Ana Sayfa Gündem Siirt ilinde Veysel Karani

Siirt ilinde Veysel Karani

Geride bıraktığımız Ramazan ayı içerisinde İHH ile gezdiğim illeri sizlerle paylaşmıştım.

Giriş Tarihi: 12 Ağustos 2013 Pazartesi 05:13
Siirt ilinde Veysel Karani
Araya bayram tatili girdiği için Van ilinde edindiğim izlenimleri sizlere aktaramamıştım. Bugün Van ilinde edindiğim izlenimleri sizlerle paylaştıktan sonra normal güncel yazılarıma döneceğim inşallah. Batman- Van arası yaklaşık 350 km. Batman’dan Van’a gidebileceğiniz en güzel yol Bitlis-Siirt- Tatvan yolu. Hükümet bu iller arasında çok güzel yollar yapmış. Öyle tünlerden geçtik ki, Bolu tünelini aratmıyor. Batman’dan çıktıktan sonra ilk çay molasını Baykan ilçesinde verdik.

Mola verdiğimiz dinlenme tesissinin yanındaki, Veysel Karani tabelası dikkatimizden kaçmamıştı. Bize çay veren kardeşimize Veysel Karani tabelasını sorduğumuzda İslam'da anne sevgisinin büyüklüğüyle anlamlandırılmış olan Veysel Karani’nin türbesinin 1 km ileride olduğunu söyledi. Ne yalan söyleyeyim Veysel Karani’nin türbesinin Türkiye’de olduğunu o akşam öğrendim. Kısaca Veysel Karani’den edecek olursak tarih kitaplarında kendisinden şöyle söz edilir. İslam'da anne sevgisinin büyüklüğüyle anlamlandırılmış bir din büyüğüdür. Babasının ismi Amir olduğu için tam adı Üveys Bin Amir-i Kareni'dir. Babasını dört yaşında kaybetmiştir. Deve çobanlığı yapmıştır. İslam peygamberi zamanında yaşamasına rağmen ihtiyar olan gözleri görmez, el ve ayakları hareket etmez bir annesi olduğundan onun bakımıyla ilgilenmiş ve  Muhammed'i görmeye gidememiştir. Üveys gündüzleri deve çobanlığı yapar, aldığı ücreti kendisinin ve annesinin nafakasına harcardı. Sıffin Savaşı sırasında, Ali tarafında savaşmıştır ve 657 yılında ölmüştür. Naaşını almaya gelen üç kabilenin taşıdığı tabutlarda da keramet göstererek göründüğü söylenir. Böylece bu üç ayrı kabilenin yerleşim yerleri olan Yemen ve Şam'da bulunan türbelerinin yanında Siirt ilinin Baykan ilçesi ziyaret beldesinde de bir türbesi olmuştur. Karani’nin naaşı hangi bölgede olduğu bilinmemektedir.

Türbeyi ziyaret ettikten sonra yolumuza devam ettik. Sahurumuzu Gevaş ilçesinde yaptık. Sahura zor yetişmiştik. Son 15 dakika kala sahur yapmak heyecanı ayrı bir tattı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Van’a giriş yaptık. Van’da yollar çok geniş. Üç yıl önce yaşanan üzücü depremden hemen hemen iz kalmamış. Türkiye milletinin yardımlaşması ve dayanışması bir kez daha kendini Van’da göstermiş. Girişte konteynır kent duruyor ama içinde yaşayan yok. Herkes kafasını sokacak bir ev bulabilmiş. İftar Tır’ını Hz. Ömer Camiinin yanında bulunan işlek caddeye yerleştirdikten sonra beş- altı saatlik uyku için otelimize gittik. Saat 13.00 gibi ekip olarak Tır’ın etrafında buluştuk. Akşam iftara kadar herhangi bir işim yoktu. Van ilini bol bol gezdim. Doğu Anadolu’da gelişmiş bir ilçe. Esnafını güçlü gördüm. Rus Pazarı denen bölge gezilmesi gereken alanlardan biri.  Akşam’a iftara kadar gezdiğim Van ilini beğendim. Doğuya yolunuz düşerse gezmenizi tavsiye ederim.

Akşam yaklaşık 3000 kişiye iftar verdik. Van’ın 7’den 70’e birçok insanı bizim ekibe yardım etti. Dışarıdan gelen insanlara karşı çok sıcakkanlılar. Televizyonlarda, gazetelerde doğu ve güneydoğu insanını farklı göstermeye çalışıyorlar ama Anadolu insanının sıcakkanlılığı maalesef batı illerinde yok. Saat 22.00 sıralarında benim için ayrılık şarkıları çalınmaya başladı. Gazetede ki, işlerimden dolayı İHH ekibinden Van ilinden ayrıldım. Arkadaşlar Muş’a geçti bense İstanbul’a. Böylece bir ramazanda değişik 10 ili gezme ve değişik 10 ilde insanlara hizmet edebilme şansını yakaladık. Bugün Türkiye’nin değişik 10 ilinde daha kapısını çalabileceğimiz yeni Müslüman kardeşler tanıdık. Bundan daha güzel ne olabilir. Değişik illerde yaşadığım izlenimleri ve duygularımızı dilimiz döndüğünce sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuşuzdur. Bu yazı ile izlenimlerimi bitiriyor geçmiş bayramınızı bir kez daha kutluyorum.

Nasip olursa yarın Sultanbeyli AK Parti’den aday adayı olmayı düşünen ve kulislerde ismi geçen kişileri sizlerle paylaşacağım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık