Ana Sayfa Sultanbeyli Sultanbeyli’deki Okullar İmkansızlıkları Tuş Etti, Ancak Gören, Duyan ve Bilen Varmı?

Sultanbeyli’deki Okullar İmkansızlıkları Tuş Etti, Ancak Gören, Duyan ve Bilen Varmı?

Başta Türk Telekom Anadolu Lisesi Olmak Üzere, Sultanbeyli’deki Okullar Sporda Başarıya Doymuyor.

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2011 Çarşamba 09:17
Sultanbeyli’deki Okullar İmkansızlıkları Tuş Etti, Ancak Gören, Duyan ve Bilen Varmı?

Geleceğimizin Teminatı Olan Gençlerimizin Ve Çocuklarımızın Sosyo Kültürel Ve Sportif Alanlarda Da Yetişmelerini Sağlamak Ve Özellikle Boş Zamanlarını Değerlendirmeden Öte, Onları Kötü Ve Zararlı Ortamlardan Ve Alışkanlıklardan Uzak Tutma Adına Sultanbeyli Okulları Büyük Gayret Sarf Ediyorlar.

Özellikle Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenlerinin Gayretiyle Ki; Bunların Başında Sultanbeyli Halkının Da Yakından Tanıyıp, Takdir Ettiği Türk Telekom Anadolu Lisesinden Tufan Başak Ve Mevlana İlköğretimden Nuri Nayıroğlu’nun Özel Gayret Ve Çalışmalarını Ayrıca Belirtmek Gerek; Sultanbeyli’nin Sporcu Öğrencileri, İstanbul Bölgesinde Ve Tüm Yurt Sathında Bir Çok Başarılara İmza Atıyorlar.
Sultanbeyli’yi İlk Defa Özel Spor Salonuyla Tanıştıran Tufan Başak’ın Ata Sporumuz Olan Güreş Dalında Gösterdiği Gayret Ve Sultanbeyli Çocuklarına Kazandırdığı Dünya Çapındaki Başarılar Yıllardır Göz Doldururken; Nuri Nayıroğlu’nun Da Atletizm Dalında Özel Gayretleri Ve Ülke Çapındaki Takdire Şayan Başarıları, Doğrusu Meseleyi Önemseyip Takip Edenlerin Dilinden Düşmüyor.
Fakat Bu İki Gayretkeş Ve Fedakâr Öğretmene Ne Kadar Destek Olunduğu Bilinmiyor. Bazen Sultanbeyli’nin Sokaklarında Veya Yan Yollarda Yırtık Spor Ayakkabıları Ve Solmuş Eşofmanlarıyla Koşan Çocuklara Rastlıyor Ve Bunlarla Konuşuyoruz.
Çoğunun Fakir Aile Çocukları Olduğunu, Eşofman Ve Ayakkabı Bile Alamayacak Durumda Olduklarını, Ancak Sporda Derecelerinin Olduğunu Öğreniyoruz. Bir De Kendilerini Kimin Teşvik Edip Çalıştırdığını, Öğretmenlerinin Kim Olduğunu Sorduğumuzda Büyük Çoğunluğu; “Bizi Nuri Hocamız Çalıştırıyor.” Veya “Tufan Hocanın Sporcularıyız.” Diye Karşılık Veriyorlar.
Okullarını Soruyoruz, Türk Telekom Anadolu Lisesi, Gediktaş Lisesi, Mevlana İlköğretim, Merkez İlköğretim, Yunus Emre, Turgut Reis, Ahmet Yesevi, Mehmet Akif Veya Fatih İlköğretim Vs. Öğrencileri Olduklarını Görüyoruz. Sonra Anlıyoruz Ki Bu Öğretmenler Bizzat Kendi Okulları Olan Türk Telekom Ve Mevlana’nın Değil Tüm Sultanbeyli Okullarından Seçilen Yetenekli Öğrencilermiş; Bu Öğretmenler Ve Bir İki Daha Beden Eğitimi Öğretmeni Okul Ayrımı Yapmaksızın Sultanbeyli’nin Sporda Ümit Vadeden Tüm Öğrencileriyle İlgilenip, Çalıştırıyorlarmış.
Sonra Bu Çalışkan Ve İdealist Öğretmenlerle Tanışmak Ve Konuşmak İstedik Ve Ulaştık. Nuri Nayıroğlu İle Daha Sonra Görüşüp Röportaj Yapmayı Düşünerek, Tufan Başak’tan Sultanbeyli Ve Özellikle Öğretmeni Olduğu Türk Telekom Anadolu Lisesindeki Çalışmaları Ve Sportif Başarıları Hakkında Bilgi Almak İstedik.
Kendisi De Eski Bir Güreşçi Olan Ve Bu Alanda Çok Başarılı Pehlivanlar Yetiştiren Tufan Başak, Oldukça Mütevazı Bir O Kadar Da Hayat Dolu, Heyecanlı Ve Azimliydi.
Kendisiyle Yaptığımız Uzun Sohbetten Sonra, Devlet Memuru Olduğundan Bize Fazla Açıklama Yapıp Bilgi Vermesinin Doğru Olmayacağını, Sultanbeyli’de Yaptıkları Sportif Anlamdaki Çalışmaları Birçok Kimsenin Yakinen Takip Ettiğini, Onlardan Her Türlü Bilgiyi Alabileceğimizi, Kendisinin De Zaten Bilinen Şeyleri Tekrar Edebileceğini Söyleyince, O Anda Orada Bulunan Ve Fotoğrafçı Olduğunu Söyleyen Arkadaş, Kendisinin Bütün Çalışmalara Şahit Olup Resimlerini Çektiğini Ve İstediğimiz Kadar Bilgi Vereceğini Söyledi. Biz De Tufan Hoca’nın Bu Konuda Ki Şahsi Görüş Ve Düşüncelerinin Devamında Diğer Bilgileri Bu Fotoğrafçı Arkadaştan Aldık. Bunları Okuyucularımıza Aktaralım İstedik. Onlar Hızlı Hızlı Anlattı, Biz Yakaladıklarımızı Not Aldık. İşte Bazıları:
“ Geleceğimiz Olan Gençlerimizin Sosyal, Kültürel, Sportif Alanlarda Yetişmesini Sağlamak, Boş Zamanlarını Değerlendirmek, Kazanma Ve Başarma Duygularını Geliştirmek Amacıyla Özellikle; Ata Sporumuz Güreş Başta Olmak Üzere, Atletizm Ve Diğer Branşlarda Ve Halk Eğitim Ve Spor Kulüp Bazında Çalışmalarımız 1997 Yılından Beri Devam Etmektedir. Ancak Kurumsal Olamaması Ve Yeterince Destek Bulamaması Nedeniyle Müsabaka, Ulaşım, Malzeme Sorunlarımız Hep Devam Etmiştir. Ancak Biz Buna Takılıp Kalmadık. Bazen Okul, Bazen Belediye, Bazen Veli, Bazen De Kendi İmkânlarımızla Sultanbeyli’nin Adını Sporda Duyurmaya Çalıştık.”
Mesela, Sultanbeyli Merkez İ.Ö.Okulunda Türkiye, Avrupa Ve Dünya Şampiyonalarında Başarı Göstermiş Birçok Sporcumuz Yetişti. Bunlardan Bir Kaçının Adını Ve Kazandığı Başarıyı Belirtmekte Fayda Var:
Mehmet Ali Küçükosman, Yıldızlar Dünya 3.Lüğü; Hasan Tahsin Özkul, Yine Gençlerde Avrupa 3.Lüğü Kazandılar. Bunlar Aynı Zamanda Defalarca Da Türkiye Şampiyonu Oldular.
Bunun Gibi 50 Ye Yakın Öğrenci Sporcumuz Türkiye Ve Uluslararası Şampiyonalarda Derece Yaptılar. Bunlardan Bir Kısmı Birçok Spor Akademilerine Girip Bu İşin Eğitimcisi Durumuna Geldiler Ve Bunlar Şimdilerde Öğretmen Adayı Konumundadırlar.
Bu Bağlamda Sokak Çocuklarına Yönelik Çalışmalarda Yapıldı. Şu Anda Bu Çocuklar Tuzla “İgep” Meslek Edindirme Yurtlarında Meslek Sahibi Oldular. Bu Arada Söze Giren Tufan Hoca; “Ancak Şunu Da İfade Veya İtiraf Edeyim Ki; Bu İlçede Kurumsal Olarak, Ya Benim Beceriksizliğim Ya Da Kurumların Duymazlıktan Gelmesi Nedeniyle Bu İşte Gerektiği Kadar Fazla Yol Kat Edemediğimizi Düşünüyor Ve Bundan Üzüntü Duyuyorum.” Diyerek Devamla;
“Birçok Kere Maddi İmkânsızlıklar Nedeniyle Çocuklarımız, Gençlerimiz Başka Kulüpler Adına Yarışmalara Girmek Zorunda Kaldılar. Dolayısıyla Da Başarılar Sultanbeyli’ye Mal Olmadı. Bu Başarılardan Dolayı Diğer İlçeler Ve İller Reklamlarını Yapıp, Kendilerini Tanıttılar. Biz Bu Durumu Yaşadığımız, Çalıştığımız, Doğmasak Da Doyduğumuz Ve İnsanlarını Sevdiğimiz Kendi Bölgemizin, Yani Sultanbeyli’mizin Adına Ve Başarılarıyla Tanıtılmasına Hizmet Etmeğe Dönüştürmek İstiyoruz. Bunu Sultanbeyli Halkına Bir Vefa Borcu Olarak Görüyoruz.
Dolayısıyla Bu Çalışmalarımıza
2010 - 2011 Yılında Okullar Ve Kulüpler Bazında İstanbul Ve Türkiye Grup Şampiyonalarında Kendi İmkanlarımızla Gitmeye Devam Ediyoruz.” Dedi.
Sonra Diğer Arkadaş Çantasından Bir Kağıt Çıkararak, Bazı Öğrencilerin Başarı Ve Derecelerini Örneklerle Saydı. Biz De Örnek Olsun Diye Bunu Da Yayınlıyoruz.
Sultanbeyli’de Dereceye Giren Okul Ve Kulüplerimiz;
Türk Telekom Anadolu Lisesi Spor Kulübünün Güreş Dalındaki İstanbul Bölgesi Dereceleri:
  • Yıldız Bayanlarda İstanbul 3. Lüğü,
  • 46 Kiloda Semanur Ali 1.Lik,
  • Minik Bayanlarda, Takım Halinde Sultanbeyli Türk Telekom Anadolu Lisesi 2.Lik,
  • 48 Kiloda Da Semanur Ali 1.Lik,
  • Yine Aynı Kiloda Fatma Adatepe 3.Lük,
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık