Ana Sayfa Gündem SENDİKALARIN DARBE SEVENİ VAR, DARBE SAVANI VAR

SENDİKALARIN DARBE SEVENİ VAR, DARBE SAVANI VAR

Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Temsilciliği çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Temsilciliğinin düzenlediği "Genel Yetkiye Yürüyüş" programı yoğun bir ilgiyle gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2011 Çarşamba 17:34
SENDİKALARIN DARBE SEVENİ VAR, DARBE SAVANI VAR
Sultanbeyli Harput Kebap'ta gerçekleşen yemekli programa Eğitim Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz, Eğitim ve Sosyal işler sekreteri Murat Şit, Mali Sekreter Bilgihan Güler, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Çiçek, Hüseyin Kaplanoğlu, Kenan Dursun, ve Eğitim Bir Sen Sultanbeyli İlçe Yönetimi, okul müdürleri, müdür yardımcıları ile okul temsilcileri katıldı.

     Yoğun katılımın gerçekleştiği programda Eğitim Bir Sen Sultanbeyli İlçe Başkanı Süreyya Aydın, yenilen yemeklerden sonra yaptığı selamlama konuşmasında: Eğitim Bir Sen'in Sultanbeyli'de uzun süre başkanlığını yapmış, özveride bulunmuş, güzel çalışmalar yapmış, sendikaya ve Sultanbeyli’ye emeği geçmiş bir arkadaşımız olan Murat Bey'e teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Eğitim Bir Sen olarak bölgede çok çalışan bir sendikayız, en çalışkan sendikayız. İnşallah Murat Başkanın bıraktığı yerden bayrağı devralarak daha da ilerilere taşıyacağız.  Çok çalışan, güçlü olan sendikamızı inşallah genel yetkiyi alarak Yetkili Sendika yapacağız, dedi.

     İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri adına bir selamlama konuşması yapan Şube Müdürü Yusuf Çiçek, sendikalaşmanın ve sendikalı olmanın gerekliliğine ve önemine değindiği konuşmasında: bir sayısı sadece biri ifade eder. İki tane biri yan yana getirirsen on biri ifade eder, eğer üç tane biri yan yana getirirseniz yüz on biri ifade eder. Herhangi bir sendikaya üye olmayanlar yalnız başlarına, olsa olsa bir sayısını ifade derler. Ama bir sendikal yapıya girip, örgütlü bir toplumun içerisinde yerini alanlar 111'i ifade ederler. Örgütlenmek sendikacılık ve sendikalılık bu bağlamda önem arz etmektedir, dedi.

     Uzun süre Eğitim Bir Sen Sultanbeyli İlçe Başkanlığı yapmış olan Murat Şit, ilk olarak 98/ 99 yıllarında Diyarbakır Bismil ilçesinde sendikacılığa başladığını, Bismil İlçesinde sendikayı kurduğunu, sendikacılığı sevdiğini,  Sultanbeyli'ye geldiği 2002'den beri sendikal çalışmaların içerisinde yer aldığını belirttiği konuşmasına şöyle devam etti: Bazen arkadaşlar bana 'boş olan bir okula neden müdür olarak görev almıyorsun' diye soru yöneltiyorlar. Ben bu minvaldeki sorulara hep Kurucu Genel Başkanım Rahmetli Akif İnan'a: "Gel seni bakan yapalım" diyenlere, "Ben yetkili bir sendikanın genel başkanı olmayı, hiç bir bakanlık koltuğuna değişmem" dediği gibi; ben de neden okul müdürü olayım ki, okul müdürünün de, şube müdürünün de hatta İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün de sıkıntı yaşadıklarında başvurdukları, yardım istedikleri kişi benim  diye cevap veririm.

Türkiye’de Sendikacılığın geçmişi çok eski değildir. Hele Memur Sendikacılığı işçi sendikacılığına göre daha da yenidir. Ama memur sendikaları ile sendikacılığa bir seviye gelmiştir. Doğrusu işçi sendikacılığından bize kötü bir imaj kalmıştır. İnsanlar sendikacılığı vurup- kıran, esnasın camını indiren, park halindeki araçlara zarar veren, toplu taşıma araçlarını yakan, kaldırım taşlarını söküp polisle çatışan bir sendikal anlayış insanların bilinçaltlarında yer ettiğinden sendikalara ve sendikacılığa sıcak bakmamaktadırlar. Biz bu yanlış algıyı silmenin gayreti içerisindeyiz.

     Sendikacılık aslında sivil duruşu temsil ederken Maalesef Türkiye'de bazı sendikalar darbelerle ve darbecilerle beraber anılır oldu.  Kendi Konfederasyon Genel Merkezlerini Darbe Severlere açtılar. Birlikte darbeye nasıl zemin hazırlarımın planlarını yaptılar. Cumhuriyet Mitinglerini tertip ettiler. Rektörlerle birlikte "Ordu Göreve"  pankartları taşıdılar. Hiç sendika ile darbe birlikte anılır mı? İşte Türkiye deki bazı sendikalar Darbe Sever olmuş. Ama biz ne yaptık, "Ortak Akıl Mitingleri" ile "Darbelere Dur De" dedik. Evet bazı sendikalar darbe sever olmuşken bize düşen ise darbe savar olmaktır. işte bizim farkımız budur, diyerek konuşmasını bitirdi.

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Başkanı Talat Yavuz yaptığı konuşmada şube olarak verdikleri hizmetleri özetledi;’’   Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube olarak, bir okul gibi hizmetler verdik. Kurum Müdürü, Müdür Yardımcıları, Şeflik sınavları gibi bakanlığın açtığı sınavlara üyelerimizin hazırlıklı girmeleri için kurslar düzenleyip, sınava hazırlık kitapları basarak üyelerimize hizmet verdik. Bu çalışmalarımızı yeniden revize edip yeni sınavlar için çalışmalar yapmak üzere hazırlıklarımızı yaptık. Arkadaşlarımızın yaz tatiline girmeden önce hazırlayacağımız kitapların ellerinde olmasını sağlayacağız.

     Toplu sözleşme hakkının bulunduğu Anayasa değişikliği için ‘’Toplu sözleşmeye de, Toplumsal Sözleşmeye de EVET’’ sloganıyla büyük bir kampanya başlattıklarını da hatırlatan Yavuz; Son toplu görüşmelere de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

         “Toplu görüşme sonucunda yüzde 4+4 zam, çalışmayan eş için yapılan aile yardımında yüzde 8’lik artışa ilave yıllık bazda 40 TL artış sağladık. Asıl önemlisi, sözleşmeli personelin de bu yardımdan yararlanacak olması. Onların aylıklarında 1 Ocak 2011’den itibaren 120 TL’lik ilave bir artış olacak, 1 Temmuz 2011’de ise bu artış yaklaşık 140 TL’ye ulaşacak. 2008 yılında üzerinde mutabakata varılan, 2009 ve 2010 yıllarında herhangi bir artış yapılmayan ek ödemelerde; 2011 Ocak’tan geçerli olmak üzere 80 TL artış yaptırdık. Toplu görüşme ikramiyesinin yeniden hayata geçirilmesini ve böylece 3 ayda bir sendika üyesi kamu görevlilerine 45 TL ikramiye ödenmesini sağladık. Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının (hizmetli, memur, teknisyen vb.) görev tanımlarının yapılmasını, bu personelin atama ve yer değiştirme işlemlerinin düzenlenmesi konusunda bir çalışma yapılmasını da karara bağladık.”  Diyen Yavuz; Son bir yıllık sosyal içerikli sendikal faaliyetlerini özetlediği konuşmasını ‘’Eğitim-Bir Sen artık rüştünü ispat etmiştir ve genel yetkiyi hak etmiştir.’’ Diyerek, tamamladı.  
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık