Ana Sayfa Sultanbeyli TOKİ’zedelerin sorunu meclise taşındı

TOKİ’zedelerin sorunu meclise taşındı

Sultanbeyli’de evleri TOKİ arsasında kalan vatandaşların sorunu belediye meclisine taşındı.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 10:28
TOKİ’zedelerin sorunu meclise taşındı
Geçtiğimiz Pazartesi günü gazetemiz Gerçek Vizyon’un manşetten duyurduğu “İşgalci TOKİ” başlıklı haberimiz Sultanbeyli Belediye Meclisine taşındı. Çarşamba günü yapılan oturumda söz alan Saadet Partisi Belediye Meclis Üyesi Selman Yücel, Battalgazi Mahallesinde evleri TOKİ arazisinde kalan ve enkaz bedellerini alamadıkları için tedirgin olan 11 hane vatandaşının sorunun ne aşamada olduğunu ve vatandaşların paralarının neden verilmediğini sordu. Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut, ailelerin paralarının verileceğini söyledi.

CAMİ DERNEĞİNE YER TAHSİSİ İLE KONU GÜNDEME GELDİ

Gerçek Vizyon gazetemizin geçtiğimiz Pazartesi günü manşetten duyurduğu ‘İşgalci TOKİ’ haberi Sultanbeyli Belediye Meclisine taşındı. Haberimiz sonrası aileler ile görüşen Saadet Partili meclis üyeleri, Çarşamba günü yapılan meclis toplantısında konuyu gündeme getirdi. Gündemde olan Abdurrahman Gürses Cami Yaşatma Derneğine yer tahsisi konusunda söz alan Saadet Partisi Belediye Meclis üyesi Selman Yücel, cami derneğine yer tahsisinin gazetelere çıkmadan önce belediye tarafından hal edilmesinin daha düzgün olacağını ifade ederek başladığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü. ‘Biz bugün bu cami derneğine yapılacak yer tahsisini parti olarak destekleyeceğiz ama, keşke bu konu gazetelere yansımadan önce belediyemiz daha duyarlı davransaydı. Ama zararın neresinden dönersek kardır mantığı ile yaklaşıyor ve bu kararı destekliyoruz’ dedi.

YÜCEL: ‘HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKIYOR’

Cami derneğine yapılacak yer tahsisinden sonra konuşmasını devam ettiren Yücel: ‘Battalgazi Mahallesinde TOKİ arazileri içerisinde kalan 11 vatandaşın evlerine enkaz bedeli verilerek çıkarılacaklarını hem gazetelerden okuduk hem de ailelerle görüşerek sıkıntılarını dinledik. Saadet Partisi olarak 2009 yerel seçimlerinden önce Sultanbeyli halkının başına bu tür olayların geleceğini söylediğimizde bizi insanları korkutmakla suçladınız. Ama bugün gelinen noktada bizlerin ne kadar haklı söylemler içinde olduğumuz ortaya çıktı.  Bugün Battalgazi Mahallesinde TOKİ’nin arazisi içerisinde kalan 11 haneye, arsa veya evin büyüklüğüne göre çeşitli enkaz bedelleri belirlenmiş ve ailelere tebliğ edilmiş. Aileler bu paraları alamadıklarını ve sürekli oyalandıklarını bizlere ifade ettiler. Bu ailelerin durumu nedir? Bundan sonrasında neler olacak açıkçası merak ediyoruz’ dedi. Yücel konuşmasının sonlarında 6 Ekim 2011 yılında Bakanlar Kurulunun Sultanbeyli ile ilgili almış olduğu Kentsel Dönüşüm kararını hatırlattı ve Sultanbeyli halkının genelde bu yasa dolayısıyla mağdur edileceğini ifade etti.

AKBULUT: ‘PARALAR VERİLMEDEN KİMSE EVİNDEN ÇIKARILMAYACAK’

Saadet Partisi Belediye Meclis üyesi Selman Yücel’in TOKİ ile ilgili eleştirilerine Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut cevap verdi. Akbulut: ‘Konumuz Abdurrahman Gürses Cami Derneğine yer tahsisi idi. Ama Selman bey cami derneğinden girip, Kentsel Dönüşüme, TOKİ’ye,  oradan da Bakanlar Kurulunun aldığı karara kısacası geçmişe gitti. Öncelikle şunu söyleyeyim ki, bakanlar kurulunun almış olduğu karar Sultanbeyli’de tapu sorununu çözmenin kolaylaşması için hazırlanmış bir altlıktır. Bu karar Sultanbeyli’nin zararına değil yararınadır. Battalgazi Mahallesinde bulunan TOKİ meselesine gelecek olursak o insanlar TOKİ’nin arazisinde evleri ve arsaları var. Bu vatandaşlara verilecek enkaz bedelleri belirlenmiş durumda. Bu belirlenen rakamlar daha düşüktü ama bizler bu aileler mağdur olmasın diye gücümüzü sonuna kadar kullandık ve rakamları yükselttik. O vatandaşlara paraları ödenmeden kimse evinden çıkarılmayacak. Bunu da herkes bilsin’ dedi. 

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberin tüm hakları GERÇEK VİZYON GAZETESİ’ne aittir. Kaynak gösterilmeden ve kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık