Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli AK Parti’nin olası aday adayları

Sultanbeyli AK Parti’nin olası aday adayları

Demokrasinin olmazsa olmazlarından birisi hür iradeli seçimlerdir. Recep KARAKOÇ'un Gerçek Vizyon Gazetesindeki değerlendirmesi şu şekilde.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2013 Salı 04:29
Sultanbeyli AK Parti’nin olası aday adayları
Çok şükür ki en iyi becerebildiğimiz işlerden birisi seçim yapmaktır. Yerel seçim süreci başladı. Her şey belirlenen takvime göre ilerliyor. Partilerin aday tespit şekilleri, tüzüklerine koydukları hükümler, partiler kanunu, demokrasinin tam işlerliği açısından tam bir sağlam zemine oturmuş değil bence. Halkın adayların tespitindeki etkinliğinin daha çok hissedilmesi gerekiyor.

Son yıllarda partiler kendi içlerinde temayül yoklaması, kamuoyu araştırması yaptırarak bu katılım eksikliğini gidermeye çalışıyorlar ama halen yeterli düzeyde değil. Halkın sevdiği, halkın istediği kişi veya kişiler değil Bakanların, Milletvekillerinin kısacası parti liderlerinin belirlediği kişiler belediye başkanı veya Milletvekili oluyor. Bizler de halk olarak gidip, belirlenen kişileri sandıkta onaylıyoruz. Halkın değil de liderin seçtiklerini seçtiğimiz bu seçimlerde demokrasinin güçlenmesi yavaşlıyor. Bir fert olarak yanlış bulduğum bu konuyla ilgili fikrimi açıkladıktan sonra gelelim Sultanbeyli AK Parti’den aday adayı olmayı düşünen ve kulislerde isimleri geçen kişilere.

Sultanbeyli AK Parti kurucu başkanı Avukat Furkan Barutçu’nun aday adayı olacağını duyduğumda acaba mı diye tereddüt etmedim değil. Birileri bilerek veya kasıtlı olarak Barutçu’nun ismini ortaya atıyor olabilirdi. Konuyla ilgili Barutçu ile telefon görüşmemiz oldu. Konuyu kendisine açtım. Ben aday adayı olmayacağım diye bir şey söylemedi. Konuşmanın bütününden çıkardığım sonuç Barutçu aday adayı olacak. Barutçu’nun Avukat kimliği, AK Parti kurucu ilçe Başkanlığı görevini yapması avantajlı yanları. Dezavantajı AK Parti’den ayrılıp Demokrat Parti’ye geçişi diyeceğim ama Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, şu anda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı. Furkan Barutçu da Süleyman Soylu ile yakın dostluğu ve teşriki mesai arkadaşlığı var. Barutçu’nun eski AK Partili arkadaşları, dostları ve Demokrat Parti’den AK Parti’ye geçen yeni dost ve arkadaşları Barutçu üzerinde birleşim sağlarsa Ankara’da ismi yankılanır diye düşünüyorum.

Gelelim kulislerde ismi geçen başka bir aday adayına. AK Parti’nin kurulduğu yıllarda Gençlik Kolları Başkanlığı, sonrasında ilçe yönetim kurulu üyeliği ve sonrasında İstanbul İl Yönetiminde görev yapan Yavuzhan Ahıskalı’nın da ismi kulislerde konuşuluyor. Ahıskalı’yı tanıdığım kadarı ile azimli ve istediğini almaya çabalayan bir kişiliği var. İl yönetimine de kendi azmi ile girdiğini biliyorum. İl Yönetiminde olduğu dönemlerde iyi bir çevre edindiği bilgisi mevcut. Ahıskalı’nın çevresi bu aday adaylığı sürecinde aktif rol oynar mı bilmiyorum. Yaşayıp göreceğiz. Kendisine aday adayı olacak mısın diye bir sorum olmadı. Ahıskalı’nın yakın çevresinde büyük bir hareketlilik söz konusu.

İsmini kulislerde duyduğumuz başka bir isim ise geçen dönem Belediye Başkan Yardımcılığı yapmış olan Coşkun Karayiğit. Karayiğit’in kendisine bu konuyla ilgili herhangi bir şey sormadım. Ama Karayiğit’in Belediye Başkan adayı olmasını arzulayan tanınmış birçok isme denk geldim. Eğer, Karayiğit aday adayı olursa süreç içerisinde şansı yaver gider.

İsmi kulislerde sıkça konuşulan başka bir isim ise Ahmet Sadıkoğlu. Sadıkoğlu, uzun yıllardır siyasetin içerisinde olan ve belediyecilik bilgisi ile herkesin dikkatini çeken bir isim. Tayyip Erdoğan’ın İstanbul İl Başkanı olduğu dönemlerde Sadıkoğlu Kadıköy İlçe yönetimindeydi. Bildiğim kadarıyla başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti’nin ağır toplarından olan Ekrem Erdem ile eskiye dayalı bir dostluğu ve arkadaşlığı var. Sadıkoğlu’na AK Parti kurulduğu yıllarda teklif gittiğini duyuyorduk ama Sadıkoğlu, Numan Kurtulmuş ile hareket ettiği için önce Saadet Partisinde kaldı. Sonrasında Has Parti ayrışmasında Numan Kurtulmuş ile hareket etti. Kapanan Has Partinin kurucuları arasında. Numan Kurtulmuş’un AK Parti’ye geçmesiyle birlikte Sadıkoğlu da AK Parti’ye geçti. Adaylık düşünüyorsa Ankara’da güçlü bir isim. Ramazan ayında AK Parti Teşkilatlanma Başkanı Ekrem Erdem’in Sultanbeyli’ye geldiği bir iftar programında Ahmet Sadıkoğlu’nu sorması Ahmet Sadıkoğlu’nun ismini kulislerde daha çok konuşur hale getirdi. Sadıkoğlu’nun Ankara’da güçlü olduğunu söyleyebilirim.

Gelelim kulislerde ismi çok konuşulan bir diğer isim olan Doktor İsmail Aksöz’e. Aksöz 2009 Yerel seçimlerinde AK Parti’den aday adayı olmuştu. Aksöz uzun yılardır Sultanbeyli’de doktorluk mesleğini icra ediyor ve Sultanbeyli halkını yakından tanıyor. Aksöz’ün seçim çalışmalarına uzun zaman önce başladığını biliyorum. Duyduğum ilk dönemlerde kendisine adaylık meselesini sormuştum. Aksöz de çalışmalarını inkâr etmemişti. Aday adayıyım demişti. Ben de kendisine başarılar dilemiştim.

Aday adayı olmayı düşünen diğer bir isim ise Yaşar Aydın. Yaşar Aydın’ın aday adayı olacağı bilgileri bana ulaştığında kendisini aradım. Aday adaylığı konusunu açtım. Aydın, ‘Sultanbeyli hakkında hayırlısı ise mevlam nasip etisin’ dedi. Bu cümle de ben sahalarda varım demeye yetti.  Bilmeyenler için söyleyeyim. Yaşar Aydın, uzun dönemdir Sultanbeyli’de siyasetle uğraşıyor. Anavatan Partisi İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aktif siyasetten sonra Sinop İl Dernek Başkanlığı yaptı. Sinoplular üzerinde büyük ağırlığı var. Şu anda mevcut belediye yönetiminde AK Parti meclis üyeliği görevini yürütüyor. Ankara ile köprüleri var. Aydın’ın halkta karşılığı var ancak AK Parti Genel Merkez’de kendisini alıp sürükleyecek yetkili biri var mı yok mu bilmiyorum. Umarım vardır ve Sultanbeyli için hayırlı olur.

Gelelim aday adaylığını düşünen başka bir isme. Ak Parti ilçe teşkilatında görevi olan ve aynı zamanda AK Parti Sultanbeyli Belediye meclis üyeliği görevini yürüten Ayhan Koç’un da aday adaylığı düşündüğü kulislerde konuşuluyor. Koç’un insanlarla olan ilişkisi ve sıcakkanlılığı herkes tarafından bilinmekte. Eğer, iş bakanlara, milletvekillerine ve aracılara kalmaz da Ankara’ya gerçekten halkın sevdiği adayların ismi gidecek olursa şansı olan bir aday adayı. İlçe teşkilatı içerisinde de iyi bir lobisinin olduğunu biliyorum. Aday adayı olursa şansı var diye düşünüyorum.

Gelelim halkta karşılığı olan başka bir aday adayına.  Bu isim Adil Mahallesinin mevcut muhtarı Bekir Akay. Akay, 15 Mahalle muhtarı arasında en çalışkan ve genç olanı. Akay’ı, mahallede yaptığı başarılı çalışmalar ile tanıdım. Adil Mahallesinde çok seviliyor, diğer mahallerde de örnek gösteriliyor. Akay’ın aday adayı olacağı yönünde işaretleri var. Kendisi de bu yönde çalışmalar yapıyor. Akay aday adayı olursa denenmemişin dışında bir hamle yapacağını tahmin ediyorum. Eğer, Ankara bu dönem halkla ilişkisi olan ve halkta karşılığı olan adayları göz önüne alacak olursa aday adayları arasında en şanslı isimlerden biride Bekir Akay olur. Çünkü Akay’ın halk gücünü biliyorum. Ama Ankara’da gücü var mı yok mu onu net kestiremiyorum. Akay ile ilgili kişisel düşüncemi soracak olursanız Bekir Akay aday olur ve Sultanbeyli’de seçimi kazanırsa AK Parti kendi içerisinde yeni bir Mustafa Sarıgül ismi doğurmuş olur. Bu tezimi de dört yıllık muhtarlık sürecinde yaptığı aktif çalışmalardan çıkardığımı belirtmek istiyorum.

Gelelim bir başka kulis ismine. İş adamı Mustafa Modaoğlu’nun ismi de kulislerde konuşuluyor. Kendisi ile bir merhabalığım ve tanışmışlığım yok. Dolayısıyla kendisine herhangi bir şey sormadım. Tanımadığım bir insan içinde yorum yapmak istemem. Söylenecek tek söz. Böyle bir niyeti varsa Allah yolunu açık etsin.

Gelelim bunca yazının en can alan kısmına. Bence Sultanbeyli’ye belediye başkan adayı dışarıdan gelecek. Sultanbeyli halkı olarak bizler şimdiden dışarıdan bir aday gelip gelmemesine karşı mıyız değil miyiz bunun kararını verelim. Hatırlarsınız iki ay önce dışarıdan gelecek bir aday ile ilgili bir yazı kaleme aldım. Merak edenler internette okuyabilir. Evet, dışarıdan gelen bir aday ile karşılaşabiliriz. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Malumunuz Sultanbeyli, 6 Ekim 2011 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Ketsel Dönüşüm alanı ilan edildi. İşte bu ilçede dönüşümü sağlayacak, konusunda uzman, donanımlı ve Sultanbeyli halkı ile çok içli dışlı olmayacak birinin Sultanbeyli’ye hazırlandığını duyuyor ve bu yönde bilgiler alıyoruz. İsim konusunda inanın benim de bilgim yok. Olsa zaten sizinle paylaşırdım. Zaman yaklaşıyor. Ömrümüz varsa bu ismi beraber göreceğiz. Yeni bilgiler bizlere ulaştıkça, kulis haberleri arttıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ne de olsa seçim startı verildi.  Hadi hayırlısı….

Not: Mevcut Başkan Hüseyin Keskin de doğal olarak şu anda aday adayı pozisyonunda. Başkan Keskin ile ilgili öngörülerimi önümüzdeki günlerde daha geniş yazmayı düşündüğüm için aday adayları arasına yazmadım. En kısa zamanda başkan ile ilgili görüşlerimi de bu köşeden sizlerle paylaşacağım.
Recep Karakoç - Gerçek Vizyon
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık