Ana Sayfa Sultanbeyli Sultanbeyli’den Suriye’ye giden yardımlar

Sultanbeyli’den Suriye’ye giden yardımlar

DAĞITILMAYA BAŞLADI!

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2013 Cuma 03:31
Sultanbeyli’den Suriye’ye giden yardımlar
Sultanbeyli halkının yardımları ile Suriye için toplanan yardım malzemeleri bölgeye ulaştı. İHH Sultanbeyli Gönüllülerinin geçen hafta yola çıkardığı yardım malzemeleri, Suriye’nin iç kesimleri ve Türkiye’ye sığınan mültecilere dağıtılmaya başlandı. Yapılan yardımları ve izlenimleri GERÇEK VİZYON için fotoğraflayan Mevlüt Çalışkan, “Yardımların tek elden ihtiyaç sahiplerine ulaştığını” söyledi.

SURİYE’DEN İZLENİMLER GERÇEK VİZYON’DA

İHH Sultanbeyli gönüllüleri, Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve ilçe halkının yardımları ile Suriye halkına ulaştırılmak üzere geçtiğimiz hafta Pazar günü yola çıkan yardım malzemeleri bölge halkına ulaştı. Yardım tırları ile bölgeye giden İHH Sultanbeyli gönüllüsü Mevlüt Çalışkan, ilk fotoğrafları ulaştırmaya başladı. Yapılan yardımları kare kare fotoğraflayan Çalışkan, izlenimlerini GERÇEK VİZYON’a anlattı. Bölgede yaşayan insanların soğuk hava şartlarından dolayı zor günler geçirdiğini söyleyerek sözlerine başlayan Çalışkan, “07 Ocak Pazartesi günü Hatay ili Reyhanlı ilçesinde bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı ofisine ulaştık. Sultanbeyli’den götürdüğümüz yardımları içeriye rahat giren ve çıkan kamyonlara yükledikten sonra Türkiye sınırına 2 km mesafede bulunan İdlip şehrinin Sarmadağ ilçesindeki İHH insani yardım vakfına ait olan depoya un, kuru gıda, battaniye ve kışlık giyisilerden oluşan yardım malzemelerini teslim ettik. Yardım çadırına gelen Suriyeli çocuklara Sultanbeyli’den götürdüğümüz yardımları verdik.

ACİL İHTİYAÇLARI UN

Özgür Suriye Ordusu tarafından Esed güçlerinden kurtarılan bölgelerde ziyaretlerde bulunduk. Öncelikle İdlip ilinin ilçesi olan, tercümanımızın bize aktardığına göre 30 bin nüfuslu Etarip’te gözlem yapma imkanı bulduk. Burada gördüklerimiz bir hayalet şehri andırıyordu. Bütün evler hava saldırıları ve füze atışları sonucu yerle bir edilmişti ve ilçede elektrik tamamen kesilmiş sokaklarda birkaç kişinin dışında kimseler yoktu. Yakılan evler, arabalar enkaza dönüşmüş tanklar ve katledildiği söylenen çocuk-kadın-erkek-ihtiyar yüzlerce insan, katliamın bütün izlerini orada gördük. Aynı zamanda yanımıza gelen birkaç kişiyle görüşme imkanımız oldu. Ve akrabaların bir çoğunu kaybeden yaşlı bir amcanın atılan füze sonucu torununu kaybettiği binayı göstermesi bizleri oldukça duygulandırdı. Yine ilçede bir tane ekmek fırının olduğunu ve acil olarak un sıkıntılarının bulunduğunu öğrendik.

ORTAK MESAJ: ‘ESAD GİDECEK’!

Tercümanımızla birlikte daha sonra İHH İnsani Yardım Vakfı'nın daha önce Esed güçleri tarafından vurulan ve sonradan tamir edilen deposuna uğradık ve orada bulunan Suriyeli kardeşlerle birlikte bize ikram edilen yemekle birlikte Suriye’de yaşanan olayları dinleme imkanımız oldu. Bulunduğumuz oda içersinde kaç kişi kalındığını sorduğumuzda en az on kişi kaldıklarını bizlere ifade ettiler. Hepsinin ortak mesajı Allah'ın izniyle Esed zaliminin mutlaka gideceğini ve Allah'ın dininin Suriye'de hakim olacağını ancak bu şekilde Suriye'de adaletin gerçekleşeceğini beyan ettiler.

ALLAHIN YARDIMIYLA ZAFERE ULAŞACAĞIZ!

Burada da yıkılmış evleri ve aynı zamanda düşürülen bir uçağın parçalarını görme imkanımız oldu. Suriyeli kardeşlerle yaptığımız sohbette, bu savaş atmosferi içerisinde vakarlı duruşları ve Allah'ın yardımıyla zafere ulaşacaklarını söylemeleri bizleri çok memnun etti. Konuşulan dil dışında, ki dilin tamamı da değil, birbirimize karşı yabancı olduğumuz hemen hemen hiçbir şey yoktu. Kısaca Rabbimizin bize yüklediği kardeşlik hukukunun kalpten kalbe yansımasını fazlasıyla hissettik.

ÇOCUKLARIN AYAĞINDA AYAKKABI YOK

Daha sonra Türkiye sınırına çok yakın olan Atma köyü çadır kentini ziyaret ettik. Burada tercümanımızın bize ifade ettiğine göre 10-15 bin arası insanın yaşadığını, daha doğrusu bu çadırlarda yaşamaya çalıştıklarını gözlemledik. Burası sözün bitiği yerdi. Sessizce oradaki manzarayı seyrettik. Çocuklar ayakkabısız her taraf çamur içersinde, fosseptik çukurları tamamen açık, hava soğuk olmasına rağmen çok ağır bir koku. Traktörlerin arkasında bulunan su tankerleri ile su ihtiyacının karşılanmaya çalışıldığı, çadırların kış koşullarına uygun olmadığı, ısınacak sobanın dahi çadırlarda bulunmadığı, her bir çadırda çok sayıda insanın kaldığı ve tamamen sahipsiz bırakılmış bir yer olduğunu gördük. Buralara yapılan ve yapılacak olan yardımların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Burada en temel sorunlardan biride insanların ne bulup ne yiyeceğini bilmemesiydi. Sıcak yemek zaten hiç yok. Herkes bir kuru ekmeğe muhtaç durumdaydı. Çadır kentten sınır kapısına kadar olan bölgelerden geçerken yıkılan evler, enkaza dönüşmüş tanklar ve arabalara rastladık. Sınırdan geçerken Türkiye tarafından cenaze arabasında bir annenin vefat etmiş çocuğunu tabuttan çıkarıp battaniyeye sararak kucağına alıp Suriye tarafına geçmesine şahit olduk. Bizleri de üzen bu durum karşısında ne kadar acziyet içersinde olduğumuzun farkındalığıyla huduttan yaya olarak geçtikten sonra Reyhanlı’da bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı ofisine geçtik

SURİYE HAKKINDA SÖYLENENLER HEP YANLIŞ!

Özetle Suriye’de yerinde gördüklerimiz karşısında Suriye direnişine ve muhaliflere çok büyük iftiraların atıldığını ve bu şekilde Suriye'nin tamamen yalnızlaştırıldığını yakinen anlamış olduk. Buradan tüm Türkiye kamuoyuna sesleniyoruz. Suriye yanı başınızda sınırdan 10 km içeri gitmek yeterli ve tüm gerçekler apaçık ortada yıllarca zulüm görmüş tecavüz edilmiş, hapishanelerde kaybedilmiş on binlerce Suriyeli kardeşimiz ve şuanda da 50 binin üzerinde insanını kaybetmiş destansı bir direnişle Suriye halkı karşımızda apaçık duruyor. İftira edenlere karşıda nefretimiz bir kez daha artıyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık