Ana Sayfa Sultanbeyli Sultanbeyli’nin Mağduriyetini Unutmadı

Sultanbeyli’nin Mağduriyetini Unutmadı

Sultanbeyli’yi eğitim açısından yeniden zorunlu hizmet kapsamına aldırmak için Eğitim Bir Sen Genel Merkezi Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı müracaatta bulundu.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2011 Salı 20:09
Sultanbeyli’nin Mağduriyetini Unutmadı
Sultanbeyli’yi eğitim açısından yeniden zorunlu hizmet kapsamına aldırmak için Eğitim Bir Sen Genel Merkezi Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı müracaatta bulundu. Sultanbeyli’nin Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı olarak yakından tanıdığı, 19-20 Şubat’ta 4.Olağan Genel Kurul’da Genel Merkez Yönetim Kurulu’na seçilen Ali Yalçın, Sultanbeyli’nin mağduriyetinin Bakanlığa taşınmasını sağladı.

 

06.05.2010 tarih ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre Türkiye, 3 Hizmet Bölgesine ve 6 Hizmet Alanına ayrıldı.  1- 2 ve 3. hizmet alanında bulunan okullar zorunlu hizmet kapsamında sayılmazken, 4-5 ve 6. hizmet alanında bulunan okullardaki çalışma süreleri zorunlu hizmet kapsamında değerlendirildi. Okulların hizmet alanının belirlenmesi sürecinde Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyonun yaptığı hata Sultanbeyli’yi mağdur etti. İstanbul’un en hizmete muhtaç ilçesi Sultanbeyli, yapılan hata nedeniyle Ataşehir, Kadıköy, Pendik gibi ilçelerden daha lüks ilçe statüsünde değerlendirildi ve öğretmenlerin yaptığı hizmet zorunlu hizmetin dışında sayıldı.

 

Sultanbeyli’de eğitim camiasının tepkisine neden olan zorunlu hizmet kapsamından çıkarılmaya ilk tepkiyi Eğitim Bir Sen sendikası vermiş ve Sultanbeyli Mağdur Edildi diye tepki göstermişti. Sultanbeyli’nin mağduriyetini duyurmak ve çözüm bulmak için “Sultanbeyli İçin Yarın Geç Olabilir!” sloganı ile Faks Kampanyası başlatan Eğitim Bir Sen, İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunmuştu. Öğretmenlerden gelen tepki ve yeni öğretmen adaylarının zorunlu hizmet kapsamından çıkarılması nedeniyle tayin istemekten kaçındığı ve ya mevcut öğretmenlerin ilçe dışına tayin istediği basına yansımıştı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara “Sultanbeyli’nin yeniden zorunlu hizmet kapsamına alındığını” ilçenin yazışma programı Kurum Net üzerinden duyurması ile sular durulmuştu.

 

İlçe Müdürlüğü Öğretmenleri Kandırmıştı.

 

Sultanbeyli Eski İlçe Müdürü Hamit Çakır zamanında cereyan eden öğretmenlerin yanlış bilgi verilerek tepkilerinin yatışmasının sağlanması yerel basında tepki haberi olarak yer almış ve “Sultanbeyli’yi Mağdur Edip Gitti” başlığı ile duyurulmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde Sultanbeyli’nin zorunlu hizmet kapsamına alınması için her hangi bir girişimin yapılmaması üzerine Eğitim Bir Sen Genel Basın Yayın Sekreteri Ali Yalçın, sendika merkezi olarak bakanlığa yazılı müracaatın yapılmasını sağladı.

 

Yalçın; Sultanbeyli’nin Mağdur Olmasına Göz Yumamayız.

 

Eğitim Bir Sen Genel Basın Yayın Sekreteri Ali Yalçın ile yaptığımız telefon görüşmesinde Yalçın, “Sultanbeyli’nin mağdur edilmesine göz yumamayız. Konuyu Genel Yönetim Kurulu toplantımıza taşıdım ve en çok Sultanbeyli’yi ilgilendiren sorun hakkında Bakanlığın 3 yıl beklemeden ivedi bir şekilde çözüm üretmesini istedik” dedi.

 

Hizmet Alanına Göre Okullar 3 Yılda Bir Derecelendiriliyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 49/(2). Maddesi :“Öğretmen ihtiyacı ve çalışma şartlarındaki değişmeler çerçevesinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumları, kapsama alındığı tarihten itibaren her 3 yılda yapılacak yeni bir değerlendirmeye göre yeniden belirlenebilir” diyor.

 

Genel Basın Yayın Sekreteri Ali Yalçın; farkında olarak ya da olmayarak yapılan hatalar nedeniyle güçlük derecesi bakımından emsal okullara göre zorunlu hizmet kapsamında olması gerekirken, kapsam dışında bırakılan okullara fırsat tanımak için 3 yıl beklemenin zaten mağdur olan Sultanbeyli’yi daha da mağdur edeceğini söyledi. Bakanlık nezdinde konuyu takip edeceğini belirten Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın, Sultanbeyli’nin mağduriyetine neden olan komisyonun tamamının Türk Eğitim Sen’li müdürlerden oluşması dolaysıyla eleştiri alan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okulları ve eğitimcileri kandırmamış olsaydı; bu konun çözümü bu kadar gecikmez, mesafe alınırdı dedi.

 

Zorunlu Hizmet Dışında Olmak Sultanbeyli’yi Nasıl Etkiliyor?

 

·  Sultanbeyli elindeki mevcut öğretmenlerini yanı başındaki ilçelere kaptırıyor

·  İller arası atamalarda ve il içi yer değiştirmelerde eğitimciler tarafından hiç tercih edilmeyen ilçe oluyor. Kadrolu öğretmen alımlarında Sultanbeyli’de görev yapan 4/B Sözleşmeli Öğretmenler Sultanbeyli’de oturduğu halde kadrolu atama için tercihlerine Sultanbeyli’de ki okulları yazmıyorlar. Çünkü Sultanbeyli’ye atandıklarında yaptıkları hizmet zorunlu hizmet yükümlülüklerinden sayılmıyor. Yıllık hizmet puanları, Pendik’ten, Tuzla’dan, Sancaktepe’den, Çekmeköy’den hatta Beyoğlu’ndan bile düşük oluyor.

·  Sultanbeyli’de çalışamaya devam edenlerin yıllık hizmet puanları muadili okullarda çalışanlardan yıllık 8 puan aşağıda oluyor. Hizmet puanı ise Öğretmenlerin yer değiştirmelerinde temel kıstas olarak alınıyor.

·  Öğretmen açığını oluşmasına dolaylı neden olan durum, Ücretli Öğretmen istihdamına neden oluyor. Ücretli Öğretmen çokluğu ise eğitim kalitesini olumsuz etkiliyor.

·  Zorunlu hizmet kapsamı dışında kalması nedeniyle sürekli öğretmen değişimi öğrencilerin eğitimini olumsuz etkiliyor, bu da veli tepkisi olarak sorumluluk sahibi makamlara öfkeye neden oluyor.

·  Sultanbeyli’de çalışmaya devam eden veya il içi/il dışı tayin isteği için gerekli süreyi doldurmaya çalışanların performansını düşürüyor ve Sultanbeyli’de çalışan eğitimcilerde değersizlik duygusunu artırıyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık