Ana Sayfa Sancaktepe Yeni Dünya Düzeninde “Yeni Anayasa”

Yeni Dünya Düzeninde “Yeni Anayasa”

Sancaktepe Belediyesi’nin düzenlediği “Yeni Anayasa” konferansında bir araya gelen uzmanlar, anayasa yapımının önemine vurguda bulunarak bu konuda en önemli şartın; uzlaşma çerçevesinde demokratik, sosyal ve hukuk devleti bağlamında temel hak ve özgürlükler olduğuna dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2012 Salı 12:57
Yeni Dünya Düzeninde “Yeni Anayasa”
Samandıra Kültür Merkezi’nde 22 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilen programa Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hukukçu Prof. Dr. Ethem Atay ve Gazeteci Ali Bayramoğlu konuşmacı olarak katıldı. İlk olarak konuşan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılı hürriyet fikri, insan hakları, hürriyetin teşkilatlanması, baskı gruplarının ortaya çıkması gibi alışılmadık olaylarla geçtiğini ifade ettiği konuşmasında,“19. yüzyılın reformcularına, Avrupa uygarlığı orduda, maliyede, yönetimde olduğu gibi kültürde, edebiyatta, günlük yaşamda da Osmanlı toplumu için model oldu. Tanzimat dönemi, Osmanlı toplumunda yeni bir insan tipinin ortaya çıktığı devirdir.” şeklinde konuştu. Ortaylı,  Abdülmecit döneminde 1839 tarihinde Tanzimat Fermanı'nın ilan edildiğini, Tanzimat Fermanı'nın tamamlayıcısı ve pekiştiricisi olan Islahat Fermanı'nın da, Abdülmecit tarafından 1856 yılında ilan edildiğini belirtti. İlber Ortaylı,Tanzimat döneminde yetişen ve Genç Osmanlılar olarak bilinen aydın ve yazarlar, Avrupa'dan etkilenerek meşrutiyet yönetimini savunmaya başladığını ve meşrutiyeti ilan ettirmek için Abdülaziz’i tahttan indirerek, yerine II. Abdülhamit’i getirdiklerini ifade etti. Ortaylı, Türk tarihinin ilk anayasası olan ve 12 bölüm ile 119 maddeden oluşan Kanun-i Esasî'nin önemli bir dönemeç olduğunu belirterek anayasamızın tarihsel serüvenine I. Dünya Savaşı'nda yenilmesinden sonra Büyük Millet Meclisi, Ankara'da toplanarak 20 Ocak 1921 tarihinde Teşkilât-ı Esasîye Kanunu kabul ettiğini belirterek şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti'nin tek yumuşak anayasası olan Teşkilât-ı Esasîye Kanunu'nda yapılan değişikliklerle devletin rejimi, dini, dili, başkenti, başkanı gibi unsurlar belirlendi.” Ortaylı, “Teşkilât-ı Esasîye Kanunu (1924 Anayasası),  güçler birliği (yasama, yürütme, yargı) bakımından 1921 Anayasası'na göre daha esnek ve parlamenter rejime yönelik atılmış önemli bir adımdır” dedi. Ortaylı, daha sonra, “27 Mayıs 1960 tarihinde, Millî Birlik Komitesi adında bir grup subay yönetime el koydu. Yeni bir anayasa yapılması için Kurucu Meclis kurularak, yeni anayasa bu meclise hazırlatıldı” dedi. 1980 anayasanın hazırlanışına da değinen Ortaylı, "insanlar ve devletler var olduğu sürece değişimlerinde olacağını" belirtti.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ DİLE GETİRDİ

İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen Prof. Dr. Ethem Atay, yeni anayasanın ülkemiz için gerekli olduğunu belirttiği konuşmasında, zaten 1982 anayasasının 117 maddesinden 114 tanesinin değiştiğini belirterek, yeni anayasanın yapılmasının mümkün olabileceğini ifade etti.  Yeni anayasanın önündeki engellerin neler olduğunu ve bunun aşılma yollarını anlatan Atay, ilk üç madde ile zaten bir sıkıntının olmadığını dile getirerek siyasi partiler yasası, vatandaşlık kavramı, başkanlık sitemi konularında düşüncelerini açıkladı.

 

TEŞEKKÜR BUKETİ TAKDİM EDİLDİ

 

Daha sonra kürsüye gelen gazeteci Ali Bayramoğlu 1994-1997 sürecini anlatarak gelinen durumu, siyasi, sosyal ve hürriyetler bağlamında anlattı. Bayramoğlu, yeni anayasanın ekmek gibi, su gibi, hava gibi önemli olduğunu belirttiği koşmasında, anayasa da iki temel esas olması gerektiğini ifade etti. Bayramoğlu, bunların birincisinin laikliğin demokratikleştirilmesi diğerinin de milliyetçiliğin yeniden tanımlanması olduğunu belirtti.

Program sonunda dinleyiciler, katılımcılara sorular yönelterek konu ile ilgili yeni bilgilerin paylaşılmasını sağladılar. Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem program sonunda konuşmacılara teşekkür buketi takdim etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık