. Tuzla Orhanlı-Akfırat bölgesinde inşa edilecek yeni şehir İstanbul’un cazibe merkezi olacak.

TÜM YOLLAR TUZLA'YA ÇIKIYOR
Anadolu yakasında yapılacak şehrin en büyük avantajı tüm ulaşım akslarının merkezinde yer alması. Sabiha Gökçen Havaalanı'nın, yapılacak olan yeni pistin hizmete girmesi ile yılda 45 milyon yolcuya hizmet vermesinin beklendiğine dikkati çeken Başkan Yazıcı, yeni şehir projesinin de, yedi yıldızlı otelleri, ticaret ve kültür merkezleri ile 45 milyon yolcunun ticaret ve konaklama için tercih edeceği bir merkez olacağını söyledi.

Londra'dan Bakü'ye, Moskova'dan Kahire'ye kadar, Avrupa ve Asya'nın ticaret merkezlerinin kesişim noktasına kurulacak yeni şehrin, hava yolunda olduğu gibi uluslararası deniz, kara ve demiryolu ulaşım akslarının da tam merkezinde yer aldığını ifade eden Başkan Yazıcı, Tuzla'nın İstanbul'da metro ve Marmaray'ın kesiştiği iki noktadan biri olduğuna dikkat çekerek yeni şehrin mimari tasarım ve estetiğiyle dünya kentlerine model olacağını söyledi.

EĞİTİM VE TEKNOLOJİ ÜSSÜ
Tuzla'da, halihazırda 7 üniversitenin faaliyet gösterdiğini ve YÖK onayı bekleyen 4 üniversite ile birlikte bu sayının 11'e çıkacağını hatırlatan Yazıcı, yeni şehir projesi bünyesinde de yeni bir üniversite kurulacağını belirterek, ilçenin şimdiden bir eğitim kenti haline geldiğini ve yeni şehir ve teknopark projesi ile birlikte Türkiye ve çevre ülkelerden ticari, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra eğitim ve sağlık alanında da önemli bir merkez haline geleceğini kaydetti.

ŞEHİR İÇİNDE ŞEHİR
2 milyon metrekare alanda kurulacak yeni şehir projesi ile yaşam, iş, sosyal hayat, eğitim ve sağlık faaliyetlerinin tümünün bir arada ve birbirine entegre bir şekilde kurgulanacağını ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, projenin rezidans, apart otel, home ofis, mağazalar, ofis binaları, kültür sanat alanları, eğitim yerleşkesi, hastane, otel ve AVM gibi hizmet birimlerini kapsayacağını belirtti. 40 metre genişliğinde bulvarları ve yeşil mimari anlayışı ile inşa edilecek yeni şehirde, yağmur sularının yeniden kullanımı gibi çevresel dönüşüm unsurlarının da yer alacağını dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık