Ana Sayfa Sultanbeyli Sultanbeyli 75. Yıl stadı elden gidiyor!

Sultanbeyli 75. Yıl stadı elden gidiyor!

Sultanbeylispor kulübü başkanı Ali Sait Çolak’tan Sultanbeyli gündemine bomba gibi düşen iddia!

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2011 Pazartesi 08:30
Sultanbeyli 75. Yıl stadı elden gidiyor!
Sultanbeyli 75. Yıl stadı elden gidiyor, Sultanbeyli gençliğine hizmet etmesi gereken ve milli bayramlarda da törenlerin yapıldığı stad, sahipsizlik ve ihmaller sonucu Rugby (Amerikan Futbolu) Federasyonuna veriliyor.

Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Sultanbeylispor kulübü başkanı Ali Sait Çolak Sultanbeyli spor kulübü futbol takımlarının belediye sahasında idman yapmaları kısıtlanmak istenince 75. Yıl stadını kullanmak için ilçe spor müdürlüğüne başvurduklarını ve acı gerçeği öğrendiklerini belirtti.

Çolak stadın Rugby Federasyonuna verilmek üzere olduğunu öğrendiklerini belirtti. Stadla ilgili girişimlerine devam eden Çolak, İstanbul Gençlik ve spor müdürlüğüne giderek konunu detayını öğrenmeye çalıştığını belirterek, ilde işletmelerden sorumlu yetkili kişilerin verdiği bilgiye göre gençlik ve spor müdürlüğü, belediyeye defalarca buranın aktif hale getirilmesi, sportif olaylarda ve Sultanbeyli gençliğinin hizmetinde kullanılması için yaptıkları girişimlere rağmen, bir sonuç alamadıklarını, müdürlüğün bu sebeple, stadın rugby federasyonuna devrine olumlu bakıldığını belirtti.

İl gençlik ve spor müdürlüğü yetkilisi açıklamasında şunları söyledi; “Bu stadı rugby federasyonu istedi, Ankara da bu istek üzerine İstanbul’dan görüş istedi, biz de tüm girişimlerimize rağmen Belediyeden olumlu bir cevap alamayınca stadın Rugby federasyonuna devri için olumlu görüş bildirdik. Muhtemelen kısa bir süre sonra karar çıkar ve stadın devrini yaparız.”

Yetkililer, bu süreçten sonra, siyasi veya idari olarak Ankara’da bir girişim olmadıkça devrin iptalinin zor olduğunu, acilen gerekli girişimler olursa az bir ihtimal de olsa devrin iptal edilerek stadın yeniden Sultanbeyli’deki kulüplerin ve gençlerin hizmetine dönebileceğini belirttiler.

Arsa üretebilirseniz, yeni tesis yapmanıza yardımcı oluruz

İl spor müdürlüğü yetkilileri, her şeye rağmen, arsa gösterilmesi halinde ilçeye bir spor tesisi kazandırma konusunda destek olabileceklerini belirttiler.

Çolak; stad %90 gitti

Hem komedi, hem fecaat: Spor müdürlüğü antrenman ve maçlar için bizi sancaktepe’ye yönlendiriyor

Takımının idmanları konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Çolak’a il spor müdürlüğü yetkilileri Sultanbeyli spor kulübünün idmanları için Sancaktepe’de bir stad ayarlayabileceklerini belirtti. Bunun tam bir komedi olduğunu belirten Çolak, koskoca bir ilçenin iki futbol takımı var ve biz futbolcularımızı civar ilçelere taşıyarak antrenman yaptırmak zorunda kalacağız, bu Sultanbeyli açısından hem komik hem de feci bir durumdur, dedi.

Kaymakam ve Belediye başkanına bu durumu engellemeli

Çolak Kaymakam ve belediye başkanına ve Sultanbeyli’nin siyasi erklerine seslenerek, bu ayıba bir son verilmesini, el ele verilerek Sultanbeyli Stadının Sultanbeyli sporuna tekrar kazandırılmasını istedi. Özellikle belediye yetkililerine seslenen Çolak, Sultanbeyli sahasının da bütün ilçenin malı olduğunu, Sultanbeyli’de gençlere hizmet eden iki futbol takımı olduğunu, bunlar arasında ayrım yapılmadan ortak bir program çerçevesinde her iki takımın da uygun bir şekilde antrenman yapmasının sağlanması gerektiğini belirtti.

------------------

Sultanbeyli Merkez sahasında ayrımcılık yapılıyor

Belediyenin merkez sahasındaki tutumunu da eleştiren Çolak, sahanın Sultanbeyli kurulduğundan beri önce köyün, belde ve ilçe olduktan sonra da ilçenin ortak malı olduğunu belirterek, son yıllarda belediye yetkililerinin keyfi bir tutumla kulüpler arasında ayrımcılık yaptığını belirterek, sahayı kendilerini kullandırmamak için Sultanbeylispor’a her türlü zorluğun çıkartıldığını, birçok keyfi uygulamayla karşılaştıklarını belirtti.

Çolak, antrenman saatleri konusunda kendilerine en olmayacak ve geç saatlerde tahsis yapıldığını, birçok kez de soyunma odalarının açılmaması sonucu sporcularının sokakta soyunup giyinmek zorunda kaldıklarını, bir çok kez de uzun süre sahanının kapısının kilidinin açılmasını beklediklerini belirtti.

Çolak, bunun gibi birçok olaydan belediye başkanının haberinin olmadığını, fakat belediyenin spor yönetimindeki başıboşluğun ve keyfi uygulama ve kıskançlıklarını bunlara sebep olduğunu düşündüğünü belirtiyor.

Çolak örnek olarak ligleri 6 ay sonra başlayacak olan takımın antrenmanlarına öncelik verirken, küçük yaştaki kendi takımlarının sporcularına gece saatlerinde antrenman izni verdiklerini, gece yarılarına kadar süren antrenmanlar sonucu da küçük sporcuların evlerine gitme sorunu yaşadığını ve ailelerinin endişelenerek çocuklarını göndermeme eğilimine girdiğini belirtiyor.

Özellikle hafta sonları sahanın boş olmasına rağmen keyfi olarak kendilerine antrenman izni verilmediğini belirten Çolak, bu konuda birçok kere girişimde bulunmasına rağmen, yetkililere ulaşamadığını, aradığı özel kalem ve başkan yardımcısı düzeyindeki üst düzey belediye yetkililerinin de telefonlarına bakmadıklarını belirtti. Çolak birkaç sefer ilgili başkan yardımcısına gitmesine rağmen kendisini yerinde bulamadığını belirtti.

Sanayi Mahallesinde bir sahayı 6 takım kullanıyor

Levent Sanayi mahallesinde bir sahayı 6 takımın kullandığına şahit olduğunu belirten Çolak, Sultanbeyli’de ise, iki kulüp ve iki takım olmasına rağmen çeşitli kaprisler ve beceriksizlikler yüzünden, bırakın bir sahayı iki sahayı kullanamadıklarını belirtiyor.

Kağıthane’de de ilçedeki bütün kulüplerin idari binalarının belediye tarafından tahsis edildiğini ve masraf ve ihtiyaçlarının büyük bir kısmının da belediye tarafından karşılandığını belirten Çolak, mantıklı bir planlamayla ve mütevazi bütçelerle bunun mümkün olduğunu, ve bu uygulamanın ilçe gençliğine ve sporuna hizmet etmenin güzel ve doğru bir örneği olduğunu belirtti.

Çamlıca’dan gelen antrenörlerimiz de olaylardan rahatsız!

Özellikle bu yıl altyapıya önem verdiklerini belirten Çolak, Sultanbeyli’de keşfedilmeyi bekleyen binlerce sporcu gencin bulunduğunu gözlemlediklerini ve bu sebeple Çamlıca’dan 4 adet altyapı antrenörü ile anlaştıklarını ve alanlarında kendilerini ispatlamış bu hocaları Sultanbeyli gençliğine kazandırdıklarını belirterek, fakat son olaylardan sonra, kısır çekişmeleri gören hocaların durumdan rahatsız olduklarını he her an geri dönebileceklerini belirtti.

Çolak Sultanbeyli gençlerine çok sınırlı olan bütçeleriyle hizmet etmek istediklerini fakat birilerince engellendiklerini belirtti.

Yıl boyunca çocuklara teknik eğitim verileceği futbol okulu düzenlemek istediklerini belirten Çolak, bu sayede çocuklarımız rastgele değil, kurallarına ve tekniklerine riayet ederek spor yapmayı öğrenecekler ve başarılı olan gençlerimizi ilçemizi temsilen üst liglerdeki takımlara doğru yükselecekler, bunlar da doğal olarak Sultanbeyli’nin haklı gururu olacaklardır. Benim kuvvetli tahminlerime göre bu girişimimiz birileri tarafından çekilemedi ve kıskanıldı. Bu sebeple bin bir dereden getirilen zorluklarla önümüz kesilmeye çalışılıyor, dedi.

Sultanbeyli Belediyesinin yardımlarda da adaletsiz davrandığını belirten Çolak, kanunların verdiği yetkiyle belediye meclisinin, her yıl belli bir oranda bütçe belirleyerek ilçedeki amatör spor kulüplerine nakdi ve malzeme yardımı yapması için belediye yönetimini yetkilendiriyor. Fakat ne hikmetse bu yardımlar sadece belediyenin takımına veriliyor, diğer amatör kulüplere verilmiyor, dedi. Çolak tüm mücadelelerinin sonucunda 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ayrılan yaklaşık 1 milyon TL’den Sultanbeylispor’a ödenen rakam 2009 için 12 bin, 2010 için ise tüm zorlamalarımızla 20 bin TL. dir. Yani toplam 32 bin TL dir. Diğer amatör bireysel spor kulüplerine ise hiçbir ödeme yapılmamıştır. Bu rakamlar belediyenin faaliyet raporlarında bellidir. Bu açıkça adaletsizliktir. Aldığımız bu rakam da bizim sadece antrenör, kira ve servis masrafımızı zar zor karşılamıştır. Kanun gereği de kulüple aldıkları paraları açıkça nerelere kullandıklarını belgelerler. Bunlar da bizim kayıtlarımızda bellidir ve belediyeye de bildirilmiştir. 

2011 bütçesi de yok edilmiştir

Duyumlarımıza göre 2011 yılı Nisan veya Mayıs ayında belediye meclisinin aynı şekilde verdiği ödenek olan 300 bin TL’lik rakam birkaç ay içerisinde Belediyspor kulübüne aktarılmış, diğer kulüpler es geçilmiştir. İnşallah bunlar yanlış duyumlardır. Fakat doğruysa bu açıkça büyük haksızlık ve zulümdür.

Servis olayında da çok sıkıntı yaşıyoruz

Bir başka olay da servis meselesidir. Bildiğiniz gibi takımlarımız her yaş grubu itibariyle 4 - 5 ayrı ligde top koşturmaktadır. Haftada ortalama iki karşılaşma oynanmakta diğer ilçelerde yapılan müsabakalara sporcularımızın götürülmesi gerekmektedir. Bu konuda yani servis konusunda belediyeye yaptığımız tüm taleplerimize ve belediye başkanımızın tüm iyi niyetine rağmen birilerince defalarca sorun çıkartılmış ve sporcularımız zor durumda kalmıştır.

Maalesef servis konusunda sürekli sorunlar yaşıyoruz, araç yok dendiğinde garajda araçların beklediğini tespit ediyoruz, Sultanbeylispor’un maçları dururken Gümüşhanespor’un Kırklareli’ndeki maçına Sultanbeyli belediyesince araç kaldırılmış, Sultanbeylispor’lu sporcularımız ise araç yok denilerek, kulüp yöneticilerinin ve velilerin binek araçlarıyla karşılaşmalara yetiştirilmiştir. Başka bir zaman iktidar partisinin programına insan taşınacak diye servis aracı verilmemiştir. Bir çok müsabakaya ise maç saatine yakın kişisel ricalarla servis aracı sağlanabilmiştir.

Sancaktepe belediyesi düzenli olarak takımlarını karşılaşmalara servisleriyle götürüyor

Çolak, komşu ilçe Sancaktepe’de böyle bir sorun yaşanmadığını, İsmail Erdem’in talimatıyla tüm takımlar ve özellikle altyapı takımları, karşılaşmalarına belediyenin tahsis ettiği araçlarla götürülüyor, dedi.

Kulüp sporcuları arasında, servis konusu artık espri konusu olmuş ve İstanbul’da isteyen herkese servis imkanı sağladığı söylenen Şişli belediye başkanı Mustafa Sarıgül’den araç istenmesi espriyle gündeme gelmiştir. Belediye başkanımızın iyi niyetine inanmamıza rağmen, gizli bir el yine bu konuda kulübümüze, aslında Sultanbeyli’li sporculara engel olmuştur. İnşallah gelecek sezonda bu sorunları yaşamayız ve Sultanbeyli’deki her iki takımımızla ilçe gençliğini ve sporuna hizmet ederiz, diyorum.

Aslında Sultanbeyli’de bir kaç kulüp daha kurulmalı

Çolak, Sultanbeyli’de 15 mahalle bulunduğunu ve iki kulübün yetersiz kaldığını belirterek, uygun iki mahallede daha kulüp kurulması gerektiğini söyledi. Çolak, uzak mahallelerdeki gençlerin gelip gitmekte zorlandığını, bu kulüplerin sadece futbolda değil uygun olabilecek belli branşlarda da gençlere hizmet vermesi gerektiğini belirtti. Bu konuda sorumluluğun, başta kaymakamlık ve belediye olmak üzere, Sultanbeyli’li işadamlarına ve halkına düştüğünü belirtti.

Sultanbeyli’nin diğer ilçelere oranla daha çok genç nüfus barındırdığını belirten Çolak, çocuklarımızı ve gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan korumak ve ilçemize ve ülkemize faydalı birer birey olarak yetiştirmek için, eğitimin yanı sıra sportif faaliyetlere de gereksinim olduğunu söyledi.

Sultanbeyli’de spora önem verilmiyor

Çolak, fakat biz şunu anladık ki Sultanbeyli’de spora önem verilmiyor, boş şeylere önem veriliyor, iş sanatçılara geldi mi milyarları dökebiliyorlar, ama bu tanıtım değildir ve ilçemize bir şey kazandırmaz, tanıtım spordur. Örnek de Sancaktepespor’dur.  Harcadığı rakam ortadadır, yaptığı reklam ve tanıtım da ortadadır. Şu anda Sancaktepe’yi Hakkari’ye kadar herkes bilir. Ama bu anlamda Sultanbeyli’yi kimse bilmez.

Başka ilçelerden teklif geldi, Sultanbeylispor’un adını değiştirmemek iç kabul etmedik!

Hatta bir ara başka ilçelerden gelen, takımımızın ismini adresini değiştirin diye teklifler de geldi. Kulüp başarıdan başarıya koşunca, kulübünüzün ismini değiştirin ve bizim ilçemize gelin burada mücadele edin, dendi, fakat biz Sultanbeyli’liler olarak koskoca bir ilçe takımının bu pozisyona düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Fakat artık Sultanbeyli dışında spor olarak itibarımız azalmaya ve kötü anılmaya başladı. Bu ilçemizin imajı ve itibarı için hoş bir durum değildir ve acilen çözüm üretilmelidir. Koskoca bir ilçeye sahibiz ama iki takımı bir arada barındıramıyoruz, sadece bir takıma önem verip diğerini küçümsüyor ve dışlıyoruz. Diğer sporlara önem vermiyoruz.

Bölgemizdeki ilçelerin takımlarında Pendik’in, Ümraniye’nin ve Sancaktepe’nin, Gebze’nin, Darıca’nın 3. Ligde top koşturduğunu belirten Çolak koskoca nüfusa sahip Sultanbeyli’nin ise amatör kümelerde dolaştığını belirtti.

Sultanbeyli’deki kendini ispatlamış başarılı sporcular sahipsiz

Mesela Sultanbeyli’de şu anda 25 dolayında profesyonel dalgıcımız var. Fakat bunlar kapıdan içeri sokulmuyor. İhtiyaç olduğunda ise dışarıdan ekip çağırılıyor. Fakat ne hikmetse kıymet verilmeyen bu arkadaşlar, diğer ilçelerde bir vukuat olduğunda acilen çağırılıyor ve el üstünde tutuluyor. Biz insanımızın değerini bilmiyoruz.

Mesela biz sırf maddi sıkıntılardan dolayı geçen yıl küme düştük. Belediyenin kendi takımına aktardığı rakam trilyonu bulmuşken bize aktardığı rakam çok küçük miktarlarda kaldı. Özellikle ligin son haftalarında maddi sıkıntılar yaşadık ve bu çözülme sonrası da gurubumuzda tutunamayıp bir alt lige düştük. Öte yandan belediyespora baktığımızda onların 6 hocasının maaşları bile bizim bir yıllık bütçemiz kadardır. Bu şartlarda Sultanbeyli Belediyespor 3. Ligde olmalıydı ama görüldüğü gibi ortada bir başarı yoktur. Sultanbeyli gençliğine ve sporuna yapılan bu adaletsizliğin giderilmesi gerekir.

Üstelik bizim takımımız Sultanbeylispor, müsabakalara başladığı 2008 tarihinden itibaren girdiği tüm ligleri birinci bitirerek ve şampiyon olarak her yıl bir üst lige çıkmıştır. Bu çevremizdeki mazisi 50 yılı bulan birçok kulübe nasip olmayan bir başarıdır ama Sultanbeyli’de maalesef bu başarı göz ardı edilmiştir.

Şampiyon olduğumuz yıl komşu ilçelerde idman yapmak zorunda kalmıştık

Hatta o dönemde de başarıdan başarıya koşan futbol takımımıza o zamanki belediye başkanı yine sahayı antrenmanlar için vermemiş, biz de Kurtköy’deki çamlık tesislerini kiralayarak idmanlarımızı orada yapmak zorunda kalmıştık. Yani Sultanbeylispor o dönemde de benzer sıkıntıları yaşamıştı ve bu anlayış da belediye başkanının iyi niyetine ve kendisine ricalarımıza rağmen yer yer devam etmektedir.

Sponsorumuz Kocaeli Dilovası’ndan bir firma

Sultanbeylispor bu zamana kadar yöneticilerinin ve esnafın katkı ve gayretleriyle bu günlere geldi. Mesela düşünün ki Sultanbeylispor’un sponsoru Dilovası’ndan bir firmadır. Eski sponsorumuz AFT Avrasya da içine düştüğümüz olumsuz durumu gördükten sonra sponsorluğunu noktaladı.

Diğer sponsorlarımıza da teşekkür ediyoruz

Ayrıca geçtiğimiz yıl Zaman Pazarlama Harman Mobilya’dan biraz destek aldık, Kendilerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu yıl da 12-13 yaş miniklerimizin halini gören Topkaya Hukuk bürosundan Oktay ve Mehmet Topkaya beyler minik sporcularımıza forma ve diğer ihtiyaçları için sponsor oldular onlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık