Ana Sayfa Sultanbeyli Sultanbeyli’yi Zorunlu Hizmet Bölgesinden Kim Çıkardı

Sultanbeyli’yi Zorunlu Hizmet Bölgesinden Kim Çıkardı

Sultanbeyli’yi Zorunlu Hizmet Bölgesinden Kim Çıkardı

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2011 Perşembe 08:29
Sultanbeyli’yi Zorunlu Hizmet Bölgesinden Kim Çıkardı
Murat ŞİT

05.06.2010 MEB Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 47. maddesine göre Öğretmen ihtiyacı, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerlik gösteren iller gruplandırılarak, Türkiye üç hizmet bölgesine ayrılmıştır… Hizmet bölgeleri öğretmen ihtiyacı ve çalışma şartlarındaki değişmeler çerçevesinde Bakanlıkça yeniden belirlenebilir, denilmektedir. Ayrıca 48. maddesinde ise Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik ve yakınlık gösteren il ve ilçeler gruplandırılarak beş sınıfa ayrılmıştır, denilmektedir.

Dolayısı ile ilgili atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre bir ilçedeki okulların hizmet puanları ve ilçenin zorunlu hizmet bölgesinde olup olmamasına ilçelerde oluşturulacak komisyon tarafından karar verilecekti.

Yani daha önce Ankara’nın belirlediği zorunlu hizmet bölgeleri ile okul hizmet puanlarını belirleme işi artık ilçelere bırakmıştı. Bir nevi tümden gelim metodu yerine bu sefer tümevarım metodunu uygulamayı tercih etmiştir.

İlgili yönetmelik gereğince her ilçe de oluşan komisyonlar tarafından ilçedeki okul hizmet puanları belirlenip illere bildirilmiştir. Sultanbeyli’de de böyle oldu.

Ancak Sultanbeyli de oluşan komisyon seçme bir komisyondur. Hep aynı kişilerden oluşuyor. Aynı kişiler bütün komisyonlara yazılmaktadır. Bu doğru değildir. Komisyonlar homojen değil heterojen olmalı. Homojen olduğu zaman hep aynı bakış, aynı fikir yürütme ve hep aynı düşünüş şekli oluşur. Hâlbuki heterojen olsa birinin mantık yürütmesinde yanlışlık ya da eğrilik varsa bir diğerinin düzeltme şansı olur.

Evet, Sultanbeylili zorunlu hizmet bölgesinden bu komisyon çıkarmıştır. Sultanbeyli’de görev yapan 1.500 yakın öğretmenin hayatıyla oynanmıştır. Haklarının yenilmesine sebep olmuştur.

Şimdi düşünelim. Sultanbeyli de görev yapan öğretmenler Sultanbeyli zorunlu hizmet kapsamından çıkarılmazdan evvel bile Sultanbeyli deki sınıf mevcutların kalabalıklığından şikâyet etmekte maddi ve manevi imkânsızlıklar sebebiyle normal tayin dönemlerinde sağlık durumu, eş durumu gibi özür grubu atamalarında Sultanbeyli den tayin isteyip gitmekteydiler. Şimdi bu gidişler daha da artacaktır. Hele komşu ilçelerde okul hizmet puanları en merkezi okullarının hizmet puanı 18, merkezden uzaklaştıkça 20, 22, 24 puana kadar çıkmaktadır. Yani bir öğretmen Kartal, Pendik, Sancaktepe, de bir yıl çalışmasının karşılığı olarak okuluna göre 18,20,22 ve 24 puan alırken Sultanbeyli gibi sınıf mevcutlarının komşu ilçe okullarındaki sınıf mevcutların 2 - 3 katı olduğu okullarımızda ise en fazla 14 puan olması insanın içini acıtıyor, vicdana dokunuyor.

Bu komisyonun Sultanbeyli de görev yapan öğretmenleri mağdur edecek böyle bir karar almalarında ki temel sebep çokbilmişlikleridir. Yani en iyisini ben bilirim havasıyla hareket etmiş olmalarıdır. Çünkü başka ilçeleri arama gereği ve ihtiyacı duymamışlardır. Bunun en açık kanıtı ise: Sultanbeyli’nin ve Sultanbeyli’de görev yapan öğretmenlerin gerek okul hizmet puanlarının düşük olması gerekse zorunlu hizmet kapsamından çıkarılmış olması dolayısı ile yaşadıkları mağduriyet ayan beyan ortada olmasına rağmen Komisyon üyelerinin halen “bizim yaptığımız doğru başkaları yanlış yaptı” demeleridir. Bir başka sebep ki bu bizim için önemlidir. Her ne kadar inanmasak ta konuşulanlara göre Sultanbeyli’de Eğitim Bir Sen’in üye ağırlığı olması dolayısı ile Sultanbeyli’yi dolayısı ile Eğitim Bir Sen’i cezalandırmanın yoluna gitmek istemeleridir.

 

Kimdir bu komisyonda görevli müdürler? Doğrusu bende merak ediyorum. Ama bildiğim bir şey var: Komisyon üyesi olan okul müdürlerinin hepsinin Türk Eğitim Sen üyesi olduğudur. Onun için Sultanbeyli’yi zorunlu hizmet bölgesinde çıkaran Türk Eğitim Sen’dir demek yalan ya da yanlış değil gerçeğin ta kendisidir. Bu komisyon Üyelerinin bu ilçeye ve ilçede çalışanlara bir özür borçları var. İlçeyi ve çalışanlarını nasıl mağdur ettilerse, öyle de düzeltmeleri lazım demek gerekir ama maalesef umurlarında bile değil. Ama Eğitim Bir Sen olarak biz inşallah çok kısa bir süre içinde durumu düzelteceğimizi buradan ilan ediyorum. Asıl dikkatinizi çekmek istediğim husus ise, söylenenlere göre komisyon üyelerinden bazılarının Sultanbeyli’yi mağdur ettikten sonra Sultanbeyli’den tayin isteyip gitmiş olmalarıdır. Herhalde Onlarda işleyen mantık, ‘bizden sonrası tufan’ mantığıdır.

Aslında bu komisyonda görevli üyelere artık hiçbir komisyonda görev verilmemelidir.

 

www.gercekmedya.com – www.habersultanbeyli.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık