Ana Sayfa Gündem Uzun yola çıkanlara uyarılar

Uzun yola çıkanlara uyarılar

Tatili şehir dışında geçirmeyi planlayanlar için, Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semih Baydar, sürücüleri uyardı.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2013 Perşembe 03:51
Uzun yola çıkanlara uyarılar
Trafik kazalarının öncelikli nedenleri arasında bulunan aşırı hız, dikkatsizlik veya bakımsız araçlar yüzünden yaşanan maddi kayıplar bir yana hayatını kaybedenlerin sayısı adeta bir savaşı hatırlatıyor. Trafik kazalarının azalması ve sürüş güvenliğinin artması için Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semih Baydar sürücülere bazı tavsiyelerde bulundu.

Avrupa’nın lider otomotiv kuruluşlarının yapmış olduğu testler, araç içerisinde boşta duran bir cam şişe veya oyuncağın, ani frenlemelerde inanılmaz bir şekilde hızlanarak ağırlığının çok üzerinde bir kuvvet oluşturarak yolcuları yaralayabileceğini ispatlıyor. Bu da ilk bakışta hafif gibi görünen bir eşyanın ne kadar tehlikeli olabildiğini gösteriyor.

Semih Baydar, bayramların hüzne bulanmaması için alınabilecek tedbirleri şu şekilde sıraladı:

- Yolculuk öncesi lastik havası basınçları mutlaka kontrol edilmeli. Sürücüler genelde lastik hava basınçlarını yola çıkmadan önce yapmak yerine lastikler ısındığı zaman yapıyorlar. Bu da lastik hava basıncı değerinin yanlış ölçülmesine ve ayarlanmasına neden oluyor.

- Yapılacak bakım sayesinde otomobilin yolda kalma riski en aza iner. Yola çıkmadan önce otomobilin periyodik bakımının yapılması öncelikli şartlardan. Tatil yolunda otomobil kullanmak, ev veya işe gidiyormuş gibi değildir. Çeşitli ülkeler üzerinden otomobille uzun yolculuklara çıkmak beraberinde dikkate almamız gereken bazı zorlukları da beraberinde getirir. Daha önceden bilmediğiniz yollar, direksiyon başında geçirilen uzun saatler, tatil yerine varmak için sabırsızlanan aile ile birlikte, bitmek bilmeyen gece ve gündüzler her gün karşılaşılan durumlar değildir.

- Yola gece çıkacaksanız; farlar, sinyal ve stoplar ile camların temiz olması gerekir. Far ayarının da kontrol edilmesi gerekiyor. Bunların ardından gece otomobil kullanırken hız limitlerini ve takip mesafesine uymanız gerekir. Gece sürüşlerinde, diğer araçların hızını ve mesafesini tahmin etmenin zorlaştığı unutmamalı.

- Sürücü, yola çıkmadan önce nerelerde mola verileceğini önceden planlanmalı. Aksi halde sürücülerin kendilerini birkaç kilometre daha gitmek için zorlamalarıyla sürüş güvenliği azalır. Yorgunluk, kişinin koordinasyonunu ve birkaç işi aynı anda etkin şekilde yapma becerisini sınırlandırır.

- Gereksiz eşyaların oluşturacağı ağırlıklar yakıt tüketimini arttırır.

- Bebekler ve çocuklar mutlaka çocuk koltuğunda yolculuk etmeliler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık