Ana Sayfa Gündem Sütçü İmam'ın Şehrinde

Sütçü İmam'ın Şehrinde

İHH gezici tır’ı ikinci durağımız olan Kahramanmaraş’a gece giriş yaptık.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2013 Perşembe 05:33
Sütçü İmam'ın Şehrinde
Gaziantep ile Kahramanmaraş arası yaklaşık üç saat. Taksi ile bu süre belki düşebilir ama Tır ile süren yolculuk üç saat sürüyor. Ekibimizde 12 kişi var. Bir tır, bir kamyonet birde bizleri taşıyan bir minibüs ile şehirlerarası yolculuğumuz sürüyor. Antep ile Maraş arasındaki yollar çok düzgün. Son 10 yıldır insanlar AK Parti Anadolu’da yolları çok düzgün yaptı dedikleri söylemi yaşayarak görüyorum. Evet, Anadolu’da yollar hakikaten çok güzel yapılmış. Özellikle Batman ve Van arasındaki yollar, başlı başına bir şaheser. O kısmı da Van yolculuğumuzda özellikle yazacağım.

Antep’ten gece 12 gibi yola çıktık. Maraş il sınırına vardığımızda Saat 02.45’i gösteriyordu. Girişte Kahramanmaraş’ın meşur dondurmasını üreten ve satan Çınaraltı diye bir mekan var. Üniversite eğitimimi Maraş’ta aldığım için o meşhur yeri biliyordum. O mekana yaklaştığımızda arkadaşlara dondurma yemeyi teklif ettim. Hem yolculuk, hem de Maraş’ın meşhur dondurmasını yeme duygusu bir olunca arkadaşlar teklife sıcak baktı. Maraş’ın dondurmasını anlatıp sizleri iştahlandırmak istemiyorum ama yolunuz Maraş’a düşerse Çınaraltı mekanına uğramanızı tavsiye ediyorum. Yolcu yolunda gerek düsturu ile yolumuza devam etmeye başladık. Biz bir ile gitmeden önce o ilin İHH Şubesi, tır’ın yanaşacağı ve iftarın verileceği alanı önceden hazırlıyor. Plan program hazır. Bize düşen sadece o ile sapa sağlam gitmek. Maraş’ta da öyleydi.

Gezici iftar Tır’ı için Maraş’ın en işlek caddesi olan Atatürk Caddesinde bulunan Ulu Caminin önü ayrılmıştı. Selçuklular döneminde yapılan tek katlı tarihi bir cami. Maraş sorumlumuz Süleyman Ereyman ve yönetim kurulu üyesi Avukat Ömer Aziz cami önünde bizi bekliyordu. Tır’ın yanaşacağı yeri gece 03.30’da organize ettik ve dinlenmek için önceden ayrılan otelimize geçtik. Maraş’ın en büyük oteli. Bir geceliğine bizlere zor yer ayırtabilmişler. Çünkü, otel son beş aydır Kahramanmaraş’a kurulan Patriotlar’ın başında gelen yabancı askerler tarafından kapatılmış vaziyette. Görevleri bitinceye kadarda o otelde kalacakları bilgisini alıyoruz. Dört beş saatlik uyku sonrası tekrar uyanıyoruz. Önceden belirlenen kurum ve kişi ziyaretlerimiz başlayacak. Kafilemizde Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz da var. Yılmaz, Maraş İHH Şube Başkanı Süleyman Ereyman ve yönetim Kurulu üyesi Avukat Ömer Aziz ben ilk olarak Maraş Baro Başkanı Avukat Metin Doğan’ı makamında ziyaret ediyoruz. Maraş Adliye binası bu yıl hizmete açılmış. Maraş’ın hakim bir noktasında. Tepeden baktığında Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi kampüsü ayakların altında. Yukarıdan kampüse baktıkça öğrencilik yıllarım aklıma geliyor. Benim için nostalji oluyor bir nevi Maraş. Baro Başkanı ile sohbetimizin ağırlıklı bölümünü İHH’nın çalışmaları ve o günlerde yeni gerçekleşmiş olan Mısır darbesi oluyor.

İsmail Yılmaz’ın şu tespitini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yılmaz diyor ki, ‘Mısır’da yapılan darbe bugün şer gibi gözükse de kazanan Mısır halkı oldu, Müslümanlar oldu ve Afrika kıtası oldu. Çünkü bu darbe Mısır’da uykuda olan Müslümanları kendine getirdi. Şu an ezilen, horlanan, dövülen ve öldürülen taraf Mursi yanlıları olsa da bu kervan böyle gitmeyecek. Eninde sonunda Mısır’da bir seçim olacak ve zafer bugün öldürülen insanların olacak. Örnek sizleri ne kadar tatmin eder bilmiyorum ama Türkiye’de yaşanan 28 Şubat sonrası inançlı bir iktidarın iş başına gelmesi gibi olacağı yönünde. Ve inşallah diye devam eden Yılmaz, eğer Mısır’da iş tersine dönerse diyor ve ekliyor Mısır, Afrika kıtasının uyanışına ve diri bir Afrika kıtasının doğmasına neden olacak diyor. Bizlerin de duası o yönde oluyor.

Baro başkanı ile vedalaşıp doğruca öncesiyle Maraş il Milli Eğitim Müdürüne, Maraş Belediye Başkanına ve Maraş AK Parti İl Başkanına nezaket ziyaretimizi gerçekleştiriyor ziyaret ettiğimiz kişileri akşamki iftara davet ediyoruz. Ziyaretler o kadar doyurucu ve o kadar samimi ki, zamanın nasıl ilerlediğini fark edemiyoruz. İkindi namazında tır’ın yanında durduğu Ulu Camide Mısır’da şehit olan kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılınacak. Hızlıca oraya geçiyoruz. İkindi namazı sonrası cami cemaati ile birlikte gıyabi cenaze namazı için saf tutuyoruz. Yaklaşık 500 kişi var. Namaz sonrası ziyaretlerimiz bitiyor. Artık meydanda yavaş yavaş iftar hazırlıkları başlıyor. Anadolu’da insanlar samimi herkes bir işin ucundan tutuyor. Hızlıca alan iftar için hazırlanıyor. Hazırlanan masalara Suriyeli kardeşlerimiz çoluklu çocuklu oturmaya başlıyor. Suriye’deki savaştan kaçan yaklaşık 20 bin Suriyeli Maraş’a gelmiş. 15 Bin Suriyeli konteynır kentte yaşıyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre 5 bin Suriyeli de şehir merkezine yerleşmiş. Şehir merkezine yerleşen Suriyeli kardeşlerimiz İHH’nın kurduğu sofraları doldurdukça yaptığımız hizmetin ne kadar anlamlı olduğunu anlıyoruz. İftar hizmeti bittikten sonra Maraş İHH yetkilileri bizleri önceden ayırdıkları güzel bir mekana götürüyorlar.

Burada Mavi Marmara Gemisinde olan Maraşlılar ve Malatyalılarla buluşacağız. Özgürlük gemisi olarak tarihe geçen ve Siyonist İsrail’e tarihinde ilk kez özür dileten geminin değerli yolcuları ile tanışıyor olmak bana ve ekibimizde ki diğer arkadaşlara haz veriyor. Bana göre Mavi Marmara ve içindeki inanmış insanlar ölümü pahasına Müslümanların uyanmasına vesile oldu. Filistin ablukasını dünyaya duyurdu. 9 Şehit verdik ama İslam dünyasında uyanışlara vesile oldu. Güzel bir sohbet ortamı gerçekleşiyor. Mavi Marmara yolcuları iyi bir hasret giderip dertleşiyorlar. İkinci iftar sonrası Mavi Marmara sohbeti iyi geliyor hepimize. Gemiyle ilgi yeni olaylar ve o kanlı gecede yaşanan yeni olayları olayların kahramanlarından canlı canlı dinliyoruz. Yeni bir şeyler öğrenmek hakikaten çok güzel bir duygu. Ve vedalaşma faslı başlıyor. Önce Mavi Marmara ekibiyle sonrada Maraş İHH ekibi ile vedalaşıyor yolcu yolunda gerek diye Adıyaman’a doğru yola çıkıyoruz. Yarın; Adıyaman izlenimleri.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık