Ana Sayfa Sultanbeyli Vatandaş Adli Sicil Kaydını Nereden Alacak?

Vatandaş Adli Sicil Kaydını Nereden Alacak?

Pazartesi günü Sultanbeyli Belediye meclisinde Saadet Partili Meclis üyesi Süleyman Çelik, Sultanbeyli Adliyesi’nin taşınması dolayısıyla vatandaşların adli sicil kaydını nereden alacağını sordu.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 07:56
Vatandaş Adli Sicil Kaydını Nereden Alacak?
Pazartesi günü Sultanbeyli Belediye meclisinde Saadet Partili Meclis üyesi Süleyman Çelik, Sultanbeyli Adliyesi’nin taşınması dolayısıyla vatandaşların adli sicil kaydını nereden alacağını sordu. AK Partili Meclis üyesi Abdullah Balta, vatandaşların adli sicil kaydını hükümet konağından alabileceklerini söyledi. Haberin gazetemizde çıkmasından sonra Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü, bilginin doğru olmadığını, adli sicil kaydının kaymakamlıkta verilmediğini ifade etti. Şimdi soruyoruz vatandaş adli sicil kaydını nereden alacak?

İYİ DE VATANDAŞ SİCİL KAYDINI NEREDEN ALACAK?

Sultanbeyli Adliye’sinin Kartal’da yapılan yeni Adliye binasına taşındığını ve vatandaşın Adli sicil kaydını Sultanbeyli hükümet konağında alacağını dün sayfalarımıza taşıdık. Aynı konu Pazartesi günkü meclis toplantısında gündeme geldi. Saadet Partili meclis üyesi Süleyman Çelik, adliyenin taşınması ile birlikte vatandaşın adli sicil kaydı almak için nereye müracaat edeceğini sordu. Sözlü olarak sorulan soruya AK Partili belediye meclis üyesi Abdullah Balta cevap verdi ve vatandaşların adli sicil kaydını Sultanbeyli Hükümet Konağından alabileceğini ancak, hangi birimden alabileceklerini net olarak bilmediğini söyledi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’inde bulunduğu meclis toplantısında meclis üyesi Abdullah Balta’nın adli sicil kaydını Sultanbeyli Hükümet Konağından alabileceğini bilgisini dün gazetemizde yer alan “Sultanbeyli Adliyesi’de taşındı” haberimizde yazdık. Gazetenin yayınlanmasından sonra Hükümet Konağı Yazı İşleri Müdürlüğü; ‘Hükümet Konağında vatandaşlara adli sicil kaydı veren bir birimlerinin olmadığını’ açıkladı.

BALTA: ‘5352 SAYILI YASA AÇIK SEÇİK ORTADA’

Hükümet Konağı Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından teyit edilmeyen bilgi sonrası telefonla AK Partili Belediye Meclis üyesi Avukat Abdullah Balta’ya ulaşıp, mecliste verdiği bilginin tekzip edildiğini söyledik. Konuyla ilgili açıklama yapan Balta: “5 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren 5352 sayılı yasa’da konun açık bir şekilde yazıldığını, Asliye Hukuk mahkemelerinin bulunmadığı veya Adliye’nin bulunmadığı ilçelerde ‘adli sicil kaydının’ hükümet konaklarında verildiği açık bir şekilde yazdığını’ dile getirdi. İçişleri Bakanlığı değişikliği dolayısıyla yazının hükümet konaklarına ulaşmamış olabileceğini dile getiren Balta: “bundan dolayı Sultanbeyli Hükümet Konağı Yazı İşleri Müdürlüğü böyle bir açıklama yapmış olabilir. Şu an Hükümet Konağında böyle bir hizmetin verilmediği de doğrudur. Ama bu her zaman böyle olacak anlamına gelmez” dedi. 

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Konuyla ilgili olan kişilerin açıklamaları bu doğrultuda. Gerek siyasiler gerekse devleti temsil eden kurumlar yazışmalara göre hareket ettiğini bizlerde bilmekteyiz ancak bilmediğimiz şu var ki, Adliye dün Sultanbeyli’den taşındı ve her gün onlarca insan adli sicil kaydı almak için adliyeye gidiyor. Şimdi vatandaş nereye gidecek? Kimden ve nasıl adli sicil kaydı alacak? Merak edilen sorular bunlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık