Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli TEM Çıkışına Kavuştu, Başbakan Erdoğan, Tapu Müjdesi Verdi

Sultanbeyli TEM Çıkışına Kavuştu, Başbakan Erdoğan, Tapu Müjdesi Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sultanbeyli’ye gelerek TEM otoyolu bağlantı yollarını açtı. Erdoğan açılış sırasında yaptığı halka hitap konuşmasında, Sultanbeyli’nin tapu sorunun çözüldüğünü söyledi. İBB başkanı Topbaş ise konuşmasında ‘Sultanbeyli’ye metro geliyor’ dedi.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2011 Çarşamba 20:46
Sultanbeyli TEM Çıkışına Kavuştu, Başbakan Erdoğan, Tapu Müjdesi Verdi
28 Nisan Cuma günü, Sultanbeyli için adeta dönüm noktası gibiydi. Yıllardır beklenen TEM bağlantı yolları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı, Başbakan Erdoğan halka hitap konuşmasında “tapu sorununu çözdük” dedi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ‘Sultanbeyli’ye metro geliyor” sözünü verdi.   SULTANBEYLİ TÖREN ALANINA TAŞINDI Sultanbeyli Belediyesi’nin destekleriyle Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan, Sultanbeyli’nin özlemle beklediği TEM otoyolu bağlantı yolları açıldı. TEM Sultanbeyli girişinde yapılan açılış töreni için alan, saatler öncesinden doldu. Vatandaşlar öğleden sonra bayraklarla süslenmiş tören alanına akın etmeye başladı. Açılışa gelen çok sayıdaki vatandaş, TEM Sultanbeyli girişindeki meydana sığmadı. “25 YILLIK HAYALE KAVUŞTUK” Törende ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Sultanbeyli, tarihi bir zaman dilimine şahitlik ediyor. 25 yıldır heyecanla, umutla beklediğimiz TEM giriş-çıkışı artık hayal olmaktan çıktı.” dedi. İlçeye kazandırılan Belediye Hizmet Binası ve Sultanbeyli Kültür Merkezi’ne değinen Keskin, “Sultanbeyli’mizden yardımını ve desteğini hiç esirgemeyen Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Binali Yıldırım'a ve emeği geçen tüm diğer yetkililere huzurlarınızda bütün kalbimle teşekkür ediyorum. Bugünün Sultanbeylisinden yayılan güçlü enerji, yarının kalkınmış, müreffeh, tercih edilir Sultanbeylisine ışık tutacaktır.” şeklinde konuştu. TOPBAŞ’TAN METRO SÖZÜ Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in ardından kürsüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Sultanbeyli’ye yeni bir belediye binası için, Başbakanımız göreve gelir gelmez talimat verdi. Yerel yönetimin simgesi olacak, bizi ifade edecek ve vatandaşa en iyi hizmeti vereceğimiz bir yer gerekliydi. İlçemize mükemmel bir belediye binası ve bir kültür merkezi kazandırdık.” dedi. İlçeye bugüne kadar yapılan çalışmaları anlatan Topbaş “ 545 km. atık su kanalı yaptık. İzmir’e kadar uzanan bir yol demek bu. İlçenin yüzde 90’dan fazlası doğalgaza kavuştu.
Trafiği yeraltına almak suretiyle ilçeye bir meydan kazandırdık. Belediye başkanımızın arzusuyla gölet projesinin ihalesini yaptık.” şeklinde konuştu.
Topbaş ayrıca Sultanbeyli halkını yakından ilgilendiren bir de müjde verdi: “Metro projelerimizin ağları içerisinde Sultanbeyli ilçemizde bulunuyor. Sultanbeyli yakın zamanda metroya da kavuşacak.” Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk ise projenin detayını anlattı ve “Bugün nüfusu 350 bini aşan Sultanbeyli’nin ulaşımı Samandıra veya Kurtköy üzerinden sağlanmaktaydı. Bunun çözümü için Başbakanımızın talimatlarını projelendirdik ve köprülü kavşağı 18 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Artık Sultanbeyli’ye gelen araçlar 7 kilometrelik mesafeyi 3 şeritli, daha rahat ve güvenli bir yoldan kat edecek” dedi. BAŞBAKAN KALABALIĞI COŞTURDU Konuşmaların ardından kürsüye Başbakan Erdoğan çıktı. Erdoğan, Sultanbeyli'ye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle iki büyük yatırım, Ulaştırma Bakanlığı’nın destekleriyle ise yol ve kavşak yatırımları kazandırdıklarını söyledi.  Önceki belediye binasının Sultanbeyli'ye yakışmadığını ve 1700 metrekarelik bir alandan ibaret bina olduğunu belirten Erdoğan, Sultanbeyli büyüdükçe, bu binanın ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğini dile getirdi. Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları yeni belediye hizmet binasının, 5 katlı, 5 bin metrekarelik bir alanda, modern bir çalışma ortamı düşünülerek, vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunacak mimari anlayışla tasarlandığını ifade etti. Sultanbeyli'ye, 530 kişilik bir de kültür merkezi kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, ‘salonlarıyla, otoparklarıyla, modern ofisleriyle, Sultanbeyli'ye yakışan bir hizmet binasını resmen açtıklarını’ söyledi. Erdoğan “Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle, Sultanbeyli'nin TEM otoyolu bağlantısını da bugün resmi olarak hizmetinize sunuyoruz. Çok çile çekti Sultanbeyli. Daha önce, Sultanbeyli ve Sancaktepe ilçeleri, Samandıra kavşağını ortak kullanıyordu. Araç sayısındaki artış nedeniyle bu kavşak yetersiz kalmaya başladı. Biz de otoyoldan Sultanbeyli'ye yeni bir çıkış tasarladık ve bunu inşa ettik. 18 ay gibi kısa bir sürede bu kavşağı tamamladık. Sultanbeyli'de yaşayan kardeşlerimizin, hızlı, konforlu ve daha tasarruflu bir şekilde istedikleri yere ulaşmalarını sağlıyoruz.” dedi. TEM otoyolunun, Çamlıca-Gebze arası yan yolları ile kavşak kollarının toplam uzunluğunun 90 kilometre olduğunu ifade eden Erdoğan, projenin toplam maliyetinin 380 milyon TL olduğunu, bu proje kapsamında 6 adet köprülü kavşakla, 16 adet köprünün yapılacağını belirtti. Erdoğan, bugün itibariyle 5 adet köprülü kavşakta 12 adet köprünün tamamlandığını, bu yıl kalan Mecidiye kavşağı ile 4 adet köprüyü de yılsonuna kadar tamamlayacaklarını anlattı. KANAL İSTANBUL: SU GİBİ TEMİZ, AYDINLIK BİR PROJE… Kanal İstanbul projesini anlatan Erdoğan, “Bu projede rantiyeciler olmayacak, bu projede kendilerinden başkasını insan olarak görmeyenler, kendilerinden başkasına hak hukuk tanımayanlar olmayacak. Bu proje su gibi temiz, deniz kadar berrak, sonsuz ufuklar kadar açık ve aydınlık bir proje olacak.” dedi. “SULTANBEYLİ 2B ARAZİLERİNDEN OLUŞMUYOR”
Erdoğan geçtiğimiz günlerde Sultanbeyli’ye gelen CHP GENEL Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2B ile ilgili söylediği yanlışı da düzelterek, “Sayın Kılıçdaroğlu Sultanbeyli’nin Türkiye’de en fazla 2B arazisi olan yer olduğunu söyledi. Sultanbeyli’nin sadece yüzde 22’si 2B’dir” dedi. 
BAŞBAKANDAN ‘TAPU MÜJDESİ’ Yalnızca 2B değil, Sultanbeyli’nin kalan kısmıyla ilgili de çalışmaları tamamladıklarını söyleyen Erdoğan, müjdeyi verdi ve “Maliye Bakanım tarafımdan gerekli talimatı aldı, bu çalışmaları hızlandırıyoruz. Belediyemizle irtibatlı olarak en kısa zamanda Sultanbeyli’yle ilgili tapu dağıtım işlemlerini başlatıyoruz. Bu konuda EVKUR yönetimine, emeği geçen İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar’a, İstanbul Valimize, Büyükşehir ve Sultanbeyli Belediye Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Yoğun gayretleri oldu. En kısa zamanda Maliye Bakanım ve müsteşarımla beraber bu çalışmayı nihayete erdiriyorlar.” dedi. Başbakan’ın iyi haberleri bunlarla sınırlı değildi. Erdoğan ilçenin önemli ihtiyaçlarından olan devlet hastanesiyle ilgili “400 yataklı bir hastane için de talimatım doğrultusunda harekete geçildi. Yer tahsisi gerçekleşti, projesi hazır. İnşaatı çok yakında başlayacak.” şeklinde konuştu.  Konuşmaların ardından tüm protokolü sahneye çağıran Başbakan Erdoğan, tüm vatandaşlarla birlikte “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısının sözlerini okudu ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, İstanbul Milletvekili Mehmet Sekmen, Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanbeyli Kaymakamı Mehmet Ceylan, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç ve İstanbul milletvekili adayları ile birlikte toplu açılışı gerçekleştirdi. Açılışın ardından Sultanbeyli Belediyesi’ne geçen Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve ekibiyle başkanlık makamında bir süre görüştü. Yapılan çalışmalara dair Başkan Keskin’den bilgi alan Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterileri arasında ilçeden ayrıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık