Ana Sayfa Gündem Suriye’deki durum Bosna’dakinin üç misli daha a

Suriye’deki durum Bosna’dakinin üç misli daha a

İHH Başkanı Bülent Yıldırım Sultanbeyli’de STK temsilcileriyle buluştu. Rezzan Restaurant’taki buluşmaya Sultanbeyli’den çok sayıda STK mensubu ve kanaat önderi katıldı. Suriye’deki dramı daha iyi anlatmak için çarpıcı bir örnek veren Yıldırım “Suriye’deki olaylar Bosna’da yaşananlardan daha kötü” dedi.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 06:30
Suriye’deki durum Bosna’dakinin üç misli daha a
İnsani dram boyutu ihmal ediliyor
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye’de yaşanan dram sebebiyle Sultanbeyli’deki STK mensuplarına seslenerek Suriye’deki drama dikkat çekti. Yıldırım, bugüne kadar Suriye hakkında her şeyin konuşulduğunu ancak "insani dram" boyutunun adeta ihmal edildiğini söyledi. Savaş uzadıkça sorunların daha da büyüdüğünün altını çizen Yıldırım, Türkiye sınırları içine düşen birkaç bombanın heyecan yarattığını, bu bombaların basın tarafından günlerce gündemde tutulduğunu, aydınların yorumlar yaptığını anlattı.
Suriye'de ise çocukların kafalarına düşen onlarca bombanın sadece "bomba atılmış, 200-300 kişi ölmüş" şeklinde geçiştirildiğini ifade eden Yıldırım, "Suriye'de durum içler acısı. Acil çağrıda bulunuyoruz. Suriye'de 10 bin kişi, açlık sınırının altında" dedi.

İHH’nın bile öz kaynakları tükenmek üzere!

İHH’nın uzun süredir bölgeye insani yardım aktardığını belirten Yıldırım, “Suriye için neredeyse öz kaynaklarımızı tükettik. Acilen yardım toplamalı ve kış şartları bastırmadan bölgeye götürmeliyiz” dedi

10 milyon kişi açlıkla yüz yüze!

Suriye’deki kriz ve iç savaş sebebiyle yaklaşık 10 milyon kişinin açlıkla yüz yüze olduğunu vurgulayan Yıldırım “Kışın gelmesi ile şartlar ağırlaşıyor, soğuklardan en çok çocuklar etkileniyor” dedi. Suriye halkının en fazla un, şeker, pirinç, battaniye ve bakliyat gıdalarına ihtiyaç duyduğunu belirtti.


Battaniye ve çadır da acil ihtiyaç!

Yıldırım ayrıca, kış mevsiminin yaklaşmasıyla kamplarda salgın hastalıkların başlamasının an meselesi olduğunu ifade ederek, "Mülteciler için acil olarak çadır, battaniye, elektrikli ısıtıcı, kadın ve çocuk iç çamaşırı seti, içlik, kaban, mont, bere ve eldiven temin etmek gerekiyor" diye konuştu.

Suriye’deki olaylar Bosna’da yaşananlardan daha kötü

Yıldırım, “Bosna’da yaşananları hepimiz biliyoruz. Ben savaş sırasında Bosna’da da bulundum. Şimdi Suriye’de yaşananlar, adeta Bosna’da yaşananlardan 2 hatta 3 misli daha ağır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum.”dedi. 

Suriye’deki bu zulüm uzarsa bölgesel savaşa dönüşür!

Yıldırım, katılımcılara Suriye’deki izlenimlerini de aktararak “Burada hanım dinleyiciler var, Suriye’deki uygulanan vahşeti onun için açık açık anlatamıyorum. Özellikle kadınlara ve çocuklara karşı İnsanın kanını donduran uygulamalar var. Şunu da söylemeliyim ki eğer Suriye’deki bu zulüm durdurulamazsa etrafındaki bölgelere de sıçrar ve bölgesel bir savaşa dönüşebilir” uyarısında da bulundu.

Konuya ideolojik bakılmasın!

“Suriye konusuna maalesef ideolojik bakılıyor. Buradan siyasi partilere ve gruplara sesleniyorum. Bu konudaki görüşleriniz ne olursa olsun bir konuda birleşin ve insani sorumluluğunuzu yerine getirin. Bu kış kapımızda üşüyen komsularımıza yardım edin. Bu insanların yardıma ihtiyacı var.” dedi.
Sivil toplum kuruluşlarına da seslenen Yıldırım “Bu seferberliğe katkı sağlamak isteyen tüm kuruluşlara kapımız açık. Herkesi Suriye konusunda duyarlı olmaya, yardımlarını yoğunlaştırmaya davet ediyorum” dedi.
Yıldırım, yardımların kendilerine veya kampanyaya destek veren sivil toplum kuruluşlarına ulaştırılmasını da istedi.

1000 TIR’lık yardım hedefleniyor

Yıldırım, düzenledikleri yardım organizasyonu ile Suriye’ye 1000 TIR’lık yardım malzemesi göndermeyi hedeflediklerini de belirtti.

Sultanbeyli’de bir komisyon kuruldu

Sultanbeyli’nin her zaman tüm ilçelerden daha duyarlı olduğunu söyleyen İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın önerisiyle Sultanbeyli’deki STK mensupları arasında acilen bir komisyon kuruldu. Komisyon, Sultanbeyli’deki yardımları organize edip toplayarak İHH yetkililerine ulaştıracak.

KATILIMCILAR

Gerçek Vizyon Gazetesi, Sultanbeyli Sivaslılar Derneği, Erzurumlular Derneği, Ağrılılar Derneği, Samsunlular Derneği, Malatyalılar Derneği, Tokatlılar Derneği, Trabzonlular Derneği, Mektep Eğitim Derneği, Sultanbeyli Anadolu Gençlik Derneği, Eğitim Bir Sen 4. No’lu Şube, Sultanbeyli Saadet Partisi Gençlik Kolları, Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube, Sultanbeyli Alperen Ocakları, Sultanbeyli Ülkü Ocakları, Akça Spor Kulübü, Sultanbeyli Gençlik Meclisi, Fatih Mahallesi Muhtarlığı, Özel Bahtiyar Koleji, Haber Takip Gazetesi, Özel Bilgiçağı Koleji ve İHH Sultanbeyli Gönüllüleri.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık