Ana Sayfa Gündem SULTANBEYLİ’DE ŞEB-İ ARUS ETKİNLİĞİ YAPILDI

SULTANBEYLİ’DE ŞEB-İ ARUS ETKİNLİĞİ YAPILDI

Gönüller sultanı Hz.Mevlana vuslatının 739. yıldönümünde Sultanbeyli Anafen Koleji'nin düzenlediği programla Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde anıldı.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2012 Pazartesi 04:43
SULTANBEYLİ’DE ŞEB-İ ARUS ETKİNLİĞİ YAPILDI
Rabbine duyduğu aşktan dolayı, ölümünü sevgiliye kavuşma anına benzeten Hz.Mevlana'yı anlama ve anlatma amacıyla düzenlenen programa katılanlar, sevgi ve hoşgörü mimarı Mevlana'yı anlama fırsatı buldu. Programa Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, Sultanbeyli Anafen Okulu Müdürü Ali Ergün’ün yanı sıra okul öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ali Ergül, Mevlana’nın Allah’a olan aşkından ve onun bu sevgisinden bahsetti. Dünyanın Mevlana’yı anlamaya ihtiyacının olduğunun altını çizen Ergül, bu amaç için böyle bir organizasyon yaptıklarını ifade etti. Ergül, bu özel programa destek verenlere ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak ise, “Mevlana’nın felsefesini anlamak gerek” dedi ve Mevlana’nın “Gel ne olursan ol gel” cümlelerini dinleyicilere aktardı. Bütün insanlara bu hoşgörünün yerleşmesi gerektiğini ifade eden Budak, Mevlana’nın yaşadığı dönemin yöneticileri tarafından örnek alındığının altını çizdi.

Araştırmacı yazar Faruk Zümbül de Hz. Mevlana'nın hayatını ve felsefesini slaytlar eşliğinde dinleyicilere aktardı. Mevlana’nın fani dünyadaki hayatını, Allah’a olan derin aşkını aktaran Zümbül, Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’den de kesitler sunarak dinleyicilere doyumsuz bir sohbet yaşattı.

Etkinlikler alkış aldı

Konuşmaların ardından Anafen okulları öğrencilerinden oluşan koro, tasavvuf müziğinden eserler seslendirdi. Sonrasında ise öğrencilerden oluşan Sema ekibi bir gösteri yaptı. Programda, konuklar bir de sürpriz yaşadı. Bestekâr, Türk Tasavvuf Müziği ve Türk Sanat Müziğisanatçısı Ertuğrul Erkişi,katılımcılara bir sürpriz yaparak mini bir konser verdi.Erkişi, sevilen parçalarını seslendirdi. Öte yandan Galeri İstanbulensis’te okul öğrencilerinin Mevlana konulu resimleri de davetlilerin ilgisine sunuldu. Program da Hz. Mevlana’yı anlatan kompozisyon, resim ve şiir dallarında başarılı öğrencilere plaket verildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık