Ana Sayfa Sultanbeyli Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde Skandal

Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde Skandal

Bu haber Sultanbeyli’nin başını çok ağrıtacak!

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2013 Perşembe 12:16
Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde Skandal
Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde çalışan ve taşeron şirketlere bağlı olarak çalışan ve sayıları 100’ü geçen personel toplu halde ve mağdur edilerek işten çıkartıldı. İşten çıkartılan Personel arasında Sağlık memuru, Röntgen teknisyeni, Laborant, Anestezi elemanı ve Hemşire gibi branşlarda çalışanlar var. İşten çıkarılan personel işsiz kalmanın yanı sıra sosyal hakları ve maaşlarını da alamadıkları için mağdur edildiklerini belirtiyorlar. İddiaya göre, hastane yönetimi alınan bir kararla taşeron şirketlerde çalışan işçiler için işten çıkartma kararı aldı ve bu uygulama 2012 sonunda apar topar uygulamaya konuldu. İlk olarak 64 kişi işten çıkarıldı. Bu sayıya bir ay içinde yaklaşık 50 kişinin daha ilave edileceği ve işten çıkarılan personel sayısının 100’ü geçeceği belirtiliyor.

Habersiz kapı dışarı edildik!
Uygulamada birçok kişinin mağdur olduğunu belirten personel temsilcileri, gazetemize yaptığı açıklamada, “geçtiğimiz günlerde aniden işten çıkartıldık. Bize işten çıkartılırken de herhangi bir yazılı duyuru da yapılmadı.
Personelin işten çıkartılması olayının neden kişilere tebliğ edilmediğini sorguladığımızda, Hastane yönetimi, yazılı bildirimi size taşeron şirket vermesi gerekiyor diyor. Şirket’e sorduğumuzda ise hastane yönetimi size bilgi vermeliydi diyor” dediler.

Son maaşlarını da alamadılar
Personel, ayrıca yıllardır sosyal haklarımız da verilmedi. Her yıl da sürekli şirketler değiştirilerek bizi oradan oraya aktardılar. Bir de birçok şirket var. Hastane personeli birçok şirket üzerinden çalıştırılıyor. Hepsinin uygulaması da birbirinde farklı diyor.
Personelin bir diğer mağduriyeti de son maaşlarının ödenmemiş olması. Personel hem işten apar topar çıkartılıp hem de maaşlarını alamayınca harekete geçerek ilgili şirkete “maaşlarımızı niye ödemiyorsunuz” dediğinde ise şirket yetkililerinin “hastane bize sizin maaş paralarınızı eksik yatırdı” biz de onun için ödemedik cevabını almış.

Şirket SSK primi bahanesini de öne sürüyor
Şirketin ilginç bir bahanesi de SGK primleri meselesi. İddiaya göre şirket yetkilileri “biz aslında sizin sigorta primlerinizi asgari ücretten yatırmalıydık ama yüksek yatırdık. Alacağınız maaşları bunlara sayın ve bizden maaş talep etmeyin” şeklinde bir cevap vermiş.
Şirket yetkililerinin, personele “bu sebeple ve hastanenin eksik ödeme yapması sebebiyle biz sizin maaşınızı kesinlikle yatırmayacağız” dediği de iddialar arasında.

Başhekim Dalkılıç ile görüştüler
Hastanede işten çıkartılan personel dün bir araya gelerek Başhekimle görüşmek istedi. Basın mensuplarının da bulunduğu bir grup personel başhekimlik binasında şikayetlerini iletmek üzere başhekim ve hastane yöneticisi Çağrı Dalkılıç ile görüştü. Dalkılıç görüşmeye basın mensuplarını almadı.

Başhekim teminatları bozup maaşları ödeyecek iddiası
Görüşmeden çıkan personel temsilcileri ise Başhekim Dalkılıç’ın dosyaları incelediğini belirttiğini, suçlamaları kabul etmediğini ve şirketlerin üzerine attığını belirterek, işe geri adam almayacaklarını fakat maaşları ödemeyen şirketlerin bu tutumunu devam ettirmesi halinde, ilgili şirketlerin içerdeki teminatlarını yakarak, personelin maaşlarını 10 gün sonra ödeyebileceklerini kendilerine söylediğini belirttiler.
Öte yandan, iddialar, Başhekim Dalkılıç’ın basın mensuplarını kabul etmemesi sebebiyle kendisine sorulamadı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık