Ana Sayfa Üsküdar Türkmen; Marmaray, Üsküdar için bir milattır

Türkmen; Marmaray, Üsküdar için bir milattır

GÖKHAN KAYA / ÜSKÜDAR - Üsküdar’da şu an nereye baksanız her yerde bayraklar, flamalar, pankartlarla karşılaşmanız mümkün. Malum çok önemli bir yerel seçim sürecine doğru ilerliyoruz. O kadar çok yorum ve öngörüler var ki; bunların içinden sıyrılmak ve yeni bir yorum yapmak oldukça zor. Bu hafta, Üsküdar’da adı son dönem sıkça anılan bir ismi ziyaret etmeye karar verdim. Şunu belirtmeliyim ki gerçekten kendisinin çok yoğun bir tempoyla çalıştığına bizzat şahitlik ettim. Röportaja gitmeden önce birkaç arkadaşım “Yok başkan çok gülmez, asık suratlıdır, sorulara dikkat et!” gibi şakayla karışık telkinler ettiler. Bu telkinler beni hafif bir endişe içerisine düşürse de so

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2014 Çarşamba 04:03
Türkmen; Marmaray, Üsküdar için bir milattır
KAYA: Öncelikle bu kadar yoğunluğunuzun arasında bizlere vaktinizi ayırdığınız için size teşekkür ederiz. Adaylığınızın da size ve partinize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Av. HİLMİ TÜRKMEN: Çok teşekkür ederim. Bu süreçteki ilk röportajımı size veriyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

KAYA: 20 yılı aşkın bir zamandır siyasetin içerisindesiniz. Bu yıllar içerisinde Gençlik Kolları Teşkilat Başkanlığı’ndan başkan yardımcılığına uzanan bir hikayeniz var. Şu an ise siyasi kariyerinizin en önemli dönemini yaşıyorsunuz. Nasıl bir duygu bu süreci yaşamak? Neler hissediyorsunuz?

TÜRKMEN:1990 yılında Üniversite eğitimi için İstanbul’a geldim ve geldiğim günden itibaren siyasetin içerisindeyim. Çeşitli görevlerim oldu. Allah nasip etti partimizin yetkili kurulları ve genel başkanımızın takdiriyle belediye başkanlığı adaylık sürecine girdik. Açıkçası çok büyük bir sorumluluk. Sonuçta bir beldenin, bir ilçenin şehreminliğine talip oluyorsunuz ve bu beldenin adı 'ÜSKÜDAR' olunca başarısızlık gibi bir olasılığın ortadan kalkması gerekiyor. İnşallah bize güvenenleri mahcup etmeyeceğimizi düşünüyorum. Tüm tecrübe ve birikimlerimizi “ÜSKÜDAR” için harcayabilecek olmak ve Üsküdarlılara hizmet edebilmeye aday olabilmek bile ayrıca bizleri mutlu ve gururlu kılıyor.

KAYA: Çok yoğun bir tempoyla çalışıyorsunuz. Birçok partinin adayları bile henüz belli değilken siz çalışmalarınıza ara vermeden devam ediyorsunuz. Bu temponuzu neye borçlusunuz?

TÜRKMEN: Bir işi severek yaptıktan sonra insan ne tempoda çalıştığının farkında bile olmuyor. Gerçekten biz bu işi çok severek ve gönülden yapıyoruz. Bu yüzden bizleri dışarıdan gözlemleyen herkes nasıl bir tempoda çalıştığımızın farkında olabiliyor.

KAYA: Aileniz bu adaylık sürecinizle alakalı neler düşünüyor?

TÜRKMEN: Ailem açıkçası bu durumdan mutlu. Maalesef ki 10 yıllık görev sürem boyunca bazı ihmaller mutlaka olmuştur. Ailemin de artık bu duruma alıştığını düşünüyorum (gülümseyerek). Siyasi görev içerisinde olan herkesin ailevi ilişkileri ne yazık ki ikinci planda kalıyor. Maalesef bu sadece bizim ülkemizde geçerli bir durum. İnsanlar daha gelişmiş ülkelerde, demokrasilerde daha farklı bir çalışma prensibi içerisinde oluyor. Ama bizde mesai kavramı olmadan gece gündüz çalışma hakim. Bu yüzden de bazı ihmaller yaşayabiliyoruz. Senin aracılığınla ailemden de bu yüzden özür diliyorum.

KAYA: Üsküdar’da 1994 yılından beri sağ görüş hakim. Sizin de o yıllarda siyasete başladığınızı düşünürsek Üsküdar’da sağ görüşün bu kadar hakim olmasındaki sebep sizce nedir?

TÜRKMEN: Yerleşik ve demografik yapının bunda etkisi büyüktür. Üsküdar yüzyıllardır muhafazakar, mütedeyyin, samimi insanların yaşadığı bir topraktır. Bu yüzden biz Üsküdar’a “Ka’be Toprağı”, “Hüdai Toprağı” diyoruz. Bence Üsküdar’ın köklerinden gelen bu yapı, Üsküdar’ın son 20-30 yılına siyasi olarak da yansımıştır.

KAYA: 10 yıldır Ak Parti bünyesinde Üsküdar’a hizmet ettiniz. Aday adaylık sürecinde de herkes tarafından büyük destek gördünüz ve mevcut Başkan Mustafa Kara tarafından da bir dakika bile yalnız bırakılmıyorsunuz. Hilmi Türkmen bunu neye borçlu?

TÜRKMEN: İlk önce şunu söylemeliyim: Başkanımız Mustafa Kara siyasi gelenekleri alt üst edip ciddi bir ezberi bozmuştur. Çok başarılı bir noktada iken iş ve aile hayatındaki bazı sıkıntılar sebebiyle tekrar aday olmayıp görevi bırakacağını dile getirdi ve bu kararından hiçbir zaman vazgeçmedi. Bazen o koltuk o kadar tatlı gelir ki zamanı geldiğinde bir köşeye çekilmek bilmez o kadar siyasetçi gördük. Mustafa Kara bu aşamada gerçekten bambaşka bir siyasi kişilik ortaya koymuştur. Ayrıca bize de ilk günden itibaren müthiş destek olmuştur. Teşkilatımızla yapılan toplantılarımızda partideki kanaat önderlerine ve yetkili kurullardaki söz sahiplerine her zaman ismimizi zikretti, destek oldu. Şu anda bizlerden daha fazla çalışmaya da devam ediyor. Demek ki Hilmi Türkmen, Mustafa Kara başkanımıza iyi intiba bırakmış. Başkanımızı çalışmalarımızla memnun bırakmışız ki kendileri belki de bizlere hak ettiğimizden daha fazla şekilde desteklerini esirgemiyorlar.

KAYA: Sizce Üsküdarlıların bu dönemde de istikrarı tercih etmesindeki sebepler neler olmalıdır? Neden Hilmi Türkmen tercih edilmelidir?

TÜRKMEN: Tüm Türkiye’de Ak Parti iktidarı ile muazzam bir istikrar sağlanmıştır. Bizlerin gördüğü kadarıyla sahada, arazide insanlar bunu devam ettirmek istiyor. Bence bu bir Türkiye gerçeğidir. Aynı zamanda Üsküdar bizi tanıyor biz de Üsküdar’ı. Sanırım insanlarda da “İçimizden Biri” algısını fazlasıyla yaratabilmişiz. Bu yüzden Üsküdar için 30 Mart Sabahı istikrar tercih edilmelidir.

KAYA: Benim sizinle ilgili dikkatimi çeken önemli bir detay var. Her konuşmanızda tek amacınızın evlere giden yollar yapmak olmadığını, asıl amacınızın insanların gönüllerine gidebilmek olduğundan bahsediyorsunuz. Eğer başkan seçilirseniz gerçekten belediyecilik anlayışınızı bunun üzerine mi kuracaksınız?

TÜRKMEN: Kesinlikle bunun üzerine kuracağım. Zaten asıl belediyecilik budur. Belediyecilik bir protokol işi değildir, halkın içinde olmaktır, dert dinlemektir. Diğer bahsedilen belediyecilik anlayışı zaten yürüyor. Üsküdar Belediyesi zaten imkanları açısından ve personel anlamda çok güçlü bir belediye. Ama önemli olan insanların gönüllerine girmek ve gönüllerinde yer almak. En önemli hedefimiz budur.

KAYA: Son yaşanan siyasi süreç ile alakalı düşünceleriniz nelerdir?

TÜRKMEN: Son yaşanan süreç ne yazık ki bu milletin huzuruna mutluluğuna kast etmek isteyen bir yapının işidir. Bu yapının kökleri dışarıdadır. İçerde devletin belli kademelerini işgal etmiş bir paralel yapıdır. Bu milletin imkanlarıyla belli eğitimler alanlar (devler kademelerinde görev alanlar) ne yazık ki bu makamı uluslararası bir örgütün üyesi olabilecek kadar kötüye kullanarak bu millete bir hançer saplamak istemiştir. Ama bizler sahada görüyoruz ki bunu başaramadılar. Milletimiz buna engel oldu. Ak Parti ülkedeki seçmenin yarısının oyunu almış bir partidir. Ülke genelinde 8 milyon, Üsküdar’da 100 bin üyesi olan bir partidir. Mutlaka içlerinde kötü niyetli insanlar vardır. Ama bunlar ayıklanır, parti içerisinde barınamazlar. Uzun vadede hiç şansları yoktur. Devletin resmi kurumlarının haberi olmadan organize bir şekilde bir tuzak kurulup kalleşçe oyunlar yapılırsa buna hepimizden önce milletimiz karşı çıkar. Bu millet her şeyin farkında. Bizler “muhtar bile olamaz” denilen gazete manşetleri gördük. Şiir okudu diye hapis yatan belediye başkanları gördük. Bu yüzden milletimizin artık bazı şeyleri çok net yorumlayabildiğini düşünüyor ve “Söz milletindir” diyoruz.

KAYA: Yani postmodern darbe girişimine fazlasıyla inanıyorsunuz?

TÜRKMEN: Ne yazık ki evet. Tabandaki dostları bunların dışında tutmak istiyorum. Çünkü onlar da bu durumdan ve paralel yapılanmadan çok rahatsızlar ve bunları dile getiriyorlar zaten.

KAYA: Bu yaşananların Ak Partiye oy kaybı yaşatabileceğini düşünüyor musunuz?

TÜRKMEN: Kesinlikle düşünmüyorum. Aksine oyların daha da yükseleceğini düşünüyorum. Hatta şöyle bir örnek vereyim: mahallemizde bir hacı amcamız var. Kazlıçeşme’de mitinglerimiz olduğunda kendilerini de davet ederdik. Hep bize “Biz yaşlıyız, siz gidin; biz sizlere dua edelim” derdi. Bu son yaşanan olaylardan sonra kendileri bizzat başbakanı Atatürk Havalimanı’nda karşılamaya gitti. Yani düşünün bu milletin bu işe ne kadar bilendiğini. Bu yüzden bu konuda hiçbir şüphemiz yok.

KAYA: Hafız olduğunuzu biliyoruz. Buna takiben Başbakanın dindar gençlik yetiştirme projesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

TÜRKMEN: Bizim en çok mesaimizi ve enerjimizi harcadığımız konu gençliktir. Allah nasip eder başkan olabilirsem dönem sonunda birçok gencimizi yarınlarda iyi bir anne-baba olabilecek şekilde onlara hizmet edip o istikamete doğru yöneltebilirsek kendimi dönem sonunda başarılı sayacağım. Dindar gençlik projesine sonuna kadar destek vereceğiz. Gençlerimizin milli ve manevi değerlerini yaşayıp onlara sahip çıkabilecek her türlü çalışma ve proje için her şeyi yapmaya hazırız.

KAYA: Üsküdar için projeleriniz nelerdir?

TÜRKMEN: Yeni yapacağımız her türlü projemizde önceliğimiz kalite olacaktır. Belediyeler halktan kopuk bir iş yapamaz, yapmamalıdır. Çocuklarla, gençlerle, engelli kardeşlerimizle, bayanlarımızla, yetişkinlerle ilgili her türlü kaliteli işe her zaman kapımız açık olacaktır. Aynı zamanda belediye binamızı Çavuşdere’ye taşıma projemiz bulunmakta. Belediye binamızı komple yıkıyoruz. Altına tek katlı bir otopark yapıyoruz. Katlı otoparkımızı da yıkıyoruz, yeşil alan yapıyoruz. Mevcut Hükümet Konağımız ile yeni yapacağımız belediye binamız arasını da istimlak etmek üzere yıkıp yeni bir meydan haline dönüştürmeyi düşünüyoruz. Çünkü Üsküdar’da Marmaray ile artan bir insan sirkülasyonu yaşanıyor. Marmaray, Üsküdar için bir milattır. Marmaray’ın az güneyinde Avrasya Tüp Geçidi var. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının da tamamlanması ile 2015’te Üsküdar’ın ciddi bir meydana ihtiyacı olacaktır. Bizler de bunların çalışmalarına şimdiden başlayıp Üsküdar meydanını şekillendirmeye çalışıyoruz. Tabi birçok mahallemizle alakalı projelerimiz bulunmakta. Ferah Mahalle’mize yaşam merkezi, Libadiye'ye yaşlı bakım evleri ve engelli rehabilitasyon merkezi, Cumhuriyet Mahalle’mize Üsküdar Gençlik Merkezi gibi birçok projelerimiz de mevcut. En önemli çalışmamız ise 1994 yılında başbakanımızın belediyecilik anlayışına getirmiş olduğu Beyaz Masa’dır. Biz bunu biraz daha ileri götürmek istiyoruz. Oraya giden her insanımızın derdine derman olmaya çalışacağız. Hızlı ve doğru çözüm elde etmek için beyaz masalara işin ehli olan insanlarımızı koyacağız.

KAYA:  Efendim Üsküdar özellikle sizin döneminizde spora çok büyük katkılar yaptı. Özellikle de hentbol branşında çok büyük başarılar elde etti ama Üsküdar Anadolu Futbol Kulübü sevenleri de oldukça fazla. Gerçekten çok fazla da potansiyel var. Göreve gelirseniz Üsküdar Anadolu Futbol Kulübü için neler yapmayı planlıyorsunuz?

TÜRKMEN: Tabi Üsküdar Anadolu çok köklü bir kulübümüz. 100 yılı aşkın önemli bir değer. Birçok adım ve projemiz tabi ki var. Zaten bizlerin gençlikten bu denli büyük proje ve beklentileri varken spora kesinlikle sırtımızı çeviremeyiz. Tabi bazı sıkıntılar var. Mesela stad yapabileceğimiz bir yere sahip olamayışımız gibi. Ama arkadaşlarımız şunu unutmasınlar ki bizler de sporun içindeyiz. Sonuna kadar da gençlerimize ve kulüplerimize gerekli desteği fazlasıyla vereceğiz.

KAYA: Mutlaka bir çok sloganınız vardır ama sizin en çok beğendiğiniz ve sizin belediyecilik anlayışınıza en uygun slogan hangisidir?

TÜRKMEN: En sevdiğim slogan: “Sevdalıyız Üsküdar’a Birlikte Başarıya” diyebilirim.

KAYA: Buradan Üsküdarlı gençlere, yetişkinlere, Üsküdar’da nefes alan herkese vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

TÜRKMEN: Üsküdar’a “Ka’be Toprağı” boşuna denmemiştir. Üsküdar insanı yardımsever, cömert, centilmen, iyiliksever insandır. Bu özellikleri ve güzellikleri inşallah devam edecektir. Bizlerle 10 yıldır güvendiler. Hamd olsun bizler de güvenlerini boşa çıkarmamak için çok çalıştık. Yeni dönemde de bizlerden desteklerini esirgemesinler, bizlere güvensinler. Ne yapacaksak onlarla beraber yapacağız. Üsküdarlılarla Üsküdar’ı yöneteceğiz. Samimi ve dürüst olacağız. Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermeyeceğiz. Yapamayacaksak onu da çıkıp dile getireceğiz. Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin kürsüsünde ve Üsküdar Meydanı’nda dile getirmediğimiz açık, ulu orta konuşmadığımız hiçbir şeyi kapalı kapılar ardında konuşmayacağız. Bundan herkes emin olsun.

TEK KELİME, TEK CEVAP
Üsküdar: HER ŞEY
Recep Tayyip Erdoğan: TEK KELİMEYE SIĞMAZ
Gezi Parkı: İSTİSMAR
Siyaset: SEVDA
Mustafa Kara: ADAM
Chp: YORUMSUZ
Yılmaz Bayat: HİZMETKÂR
Necmettin Erbakan: BİR BİLEN
Spor: SAĞLIK
Sanat: ÜSKÜDAR
Sanatçı: SAYGI DEĞER
Tereyağlı Ekmek: OLSA DA YESEK
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık