Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli’den giden yardımlar Suriye halkına umut oldu!

Sultanbeyli’den giden yardımlar Suriye halkına umut oldu!

Sultanbeyli’den yola çıkan son yardım TIR’ı ile birlikte önce Kilis sonrasında ise Suriye’ye geçen fotoğraf sanatçısı Gökhan Begen, izlenimlerini ve Suriye içerisinde objektiflerine yansıyan kareleri GERÇEK VİZYON ile paylaştı. Sultanbeyli’den giden yardım malzemelerinin kendileri kontrolünde dağıtıldığını söyleyen Begen: ‘Sultanbeyli’den Suriye halkına götürdüğümüz her bir yardım malzemesi insanlara umut oldu’ dedi.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2013 Perşembe 07:45
Sultanbeyli’den giden yardımlar Suriye halkına umut oldu!
Begen şöyle devam etti; “Sultanbeyli halkının bizlere teslim ettiği yardım malzemelerini önce Kilis’te bulunan İHH deposuna indirdik. Daha sonra Esad askerleri tarafından kurşunlanan kamyon ve kamyonetler depoya yanaşarak malzemeleri almaya başladı. Kamyon ve Kamyonetlere yüklenen yardım malzemeleri ile birlikte bende Suriye içerisine girdim. Araçla geçtiğimiz yollar bomboştu. Sokakta kolay kolay kimseyi göremiyorduk. Sadece özgürlük mücadelesi veren askerlerle, mücahitlerle karşılaşıyorduk. İçeriye malzeme götürdüğümüz aracın sahibi adeta ölüm şerbeti içmiş vaziyette. Elinden silahı hiç düşmüyor. Araç kullanırken bile bir el direksiyonda bir el silah tutuyor. Bindiğimiz araç Esed askerleri tarafından defalarca taranmış. Arabada cam diye bir şey kalmamış. Çoğu yeri delik deşik. Poşetlerle kırık camların yeri kapatılmış. Ama o haliyle bile araç özgürlük mücadelesi veren insanlara yardım taşıyabiliyor. İçerisi tam bir virane.
Esed’in askerleri karada savaşamadığı için uçaklarla bombalama yapıyor. Sizler de izlemişsinizdir Üniversite bombalandı. O bombalama yapılırken 400 veya 500 metre gerideydik. Ölümden döndük. Uçak gittikten sonra ölen ve can çekişen insanları fotoğraflayabildim. İnşallah Sultanbeyli’ye geldiğimde gördüklerimi ve yaşadıklarımı daha detaylı olarak GERÇEK VİZYON okurları için kaleme alacağım.
Ben isterseniz buranın genel durumundan sizlere biraz söz edeyim. Savaşta hiçbir zaman ölü ve yaralı sayısı net olarak verilemez. Direnişten bu yana yaklaşık 2 yıl geçti. İlk günden bu yana 70 bine yakın kişi katledildi, yaklaşık 100 bin kişi kayıp ayrıca 300 bin kişi de hapishanelerde kötü muamelelere maruz kalmaktadır. Yaklaşık 130 bin mülteci çadır kentlerde yaşıyor ve bu rakam her geçen gün artıyor. 1 milyona yakın kişi ise çeşitli ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Bölgede açlık, susuzluk var. Çadır kentlerde insanlar kalabalık bir şekilde çadırlarda kalıyorlar. Bu bölgede IHH günde 3 defa yemek dağıtıyor. Sokaklarda hijyen hiçbir şekilde yok. Çocuklara çocuk bezi lazım.
Suriye içinde durum daha da kötü. Esed havadan bombalıyor. Fakat içeride muhalifler hem savaşıyorlar hem de halka yardımcı olmaya çalışıyorlar. İçeride durum kötü. Şanslı aileler buldukları jeneratörleri kullanıyorlar. Elektrik, su yok. Fırın yok. Muhalifler sadece un istiyorlar. Kendi imkanlarıyla fırınlar kurup halka ekmek dağıtmaya çalışıyorlar. 3 yaşındaki çocuk bile sizi görünce tekbir getiriyor. Sınırdan her gün onlarca yaralı geliyor. Bu insanların buralarda ilaca ihtiyaçları var. Direnişçilerin %90’ı Müslümanlar. Savaşla birlikte Müslüman olmayanların İslam’a bakışları, Müslümanım diyenlerin ise bilinç ve bakış açıları değişmeye başlamış.
Buradan Türkiye’ye bakınca, geneline yakın insanlarda Suriye’ye karşı büyük bir ilgisizlik var. Arakan için toplanan para maalesef bir buçuk yıldır Suriye için toplanamamıştır. İnsanlar neden Suriye konusunda sessizler. Bizler Suriye meselesi hakkında entelektüel konuşmalar içerisinde boğulup kaldık. Oradaki insanların neler yaşadıkları hakkında bir bilgimiz yok. Oturduğumuz yerden konuşuyoruz. Suriye’de neye ihtiyaçları olduğunu sorduğumuzda, dua etmemizi istiyorlar. Suriye gündemini kermes, konferans vb. faaliyetlerle sıcak tutmalıyız. Aramızda sınırların olması bizi kardeşlik hukukundan uzak tutamaz. Kardeşliğin sınırı olamaz. Elimizden geleni yapmalıyız. Burada ölen her bir Müslüman’dan Türkiye’deki Müslümanlar da sorumludur.”
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık