Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli’ye yerleşen Suriyelilerin buruk bayramı

Sultanbeyli’ye yerleşen Suriyelilerin buruk bayramı

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Ramazan Bayramı'nı ülkelerinden uzakta geçirmenin üzüntüsünü yaşadı. Sultanbeyli’nin değişik mahallelerine yerleşen yaklaşık 50 Suriyeli aile komşularının bayram tebriği ile bir nebze olsun acılarını unuttular.

Giriş Tarihi: 12 Ağustos 2013 Pazartesi 05:40
Sultanbeyli’ye yerleşen Suriyelilerin buruk bayramı
ESED GİDERSE ASIL O ZAMAN BAYRAM YAPARIZ

Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Sultanbeyli’ye gelip yerleşen yaklaşık 50 Suriyeli aile, bir bayramı daha ülkelerinden uzakta geçirdi. Suriyeliler, üç yıldan bu yana, bayramı evlerinden, kentlerinden uzakta geçirmelerine neden olan Beşşar Esed'e kızıyor. Yaşadıkları onca acı ve hüzne rağmen umutlarını kaybetmedikleri gözlenen Suriyeliler, bayramda kapılarını çalan yeni komşuları nedeniyle yaşadıkları acıları bir nebze olsun unuttular. Müslüman ülkelerinde kan ve gözyaşının hâkim olmasına üzüldüklerini dile getiren Suriyeli aileler, savaş dolayısıyla bayramı doyasıya kutlayamadıklarını, ülkelerinden uzakta olmanın sıkıntısını yaşadıklarını ifade ettiler. Beşer Esed gitmediği taktir de bayram yaşamayacaklarını dile getiren Suriyeliler, "Esed’in gitmesini istiyoruz. Ülkemizde savaş biterse bir an önce ülkemize döneriz. Yardımlardan dolayı Türk hükümetine, Sultanbeyli halkına ve Sultanbeyli İHH Gönüllülerine teşekkür ediyoruz" dedi.

ESKİ BAYRAMLARI HATIRLADIKÇA AİLECE OTURUP AĞLIYORUZ

İç savaşın sürdüğü Suriye, buruk bir bayram geçiriyor. Türkiye’ye sığınanlar ise Suriye’deki akrabalarına göre şanslı olsalar da aynı hüznü paylaşıyor. Ramazan Bayramı’nın sevincini yaşayamayan Suriyelilerin duygularına Halep’ten kaçarak Sultanbeyli’ye sığınan Fatma Hasan adeta tercüman oluyor. Ülkelerinden ayrı geçen bu bayram sabahında, ailece oturup ağladıklarını söyleyen Fatma Hasan, her Suriyelinin evinde yas, üzüntü ve gözyaşı olduğunu anlatıyor. Çok yorgun ve zorluklar içinde bir Ramazan geçirdiklerini dile getiren Fatma Hanım, hüzünlü bir ses tonuyla hislerini şöyle aktarıyor: “Suriye’nin her sokağı, her caddesi için ağlıyoruz. Çocuklarımızda sevinç kalmadı. Aylar oldu, sevinme duygularımızı kaybettik. Annem, babam ve kardeşimle Sultanbeyli’ye sığındık. Eski bayramları hatırladıkça ailece oturup ağlıyoruz. Burada ne ziyaret edecek bir akrabamız kaldı ne de bayram şekerini tadacağımız bir dostumuz… Tek tesellimiz, Sultanbeyli insanının bize sahip çıkması, vefası. Buradaki komşularımız çok iyi. Bizi hayata bağlayan, Türkiye’nin bu misafirperverliği ve muhabbeti.” dedi.

AKRABALARIMIZ YA CEPHEDE YA MEZARDA YA DA ESİR

Dinlediğimiz her Suriyelinin hüznü, tasası, endişesi ve temennisi Fatma Hasan ile aynı. Herkesin dilinden süzülen cümleler birbirine benziyor. Bayramı bayram yapan akraba ziyaretlerini soruyoruz. Suriyeli sığınmacıların verdiği cevap yürekleri dağlıyor: “Her bayram ziyaret ettiğimiz akrabalarımız şimdi ya mezarda, ya cephede.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık